Katolický kněz a bývalý ministr školství Petr Piťha | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Piťha stíhán nebude. Trestní oznámení je nedůvodné, rozhodl státní zástupce

  • 201
Česká ženská lobby podala trestní oznámení na katolického kněze Petra Piťhu v říjnu 2018 kvůli kázání, které pronesl v katedrále svatého Víta na konci září. Podle právníků České ženské lobby se Piťha dopustil úmyslného šíření poplašné zprávy. Státní zástupce vyhodnotil trestní oznámení jako nedůvodné.

Informaci o závěru státního zástupce potvrdil pro iDNES.cz  šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. „Trestní oznámení bylo vyhodnoceno jako nedůvodné, nebylo shledáno žádné podezření z trestného činu,“ uvedl. O rozhodnutí justice informovala v tiskové zprávě také Česká ženská lobby, která trestní oznámení na Piťhu podala. 

Podle státního zástupce byl projev Petra Piťhy především kritikou Istanbulské úmluvy. „Nelze vyloučit, že se jednalo o záměrné zveličení předmětného textu dovedené až ad absurdum – viz zmínky o koncentračních táborech, o nadřazenosti homosexuálů či postavení pod úroveň živočichů – s cílem vyburcovat kritiky ratifikace této úmluvy a dosáhnout tak odmítnutí její ratifikace,“ uvedl.

S vyhodnocením celého případu je nicméně Česká ženská lobby spokojená a považuje za podstatné potvrzení státního zástupce, že se kázání neopírá o fakta a jde o dezinterpretaci mezinárodního dokumentu. Nezisková organizace tak neuvažuje o tom, že by podala žádost o přezkoumání výsledného právního stanoviska.

Monsignor Petr Piťha se během svého kázání na svátek svatého Václava ve svatovítské katedrále pustil do kritiky Istanbulské úmluvy. Dokument Rady Evropy označil při řeči ve svatovítské katedrále za nedemokratický a diktátorský. Jeho autory obvinil z inspirace marxismem a nacismem.

Pár dní na to podala na kněze Česká ženská lobby trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy. „Ani jedno ze zmiňovaných Piťhových tvrzení se nezakládá na pravdě. Nic podobného z Istanbulské úmluvy ani z její důvodové zprávy nevyplývá,” okomentovala tehdy Piťhova slova předsedkyně České ženské lobby Eliška Kodyšová. 

Oč v Istanbulské úmluvě jde?

Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí, nebo-li Istanbulská úmluva, je mezinárodní smlouva Rady Evropy, která posuzuje především všechny druhy násilí vůči ženám jako formu historicky a kulturně podmíněné diskriminace. Nově definuje některé trestné činy, například vynucený sňatek, stalking či vynucený potrat. Zaměřuje se hlavně na prevenci, ochranu obětí a stíhání pachatelů násilí páchaném na druhém pohlaví. Týká se to hlavně žen, které chrání před obřízkou či před sterilizací.

Průzkum: Istanbulskou úmluvu jako dokument o násilí většina Čechů nezná

Úmluvu přijal Výbor ministrů Rady Evropy v roce 2011 a v platnost vstoupila 1.8. 2014. Ratifikovalo ji již 33 států Evropy. Česká republika ji podepsala v květnu 2016 jako jeden z posledních států EU. Parlament měl dokument ratifikovat letos do konce června. Její přijetí vyvolalo ohlas v mnoha kruzích. Některým kritikům vadí, že Úmluva prezentuje násilí jako typicky mužskou záležitost.

Podle pravidel úmluvy by se měly upravit české zákony. Většina opatření však už v české legislativě je. Česká ženská lobby k ratifikaci úmluvy v České republice dlouhodobě vyzývá. Podle organizace schválení a implementace úmluvy značně zlepší služby nejen pro ženy, ale i pro muže, kteří zažívají násilí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video