ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak jsou na tom Češi s cizími jazyky. Angličtina stále víc válcuje němčinu

  • 73
Je to tak trochu tradiční předvolební evergreen. Před každými volbami, a především těmi evropskými, se kandidáti obviňují, že ten druhý se pořádně nedomluví anglicky, natož jiným jazykem, a bude dělat v cizině ostudu. Podle Aleny Hykyšové z Českého statistického úřadu znalost cizího jazyka deklarovalo 78 procent Čechů a Češek. Pouze třetina jich ovládá dva a více.

„Úroveň znalosti cizích jazyků byla vyšší u mladších osob, lidí s vyšším vzděláním a s vyššími příjmy,“ přibližuje Alena Hykyšová ze statistického úřadu.

Po šesti letech se předloni opět konalo celoevropské šetření o vzdělávání dospělých (Adult Education Survey – AES), které zjišťuje, zda, v jakých oborech a nakolik se dospělí vzdělávali. Součástí dotazníku byl i blok otázek věnovaný jazykům.

Ruština ustupuje

„Při dotazování nebyla znalost ani samotná úroveň znalosti cizích jazyků nikterak ověřována, výsledky jsou tedy založené jen na posouzení a hodnocení samotných respondentů,“ upozorňuje Hykyšová. Data z výzkumu teď její úřad publikoval v časopise Statistika & My .

Angličtina vede, ale v úrovni její znalosti panují mezi Čechy značné rozdíly. Mezi mladými ve věku 18–24 let se jí podle odpovědí na základní úrovni dorozumí 89 procent, zatímco u osob ve věku 50–59 let 32 procent. Ještě nižší podíl deklarovali lidé mezi 60–69 lety, kde jich bylo jen 19 procent.

Výuka druhého cizího jazyka se musí změnit, u zkoušek pohoří až 30 % žáků

V roce 2016 byl podíl osob starších 50 let, které umějí na základní úrovni anglicky, o poznání nižší. Ve věkové skupině 50–59 let činil 23 procent a ve skupině 60–69 let necelých 14 procent.

V posledních dvou zmíněných věkových skupinách převládá znalost ruštiny, která se do sametové revoluce učila ve školách povinně. V roce 2022 činila 37 procent ve věkové kategorii padesátiletých osob a 39 procent u šedesátníků. Ve střední generaci ve věku 35–49 let by se alespoň na základní úrovni rusky prý domluvilo 12 procent lidí, zatímco v roce 2016 více než 31 procent.

Francouzština pro ženy

Tradičně druhým nejčastěji deklarovaným cizím jazykem je u nás němčina. Domluví se jí údajně 31 procent dospělých mladších 70 let. „V roce 2016 umělo německy 35 procent populace ve sledovaném věku a lze konstatovat, že ve všech věkových kategoriích došlo v roce 2022 k poklesu,“ popisuje Hykyšová.

K největšímu poklesu podle ní došlo ve věkové skupině 25–34 let, a sice o necelých osm procent. V roce 2016 mluvily německy více než dvě pětiny osob z této skupiny, o šest let později necelá třetina.

Na třetím místě u Čechů je znalost ruštiny, alespoň základně ji ovládá údajně pětina osob. V roce 2016 to bylo 28 procent.

Cizí jazyk neumí každý pátý vysokoškolák, ve věku nad 30 dokonce dva z pěti

S velkým odstupem pak následuje znalost francouzštiny. I zde došlo k poklesu, a sice ze čtyř procent v roce 2016 na necelá tři. Mezi ženami se najdou čtyři procenta hovořící francouzsky, kdežto u mužů je podíl ani ne poloviční.

Nejvyšší zastoupení osob, které umějí francouzsky, se nachází v nejmladší věkové skupině mezi 18 a 24 lety, a sice sedm procent. V roce 2016 se jejich podíl blížil devíti procentům.

Na pátém místě je španělština, jejíž základní znalost zůstává okolo dvou procent.

„Schopnost domluvit se cizími jazyky roste s vyšším dosaženým vzděláním. Výjimku představuje ruština, jejíž znalost je spíše podmíněna věkem,“ uvádí Hykyšová.

Angličtina je základ. Další jazyk vám dává konkurenční výhodu

Podle výzkumu je nejčastěji uváděnou úrovní znalosti „domluvím se jednoduchým způsobem“ – což odpovídá úrovni A1 společného evropského referenčního rámce úrovně znalosti cizího jazyka. Vybralo ji 35 procent osob. Téměř 29 procent prý „zvládne většinu komunikačních situací“ – B1. Zhruba pětina uvedla pouze „základní znalost“ a zbylých 16 procent se údajně „vyjadřuje plynule a pohotově“ – C1.

V zemích EU mluví nějakým cizím jazykem v průměru 75 procent obyvatel. Nejvyšší podíl zaznamenaly Slovinsko, Švédsko a Litva s více než 95 procenty. Na opačném konci srovnání se nachází Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko, kde alespoň jeden cizí jazyk ovládá polovina populace.

Jak jste na tom s cizími jazyky?

celkem hlasů: 919
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 8. května 2024. Anketa je uzavřena.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: cizí jazyk

Video