Česku kvůli slunci hrozí „úplné zatmění“

  1:17aktualizováno  1:17
Kdyby Češi najednou vypnuli klimatizaci, mohla by se téměř úplně zastavit jedna z tuzemských uhelných elektráren. Odborníci tak obrazně popisují, co všechno ovlivňuje současné tropické počasí.
„Kvůli vedru je voda i vzduch samozřejmě teplejší než obvykle. Výkon elektráren se kvůli tomu musí přiměřeně omezovat,“ vysvětluje Miroslav Vrba.

„Kvůli vedru je voda i vzduch samozřejmě teplejší než obvykle. Výkon elektráren se kvůli tomu musí přiměřeně omezovat,“ vysvětluje Miroslav Vrba. | foto: Profimedia.cz

"Z našich odhadů vyplývá, že klimatizace zvyšuje spotřebu zhruba o pět set megawattů. Jinak řečeno to představuje výkon dvou bloků klasické uhelné elektrárny," řekl výkonný ředitel rozvodné společnosti ČEPS Miroslav Vrba.

Energetici současnou vlnu veder pozorně sledují. Loni v červenci totiž podobné počasí způsobilo v Česku potíže v dodávkách elektřiny.

Blackout v Česku?
Jak vůbec může kvůli tropickým teplotám zkolabovat výroba a dodávání elektrické energie? Zjednodušeně řečeno je to tím, že se k chlazení elektráren používá voda nebo vzduch.

"Kvůli vedru je voda i vzduch samozřejmě teplejší než obvykle. Výkon elektráren se kvůli tomu musí přiměřeně omezovat," vysvětluje Vrba. Chlazení říční vodou používají v Česku například elektrárny na Mělnicku.

V Temelíně jsou chladicí věže, kde se využívá vzduch. K tomu se mohou přidat výpadky na rozvodné síti. Kvůli momentálnímu přepětí nebo drobné havárii část rozvodů zkolabuje, ale protože jednotlivé sítě na sebe navazují, zhroutí se postupně celý systém.

K podobným situacím dochází stále častěji. Loni je muselo řešit třeba Polsko, Německo nebo Francie. Jeden z největších blackoutů (totální zatmění), jak se podobný stav nazývá, zažili v srpnu 2003 Američané a Kanaďané.

Nejde jen o klimatizaci
Bez proudu, a tedy klimatizace, se muselo obejít několik dní padesát milionů lidí. Na severovýchodě kontinentu přitom tehdy panovala pětatřicetistupňová vedra. Ztráty se vyšplhaly na deset miliard dolarů.

Česko se zatím "totálnímu zatmění" úspěšně vyhýbá, i když loni v červenci bylo na jeho pokraji. Ale v budoucnu se můžeme na blackout podle odborníků "těšit".

"Spotřeba elektřiny je v létě stále asi o dvacet procent menší než v zimních měsících. Situace se však postupně vyrovnává s tím, jak roste v Česku počet klimatizací a teplých období," řekl Vrba.

Nejde jen o klimatizaci. Teplé počasí donutilo řadu lidí přepnout na plný výkon své ledničky. Naplno jedou i tuzemské chladírny. "Snažíme se co nejvíc vyvarovat průniku teplého vzduchu do prostoru mrazírny. Ale samozřejmě jsme museli navýšit výkon," řekla Libuše Kamínková ze společnosti Mrazírny Plzeň-Dýšina.

Úřady hlídají stav vody
Víc práce znamená tropické počasí i pro vodohospodáře. Na některých místech Česka je už nyní akutní nedostatek vody a úřady kontrolují, zda s ní lidé neplýtvají. Řada radnic už začala hlásit, že mají nedostatek vody.

Mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová například v úterý oznámila, že společnost zastavila zásobování vodou v cisternách. "Tu si lidé objednávají, aby měli čím naplnit své bazény," uvedla mluvčí Kozlová.

Nedostatek vody je už také znát na některých rybnících i na menších řekách. "Na Labi zatím akutní nedostatek vody nehrozí. Na to, aby mohly jezdit nákladní lodě, jí ale dost není," řekl ředitel Povodí Labe Jindřich Zídek.

Co může způsobit vedro

Blackout(úplné zatmění)

Označení pro kolaps elektrické rozvodné sítě. Souvisí s tím, že elektrárny nestíhají dodávat proud, případně se zhroutí kvůli haváriím rozvodu elektřiny. V USA a Kanadě se tak v srpnu 2003 ocitlo bez proudu 50 milionů lidí. Blackout zažila v roce 2003 také Itálie. Tehdejší Československo bylo na jeho pokraji v roce 1978. Problémy tehdy nezpůsobilo vedro, ale mrazy.

Brownout (částečné zatmění)

Menší poruchy při dodávkách elektřiny. Loni se v takové situaci ocitlo Polsko a Francie.
Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Vláda schválila návrh o českém předsednictví v EU, bude stát přes miliardu

České předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliard korun, návrh schválila vláda. Pro...

Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

U Lipna dokončují novou dvousedačku, jeřáb usadil hlavní lanový kotouč

Novou lanovku dokončují ve Skiareálu Lipno. Hotová má být do 1. prosince, aby byla připravená na začátek lyžařské...

Najdete na iDNES.cz