Čekat znamenalo stát se spolupachateli chemických útoků, řekl Stropnický

  • 950
Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický (ANO) uvedl, že Česká republika byla o útocích spojenců v Sýrii předem informována. O tom, že byly v Sýrii použity chemické látky, podle něj není sporu a odvetný útok byl prý legitimní, ač postrádal pověření Rady bezpečnosti OSN.

„Česká republika jednoznačně vnímá postup spojenců jako vzkaz komukoliv, kdo by chtěl v Sýrii, ale i jinde ve světě, pokračovat v používání chemických zbraní. Všechny lidi na světě musely hluboce zasáhnout obrázky, které jsme viděli v minulých dnech. O tom, že byly použity chemické látky není sporu,“ uvedl Stropnický. 

Dodal, že Česká republika byla svými spojenci v NATO předem informována o připravovaném útoku i jeho podobě.

Stropnický jej poté označil za legitimní, ač do jisté míry ilegální, protože postrádal pověření Rady bezpečnosti OSN.

„Rada bezpečnosti nebyla schopná v souvislosti se situací v Sýrii už řadu měsíců schopná přijmout žádné rozhodnutí. Jen z hlediska kontroly tamního chemického potenciálu byl šestkrát návrh takové rezoluce vetován Ruskou federací. Potom lze myslím právem mluvit o legitimitě takového zásahu, protože je i potřeba dát najevo, že někde existuje hranice, za kterou není možné zajít,“ řekl Stropnický.  

„Kdybychom čekali na mandát, budeme pasivními svědky, a tedy už skoro spolupachateli toho, co jsme viděli minulý týden. A to samozřejmě nejde,“ dodal. V příštích dnech se podle něj objeví mohutná vlna dezinformací, která bude mít za cíl zamlžit skutečnou podstatu věci.

Ministr Stropnický hovoří o legitimitě a legalitě spojeneckého útoku:

„Bude se spekulovat a vymýšlet. Objeví se zřejmě i falešná videa. Rád bych upozornil naše občany, aby to dělili minimálně deseti a vždy si informace ověřovali z několika zdrojů,“ řekl Stropnický a dodal, že českým občanům v tuto chvíli nehrozí v souvislosti s konfliktem v Sýrii žádné nebezpečí. „A kdo se bude snažit tvrdit opak, hazarduje,“ řekl.

Reakce ruské strany byla podle Stropnického předvídatelná. Podivil se nicméně nad tím, že se Moskva snaží situaci nastínit jako ponížení ruského prezidenta Vladimira Putina. Na závěr dodal, že Evropská unie vydá k celé události kolektivní stanovisko v pondělí.

Je potřeba najít mírové a politické řešení, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo zahraničních věcí ve svém prohlášení připomnělo, že Česká republika v minulých dnech ostře odsoudila barbarský útok proti civilnímu obyvatelstvu v Dúmá a vyzvala k jeho okamžitému a nezávislému vyšetření.

„Tak to Trump rozsekl!“ Útok spojenců na Sýrii komentují také blogeři iDNES.cz

„Plně podporujeme činnost Nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise k Sýrii a mezinárodních mechanismů k vyšetření útoků chemickými zbraněmi, stejně jako přísné potrestání pachatelů,“ dodalo ministerstvo v prohlášení. 

Podle premiéra v demisi Andreje Babiše byl úder v Sýrii nevyhnutelný. Pro Českou republiku je užití chemických zbraní nepřijatelné, uvedl. Čeští vojáci na Golanech jsou v pořádku, uvedlo Ministerstvo obrany.

14.dubna 2018 v 07:54, příspěvek archivován: 14.dubna 2018 v 08:46

USA, Velká Británie a Francie daly jasně najevo, ze nelze nijak tolerovat použití chemických zbrani. Byly minimalizovany dopady útoku na civilisty. Na 9:00 svolavám užší krizový štáb MO, který posoudí rizika pro ČR.

Opoziční strany s útokem souhlasí

Podle předsedy ODS Petra Fialy je útok na Sýrii správnou reakcí na nedávný chemický útok proti obyvatelům Sýrie. Chemický útok podle něj nelze tolerovat.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil po útoku na Sýrii sdělili, že chemický útok na civilisty nemohl zůstat bez odezvy. „USA, Francie a Velká Británie nočním raketovým útokem na Sýrii jasně vzkázaly nejen Asadovi, ale i celému světu, že použití chemických zbraní proti občanům je překročením Rubikonu a nemůže zůstat bez reakce Západu. Odpovědnost za stav v Sýrii nese Asad a jeho spojenci Rusko a Írán,“ uvedl.

Pirátská strana ve svém vyjádření uvedla, že odsuzuje používání chemických zbraní a podporuje vznik mezinárodní vyšetřovací komise, která by události ve městě Dúmá objasnila. „Zásah nepovažuji za něco, co by vedlo k vyřešení situace, nebo donutilo kohokoliv k dodržování lidských práv a plnění mezinárodních dohod. Lidem v Sýrii se neuleví vojenským zásahem, ale politickým řešením,“ komentoval útok předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle KSČM a SPD vojenský úder nic neřeší

Komunisté naopak s nočním útokem nesouhlasí. Předseda KSČM Vojtěch Filip úder v prohlášení na webu komunistů odsoudil, podle něj není útok nikdy řešením. Také mluvčí Hradu se k úderu v Sýrii vyjádřil kriticky, vojenský zásah je podle něj vždy až poslední možností. Útok na Sýrii odsoudil například i ruský velvyslanec v USA.

„Jednoznačně odsuzuji útok USA, Británie a Francie v Sýrii,“ uvedl předseda komunistů Filip, který je také místopředsedou Sněmovny. „Vojenské ataky nikdy nepřispěly k řešení, naopak přiostřují napětí, a právě tento útok může mít katastrofický dopad,“ doplnil.

Podle předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury je útok podporou pro islamisty v Sýrii. „USA a jeho spojenci se neumí vyrovnat s vítězstvím Syřanů a Rusů nad islamisty, což způsobilo posílení vlivu Ruska v regionu,“ uvedl. Vojenský úder bez vyšetření předcházejícího chemického útoku je podle něj neoprávněný. Poslanec SPD Lubomír Volný dokonce nazval vojenský zásah teroristickou útokem zemí NATO.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video