Co všechno vás čeká u přijímaček na VŠ

Co všechno vás čeká u přijímaček na VŠ

Jak udělat, aby den D dopadl co nejlépe? Na co se připravit, a čím se naopak zbytečně nestresovat? Studentům začíná období, které je pro mnohé ještě větší výzvou než maturita: přijímačky na vysokou školu. MF DNES oslovila ty, kteří v této výzvě obstáli, aby poradili svým mladším nástupcům.

Radek Pěkný, student medicíny na 3. LF UK
"U přijímaček nevyžadují o moc větší znalosti než u maturity. Ten, kdo maturoval z chemie, fyziky nebo biologie a naučil se to opravdu dobře, by s písemnými testy neměl mít velké problémy. V ústním kole mohou přijít i otázky, které s medicínou nemají nic společného. Tady je důležité zůstat v klidu. Kamaráda se například ptali i na dějepisná data, aby otestovali, jak pohotově umí reagovat."

Martina Rubešková, studentka 1. ročníku FSV UK, obor mezinárodní teritoriální studia

NEZAPOMEŇTE

1) Pokud termíny zkoušek kolidují, není to důvod k omluvě.
2) Uchazeč má právo na jiný termín přijímacího řízení jen v případě, že jej z řádného termínu omluví lékař.
3) Zkuste si testy vyřešit nanečisto. Vyhraďte si na to čas, vyberte si klidné prostředí, úlohy řešte sami, bez konzultace s jinou osobou.

"Ten, kdo jde na přijímačky, by měl mít přečtenou předepsanou literaturu. V ústním kole se na ni ptají, ale nezůstává jen u toho. Člověk se nesmí dát zaskočit, když po něm chtějí, aby řekl vlastní názor na nějaký souvisící problém. Po mně třeba chtěli okomentovat vztahy Evropské unie s Ruskem. Ten, kdo postoupí do ústního kola, se také musí obrnit trpělivostí. Všichni tam musí přijít už v osm ráno, ale může se stát, že na řadu uchazeč přijde až v pět odpoledne."

Edita Beníšková, studentka 1. ročníku bohemistiky na FF UK
"Dost vysoké nároky jsou na četbu. Člověk, který se spoléhá jen na středoškolské znalosti, se nechytá. Mně samé se vyplatila speciální příprava u vzdělávací agentury. Pokud jde o ústní kolo, je důležité dát najevo, že vám na zkoušce skutečně záleží. To začíná už u oblečení: zatímco já jsem měla slušivý černý kostýmek, bylo hodně takových, kteří tam přišli v džínách. To samozřejmě na výsledném dojmu nepřidá."

Filip Fikejz, absolvent přijímaček 2003 na Matematicko-fyzikální fakultě UK
"Na matfyzu je to hodně specifické. Na přijímací testy jsou dovolené jakékoli pomůcky: kalkulačka, počítač, knížky, tabulky, jak je komu libo. Příklady z matematiky a fyziky jsou postavené tak, že vám žádné taháky stejně nepomůžou. Platí základní zásada: nikdy žádný výpočet neškrtat. I když máte špatný výsledek, za správný postup získáte jen o málo nižší ohodnocení než za bezchybný příklad. Času na počítání je dost. Všem uchazečům bych doporučil knížku s řešenými příklady k přijímačkám, kterou škola vydává."

Tomáš Štumpa, student 1. ročníku VŠE
"K matematice dostanete papír s napsanými vzorečky. U příkladů se hodnotí pouze správný výsledek, který kroužkujete do karty odpovědí. K úspěchu mi stačila dobrá matematika z gymnázia. Je však vhodné prostudovat si starší přijímačky."

