Clawfinger: Nemůžeme hrát pořád totéž

Praha - Když se před osmi lety objevili švédsko-norští rockeři Clawfinger na scéně, byli řazeni do tehdy módních škatulek rapmetal a crossover. Stejně jako příbuzní finští Waltari se ovšem neuzamkli do jedné formičky a přimíchávají do svých písniček stále nové a nové prvky. Kromě toho je o nich známo, že rozhněvané a agresivní rockery hrají jen na jevišti, jinak zůstávají partou normálních kluků s nadměrně vyvinutým smyslem pro humor. V pondělí hráli v pražské Paegas Aréně jako předkapela německých Rammstein.

"Záleží na tom, co kde ukradneme," vtipkuje zpěvák a textař Zak Tell, když přijde řeč na letošní, v pořadí již čtvrté album Clawfinger A Whole Lot Of Nothing. Kapela se na něm doposud v největší míře nechala inspirovat taneční hudbou, zejména jejími náročnějšími směry, jako je drum 'n' bass.

Přibyly také akustické nástroje. "Náš kytarista Bard s oblibou opakoval, že jsme taneční kapela pro otrlce. Tahle charakteristika se nám líbila daleko víc než všechny ty omšelé a hloupé nálepky. Bylo to vtipné a nemělo to ani daleko k pravdě. No, tak teď už jsme asi jen ta taneční kapela. Není to smutné?" směje se Tell.

Jeho líčení vzniku písniček ovšem zrovna neodpovídá konvenčním představám o umělecké tvorbě. "Hrajeme si s klávesami, zkoušíme nejrůznější zvuky a když se nám podaří vykouzlit nějaký hodně obskurní, zajásáme a uložíme si ho. Pak posloucháme muziku svých kolegů, úplně všechno, co si umíte představit, a snažíme se z ní vylovit ty nejlepší nápady a zamaskovat je do svých písniček tak, aby to nebylo poznat. Pak to všechno nějak splácáme dohromady. Jedním si můžete být jistá: většinou nemáme tušení, co to vlastně děláme."

Záměrné zlehčování vlastního umu patří ke Clawfinger stejně jako dynamické a poměrně tvrdé, přesto vždy melodické skladby. A také neustálá touha postoupit vždy o krůček dál. "Nemůžeme hrát pořád totéž. Potřebujeme se vyvíjet, nebavilo by nás držet se pořád stejné šablony," říká už vážně Tell a připouští, že pokud jde o toto hledačství, jsou dnes Clawfinger v metalovém žánru spíše výjimkou. "V tvrdém rocku se mnoho zajímavého neděje. Skoro všechno, co mě zaujme v televizi, je minimálně pět let staré. Kdo reprezentuje dnešní heavy metal? Cradle Of Filth? No nazdar!"

Jakkoli Tell přiznává, že se jeho kapela nechávala v počátcích hodně inspirovat americkým rapmetalem a crossoverem, pro dnešní zámořskou tvrdou scénu příliš lichotivá slova nenachází: "Skladby nejpopulárnější americké metalové trojky Staind, Linkin Park a Slipknot mixuje stejný člověk, Andy Wallace. Ve velkém vytváří zvuk, který se prodává. Je to jako výroba na pásu. Průmyslový produkt." Prefabrikovaná připadá Tellovi celá současná scéna. "Dělá mi velké potíže vůbec něco zajímavého objevit. Všechno je to umělé a vykalkulované."

Pokud jde o producenta, Clawfinger se po jednoalbové pauze vrátili k osvědčenému spolupracovníkovi Jacobu Hellnerovi, který shodou okolností produkoval všechny desky Rammstein. "Hádejte, jak jsme se na tohle turné dostali a proč jsme najali znovu Jacoba!" žertuje zase Tell. "Přece si nemyslíte, že by si nás Rammstein sami vybrali? Ale vážně: Jacob je muž na svém místě. Na rozdíl od nás vždycky ví, co dělá."

Zpěvák skupiny Clawfinger Zak Tell přiznává, že se při skládání písniček ispirují nahrávkami jiných kapel. "Záleží na tom, co kde ukradneme," říká v žertu. (13. listopadu 2001)

Před koncertem v současnosti slavnějších Rammstein Clawfinger rozehřívali natěšené publikum. (13. listopadu 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video