Dělnická strana je podezřelá z propagace nacismu

  10:18aktualizováno  10:18
Dělnická strana, neoficiální pokračovatel Republikánů Miroslava Sládka, používá velmi podobný propagační plakát, jaký měla v repertoáru i nacistická NSDAP. Jde jen o náhodu, tvrdí předseda strany Tomáš Vandas. Politologové si ale myslí, že se Dělnická strana NSDAP inspiruje.

Obrázek, který mladí nacionalisté drží v rukou, je nápadně podobný dobovému plakátu nacistické NSDAP. | foto: Krtek

Minulý týden se v Přerově konala demonstrace ultranacionalistů, jejíž účelem bylo podle organizátorů varovat společnost proti komunistickému nebezpečí. - více zde

Protestní akce, kterou antifašističtí aktivisté označili za neonacistický sraz, se zúčastnili i členové Dělnické strany, řádně registrovaného politického seskupení čítajícího přibližně dvě stovky lidí.

Několik z nich drželo v průběhu demonstrace v ruce plakát muže v čepici s velkým kladivem. Podobným plakátem se před druhou světovou válkou prezentovala nacistická strana NSDAP označená v roce 1945 Mezinárodním vojenským tribunálem během Norimberského procesu za zločineckou organizaci.

Podle předsedy Dělnické strany Tomáše Vandase jde o oficiální partajní tiskovinu. "Postava muže s kladivem pouze odkazuje na naše zaměření na dělníky," tvrdí Vandas, bývalý tajemník Republikánů Miroslava Sládka, jenž v devadesátých letech nechvalně prosluli rasistickými výpady proti všem menšinám zdržujícím se na našem území.

Nacisté z NSDAP (dobový plakát) se zaměřili na dělníky, kteří v tehdy panující hospodářské krizi štvavým řečem věřili.

Propaguje Dělnická strana nacismus?
Vandas tvrdí, že jde o souhru náhod. "Odmítám jakoukoli spojitost s NSDAP. Jde o podobnost čistě náhodnou," řekl iDNES.cz.

Politologové, které redakce iDNES.cz oslovila, ovšem bez váhání vizuál rozklíčovali jasně. "Ty plakáty jsou jasná reminiscence na NSDAP," říká politolog Jan Charvát z Karlovy univerzity.

"Může to znamenat, že alespoň nekteří příznivci strany zde hledají inspiraci," myslí si odborník na extrémismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity.

Jan Charvát v úvahách zachází ještě dál. Podle něj vedení strany tímto známým plakátem ztratilo veškerou politickou soudnost. "Hraničí to s propagací nacismu," myslí si.

Levá, pravá, seno sláma
Samotný Vandas byl na demonstraci pořádanou Tomáš Vandas při on-line rozhovoru pro iDNESostravskou buňkou sdružení Národní korporativismus také. Ani když byl upozorněn, že je Národní korporativismus prošpikován neonacisty z Národního odporu, nevidí své účasti nic špatného.

Proč pozvání přijal, nebyl schopný pořádně vysvětlit. "Pozvali mě, protože se s některými lidmi znám," řekl Vandas iDNES.cz. S jejich ideologií se ale prý neztotožňuje.

Přestože se Dělnická strana navenek tváří levicově - Dělnická strana svým vznikem navazuje na to nejlepší z dělnického hnutí 19. století, stojí v jejím manifestu - voliče hledá mezi příznivci extrémní pravice.

Stranické Dělnické listy dávají prostor rasistickým článkům, obhajují Vlastimila Pechance odsouzeného na 17 let za rasově motivovanou vraždu a otiskují štvavé články proti Vietnamské komunitě žijící v Česku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Najdete na iDNES.cz