Chceme v NATO Stalinova fanouška Saakašviliho? rozčísl Zeman konferenci

  18:53aktualizováno  18:58
Expremiér Miloš Zeman si vzal mikrofon a varoval s bodrým úsměvem účastníky konference k deseti letům NATO, že je možná zdvihne ze židle. Vyšlo mu to trochu jinak: delegáti ukolébaní slovy chvály jiných řečníků zůstali zaskočeně sedět. Zeman totiž tvrdě kritizoval záměr přijmout do NATO Gruzii.

Český expremiér, proslulý tím, že nejde pro ostřejší slovo daleko - jak rád říkal, "padni, komu padni" - si nebral servítky.

"Chceme mít v NATO zemi, jejíž prezident má za politické vzory Stalina a Beriju a byl kritizován za potlačování opozice a nezávislých médií?" vypálil v prvním panelu konference, který nese název Ke svobodné a jednotné Evropě.

Sovětský diktátor Josif Stalin si přitom jednotu Evropy představoval po svém a jeho pravá ruka Lavrentij Berija čistil Sovětský svaz od jakéhokoliv odpůrce - skutečného, domnělého, umírněného i vymyšleného.

Zeman proto musel vysvětlit, jak svá slova myslel. Opřel se o článek reportéra Johna Laughlanda. Ten v Guardianu napsal, že "holandská manželka gruzínského prezidenta Sandra Roelofs řekla, že její muž chce následovat dlouhou tradici silných gruzínských vůdců 'jako byli Stalin a Berija'."

Maďarský exministr zahraničí Géza Jeszenszky oponoval slovy, že "o autenticitě (prohlášení Sandry Roelofs) asi nerozhodneme", bývalá lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freibergová zase se zkamenělou tváří namítala, že nikdo z Gruzínců nemůže za okupaci země ruskými jednotkami, která začala v srpnu 2008. Se Zemanem to ale nehnulo.

Pustil se i do Ukrajiny, kterou označil za stát, kde "dvě až tři smečky bojují o výnos z tranzitních poplatků za zemní plyn" a která nedokáže dodržet elementární dohody. "Posloužilo by Alianci mít takové členy? Prosím, přemýšlejte o tom," řekl delegátům.

"Přijměme Izrael. Odmítnout jej je zbabělé"

Poté expremiér zopakoval, co už řekl dříve - totiž že by NATO mnohem spíše mělo přijmout Izrael. "Některé teroristické organizace a státy, jako je Írán, se v průběhu několika málo let zmocní atomových zbraní a pak už bude pozdě na krásné a hladké diplomatické řeči. Jsem zastánce postupu prevence," řekl Zeman.

ZEMAN O ÍRÁNU

"Až se země jako Írán zmocní jaderných zbraní, bude pozdě."

"Zemí, kterou bych v NATO velice rád přivítal, je Izrael. Je plně demokratická, nevzývají Stalina a Beriju, nekradou zemní plyn a desítky let bojují proti teroristům," nastínil svůj pohled na židovský stát.

Izrael má nicméně specifické postavení. Těžko si lze představit, že by například židovští vojáci plnili roli mírových sborů v sunnitském Afghánistánu. A zda by například Francouzi po návratu do vojenské struktury NATO šli bránit izraelské hranice v případě napadení Izraele jako člena Aliance (když jim bylo zatěžko vyslat mírotvorce do Libanonu a naléhali na co nejrychlejší konec nedávné války v Gaze).

Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra proto nastínil, že je otázkou, zda vůbec Izraelci do NATO chtějí. I na to měl Zeman odpověď. "Bavil jsem se o tom s Ehudem Olmertem a on mi říkal, že by zájem měl, ale že se bojí odmítnutí a nechce přijít o prestiž," prohlásil.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Po návratu do Iráku by mě zabili. V Česku jsem skončil omylem, říká migrant

Saeed byl nelegální uprchlíkem. Do České republiky přišel z Iráku. (4.7.2019)

Bylo mu teprve dvacet, když se rozhodl opustit rodnou zem a odejít z Iráku. Mosul tehdy ovládl Islámský stát a jemu...

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Advantage Consulting, s.r.o.
SOUSTRUŽNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 21 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz