Česko je kvůli hrozbě ve střehu

  • 243
Česká republika nebere varování spojenců o možných teroristických útocích v Evropě na lehkou váhu. "Vyhodnocujeme informace civilní i vojenské rozvědky," řekl policejní prezident Jiří Kolář. V pohotovosti je podle něj i ústřední krizový štáb. Rozvědky dostaly minulý týden od spojenců varování, že afghánští teroristé chystají útoky v Německu, Francii a Británii. Pohybovat by se mohli i na českém území.

Podle informací MF DNES by mohli teroristé Českou republiku využít jako tranzitní zemi před případnými útoky na západě Evropy. První zprávy hovořily o tom, že by mohli na našem území i útočit.

"Informace zpravodajských složek vyhodnotí ústřední krizový štáb. O přijetí nových bezpečnostních opatřeních by se rozhodovalo na jeho zasedání," podotkl Kolář.

Podle policejního prezidenta opatření přijatá po předloňském 11. září stále platí. "Pokud se některá z informací potvrdí, jsme okamžitě připraveni posílit ostrahu některých klíčových objektů," dodal policejní prezident.

Ministerstvo vnitra stále trvá na tom, že žádné přímé riziko České republice aktuálně nehrozí.

"Stále spolupracujeme s rozvědkami cizích států. Podle informací, které máme, v současné době České republice nehrozí žádné bezprostřední ohrožení teroristickým útokem," řekla iDNES Marie Masaříková z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Krizový štáb je připraven zasednout, v současné chvíli to však podle mluvčí není potřeba. "Pokud bude krizový štáb svolán, budeme o tom včas informovat," dodala.

Nová bezpečnostní opatření, pokud by nastala, by podle Koláře lidé příliš nepocítili. Nevrátily by se zřejmě ani transportéry před budovu rádia Svobodná Evropa.

"Opatření u Svobodné Evropy nejsou méně intenzivní. Transportéry nahradily jiné zábrany. V dohledné době se s návratem těžké techniky na toto místo nepočítá," dodal Kolář.

Šéf rozvědky: Informace jsou varovnější
To, že zprávy o možném útoku pětičlenných skupin teroristů s padělanými pákistánskými pasy skutečně existují, potvrdil MF DNES ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace František Bublan i šéf armádní rozvědky Josef Prokš.

"Ty informace jsou o něco silnější než varování, která jsme obdrželi dříve. Mohou být potvrzené z několika zdrojů, nebo dokonce přímo z centra, které útoky plánuje," dodal Bublan.

Hovoří se o tom, že teroristé mohou být napojeni na teroristickou síť Al-Kajda. O jaký typ útoku může jít? Bublan s Prokšem reagují zdrženlivě.

"Máme o tom představu, ale vytrubovat do světa ji z bezpečnostních důvodů nemůžeme," řekl Prokš.

Zdroj z jedné z rozvědek však naznačil, že může jít o destrukci mostů, obdobu autobusových útoků v Izraeli či o použití chemických či biologických zbraní.

Zprávu o hrozících útocích přineslo sobotní vydání německého listu Bild s odvoláním na tamní zpravodajskou službu BND a kriminální centrálu BKA.

Bild: Teroristé se chystají do Evropy
Právě Bild varoval před dvěma desítkami teroristů, kteří se v menších skupinách chystají do některých evropských zemí.

Podle všeho jde o stoupence paštunského válečníka Gulbuddína Hekmatjára, jehož BND řadí k "nejstrašnějším islámským řezníkům".

Nevylučuje se přitom jeho spojení s teroristickým vůdcem Usámou bin Ládinem. Proti tomu však stojí to, že Hekmatjár je bývalý afghánský premiér a před Talibanem prchnul do Íránu.

A zatím žádné zprávy nesvědčí o tom, že by se po pádu Talibanu spojil s Ládinem. Gulbuddín Hekmatjár byl v osmdesátých letech velkým spojencem USA - v době, kdy bojoval proti sovětské okupaci Afghánistánu.

České rozvědky nyní s těmito informacemi intenzivně pracují: doplňují je, konzultují nové poznatky se spojenci a předávají potřebné pokyny policii a armádě tak, aby mohly na hrozbu teroristického útoku reagovat.

Zdravotníci se připravují na biologický útok
Speciální pracoviště armády v Těchoníně se podle těchto informací pečlivě připravuje na likvidaci následků případného použití zbraní hromadného ničení v Česku.

Šéf armádní rozvědky Josef Prokš tuto zprávu jen s velkým váháním potvrdil. V Těchoníně se za několik set milionů korun dokončuje mimo jiné nemocnice pro lidi zasažené zejména biologickými zbraněmi.

Například černými neštovicemi, snětí slezinnou či morem. "Pokud hrozí, že teroristé se k podobným zbraním uchýlí, tak nelze podceňovat ani detaily," řekl Prokš.

Rozvědka posílila
Jeho rozvědka je asi už týden v pohotovosti, což znamená, že stálou službu posílili až do odvolání další zpravodajci s analytiky.

Jejich počet odmítl Prokš uvést. Rovněž policejní protiteroristická jednotka URNA či pohraniční a cizinecká policie obdržela od českých zahraničních rozvědek informace o plánech teroristů vypravit se do Česka.

Ředitel civilní rozvědky František Bublan bere riziko teroristického útoku vážně. "Viděl bych to tak půl na půl. To riziko je opravdu silnější než dřívější podobné zprávy," míní Bublan.

Zároveň zdůrazňuje, že není třeba propadat panice. "Opravdu velmi tvrdě pracujeme na tom, abychom útokům předešli," říká.

Jak například? Cizinecká policie má třeba čísla pasů podezřelých lidí. Přehled má však také o falzifikátech dokumentů, které mají teroristé v záloze. V pohotovosti je i pohraniční policie - to pro případ, že by se teroristé pokusili nelegálně přejít české hranice.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video