RADY K PÍSEMNÉ ZKOUŠCE

1. Nezapomeňte doma pozvánku – je na ní uvedena adresa, budova a místnost, kde se zkouška koná (zmatené hledání po budově vám na klidu nepřidá).
2. Přineste si své osobní doklady – při prezenci je třeba prokázat totožnost.
3. Vezměte si spolehlivé psací potřeby (tužek aspoň pět – v nouzi můžete někomu půjčit). Zjistěte si předem, zda jsou povoleny další pomůcky (kalkulačka, tabulky…).
4. Pokud vám při zkoušce nebude něco jasné, neptejte se souseda, ale pedagoga – komunikace se sousedy = podvod.
5. Neopisujte, spoléhejte jen na svou paměť a na svůj rozum – odhalené opisování většinou znamená konec nadějí. Navíc nikdy nevíte, od koho opisujete (třeba toho ví míň než vy).
6. Předem si zjistěte, kolik může být správných odpovědí (jedna, žádná, všechny) a jak jsou jednotlivé otázky bodovány. Rozhodněte se, zda se vyplatí tipovat.
7. Důkladně si přečtěte zadání úkolů a otázek – pozor na chytáky a jazykové hříčky. Pozor na úlohy, které vypadají příliš jednoduše.
8. Předem si rozmyslete strategii při vyplňování testu. Obvykle bývá nejlepší zodpovědět nejprve ty otázky, kterým rozumíte a na které znáte odpověď, těžké a nejasné si nechte na konec – bojujete hlavně s časem.
9. Pokud nestihnete odpovědět na všechny otázky – nezmatkujte. Pravděpodobně nestíhají ani ostatní.
10. Rozhodně neodevzdávejte test před časovým limitem, raději si jej ještě jednou pročtěte a zkontrolujte – budete klidnější, že jste na nic nezapomněli.

 

RADY K ÚSTNÍ ZKOUŠCE

1. Svátečně se oblečte – ukážete, že zkoušky berete vážně.
2. Snažte se působit svěže a odpočinutě – dnešní svět fandí silným a aktivním.
3. Usmívejte se – dáváte tím najevo vstřícnost a ochotu.
4. Dívejte se zkoušejícímu do očí – signalizujete upřímnost a čestné úmysly.
5. Mluvte nahlas a srozumitelně – budete působit zdravě sebevědomě.
6. Máte-li trému, klidně se k ní přiznejte – dáte najevo, že jste schopní s nadhledem zvládat krizové situace.
7. Vyhněte se pláči, hysterii a dalším silným citovým projevům – zkoušející by je mohl chápat jako citové vydírání nebo agresivitu, navíc ukazujete, že jste psychicky labilní.
8. Pokud nerozumíte otázce, zeptejte se a nechte si ji vysvětlit – žádný učený z nebe nespadl a je klidně možné, že se zkoušející nevyjádřil dostatečně srozumitelně (je to taky omylný člověk).
9. Nebojte se přiznat, že něco nevíte – upřímné doznání je polehčující okolnost.
10. Snažte se vyjádřit názor na otevírané problémy – zkoušející většinou pozná, kdy z vás mluví nějaká našprtaná publikace.
11. Dávejte pozor na fonetickou a stylistickou úroveň svého jazykového projevu – svědčí o úrovni vašeho vzdělání.
12. Snažte se, aby váš projev nepůsobil chaoticky – od obecného přejděte ke konkrétnímu, příklady uvádějte až nakonec.
13. Zkuste položit zkoušejícímu ve vhodné chvíli nějakou inspirativní otázku – pokud se chytne a na dané téma spustí monolog, máte vyhráno.
14. Přejděte v hovoru plynule na téma, kterému rozumíte nebo které máte připravené – zkoušející to sice většinou pozná, ale třeba vás nechá.
15. Při každé příležitosti zdůrazňujte svůj zájem o daný obor – zkoušející obvykle u ústních pohovorů zkoumají motivaci uchazečů ke studiu.
16. Pokud máte doklady svých předchozích úspěchů (diplomy, certifikáty, vlastní výtvory, publikovaná díla…), přineste je ke zkoušce a ukažte je zkoušejícímu.
17. Sledujte průběžně denní tisk a televizní zpravodajství – u humanitních a uměleckých oborů se předpokládá všeobecná informovanost.

<< ZPĚT NA PŘÍLOHU

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video