Obrněné transportéry od rakouské firmy Steyr

Obrněné transportéry od rakouské firmy Steyr | foto: iDNES.cz

Česko-rakouské vyšetřování pandurů odstartovalo

  • 29
Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká podepsala po poledni ve Vídni dohodu o vytvoření česko-rakouského vyšetřovacího týmu. Prověří údajnou korupci při nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Do osvětlení jiné aféry, tentokrát s minomety, se zase zapojili Slováci.

Společný česko-rakouský tým se skládá z osmi členů, po pěti zástupcích z Česka a tří z Rakouska. Do čela českého se postaví šéf protikorupční policie Libor Vrba. V týmu zasednou i tři detektivové Útvaru pro odhalování korupce, státní zástupce z vrchního a Nejvyššího státního zastupitelství. Velikost týmu se může ještě měnit.

Od spolupráce s Rakouskem si čeští vyšetřovatelé slibují hlavně urychlení celé kauzy. Budou si moci vyměňovat informace a klíčové důkazy. Podle šéfa rakouského protikorupčního státního zastupitelství Waltera Geyera se výsledky nedají očekávat dříve než za tři měsíce.

"Doufáme, očekáváme a jsme si jisti, že se vyšetřování zjednoduší a zrychlí a že policisté a státní zástupci z obou zemí budou moci bezprostředně spolupracovat," řekl ČTK Geyer.

Rakouští vyšetřovatelé se zaměří na manažery rakouské firmy Steyr, které nahrávky usvědčily z pokusu o zprostředkování uplácení. V jejich týmu zasedne jeden státní zástupce a dva detektivové.

KAUZA PANDURY

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších celkem za 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka. Koncem roku 2007 pak kabinet Mirka Topolánka od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany rakouské zbrojovky Steyr, která transportéry vyrábí. O půl roku později ale vláda rozhodla o nové zakázce a Česko pak koupilo 107 vozidel za 14,4 miliardy korun.

Na celou aféru upozornila MF DNES, které se podařilo tajně nahrát rozhovor s bývalými manažery firmy Steyr. Zástupci firmy hovoří otevřeně o provizích pro politické strany. Mělo se jednat zhruba o 2 až 3 procenta pro každou z nich. (přepis rozhovoru s exmanažery Steyru čtěte zde)

Zástupci firmy Steyr zmínili v souvislosti s kauzou například jméno bývalého ministra obrany a nynějšího náměstka ministra financí Martina Bartáka z ODS, který smlouvu o nákupu pandurů podepsal.

S manažery se setkal i bývalý premiér Stanislav Gross, sociálnědemokratický místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek a bývalý ministr obrany Karel Kühnl. Všichni už dříve jakoukoli možnost korupce odmítli. Pandury vyšly českou armádu dráž než vojska jiných zemí.

Policie zahájila začátkem srpna trestní řízení pro podezření ze spáchání tresného činu pletichy při veřejné soutěži a dražbě. Za něj hrozí až osm let vězení. Žádné konkrétní výsledky zatím nejsou známy.

Do aféry s minomety se zapojili Slováci

Slovenská policie se z vlastní iniciativy pustila do vyšetřování jiné české korupční aféry. Na to, že náměstek ministra obrany Kopřiva domlouval provizi za nákup minometů, upozornila rovněž MF DNES. Informace o slovenském vyšetřování přinesl tamní deník Hospodárské noviny. Slovenská policie však deníku informace nepotvrdila, uvedla jen, že čeští vyšetřovatelé slovenské kolegy o pomoc nepožádali.

Důvodem, proč se do věci zapojili i slovenští vyšetřovatelé, je způsob, kterým chtěli Kopřiva a Jindra obejít výběrové řízení. Měl jim k tomu pomoci právě společný projekt se Slováky. Podle směrnic Evropské unie není v případě "strategické" spolupráce dvou států nutné výběrové řízení. Slovenské ministerstvo obrany však popírá, že by nákup minometů plánovalo.

ČSSD chce vyšetřování ve Sněmovně

Vyšetřovat praktiky na ministerstvu obrany chce i sociální demokracie. Požaduje zřízení sněmovní vyšetřovací komise, která objasní způsob, jakým byly v uplynulých letech zadávány na ministerstvu veřejné zakázky.

Podle vedení ČSSD hrozí velké nebezpečí, že bude kauza minometů zametena pod koberec.

"Ano, o své místo sice přišel náměstek Kopřiva, který je jedním z hlavních aktérů celé kauzy, avšak od té doby jako by se po slibovaných sankcích do pomyslné armádní korupční chobotnice zaprášilo. Místo toho se sám ministr Vondra stal součástí problému, neboť byl obviněn jak staronovým vládním kolegou, tak bývalým premiérem vlády ze spoluúčasti na systému, který sám kritizuje," uvádí v tiskové zprávě stínový ministr obrany za ČSSD Petr Hulínský.

Hulínský připomíná, že Vondra údajně lobboval za nákup obrněnců Pandur, když seděl v Topolánkově vládě jako ministr pro evropské záležitosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video