Radim Neubauer

Radim Neubauer | foto: archiv NK ČR

Doma psané závěti se často najdou příliš pozdě, říká prezident notářské komory

  • 14
Kuriózní situace pro notáře bývají, když pozůstalý napíše více závětí v různém znění, říká prezident Notářské komory Radim Neubauer. Na čtvrtečním dni otevřených dveří Notářské komory, kdy bude pět notářů k dispozici lidem pro bezplatné konzultace očekává, že nejčastěji se budou lidé radit o manželských smlouvách nebo o novinkách, jako například zakládání firmy online.

Kdybyste měl svoji práci přiblížit běžným lidem, jak byste ji popsal?
Notář je jakousi prodlouženou rukou státu a pomáhá lidem v jejich životních situacích týkajících se práva. Na rozdíl od advokáta notář nezastupuje jen jednu stranu, ale společným zájmem jeho a lidí, kteří se v nějaké konkrétní situaci ocitli a jeho službu vyhledali, je, aby vše proběhlo podle zákona, byly dodrženy všechny příslušné náležitosti a žádné z dotčených stran nebylo upřeno její právo. 

Klasická poučka praví, že soudce stojí nad stranami, advokáti za stranami, notář mezi stranami. Veškeré jeho listiny musí být vyvážené, vnitřně spravedlivé a nezvýhodňující kteroukoliv ze stran, a to ani tu, která třeba notáře o úkon požádala.

Jaká je nejčastější pracovní náplň notáře?
Notářská agenda čítá mnohé situace, nejznámější je asi dědictví a sepisování závětí, ale notář jako profesionální právník sepisuje také smlouvy, např. při převodech, tedy nákupu, prodeji či darování nemovitostí a také manželské smlouvy. 

Významnou roli hrají notáři i při poskytování notářských úschov při převodech nemovitostí. Dále například zakládají a mění obchodní společnosti, z nichž nejrozšířenější jsou s. r. o. Zakládat společnosti lze nově od letošního září i on-line, tedy z domova na počítači. V oblasti závazkové pak zástavní smlouvy nebo exekuční tituly, tzv. dohody se svolením k vykonatelnosti.

Radim Neubauer (1977)

Prezident Notářské komory České republiky vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, Aledo High School v Illinois (USA) a Gymnasium Liebigschule ve Frankfurtu nad Mohanem (SRN). 

Mezi lety 2014 a 2015 byl členem Evropského institutu a Komise pro evropské záležitosti Mezinárodní unie notářství. Jako prezident Notářské komory působí od roku 2015.

Řešíte i problémy s neoficiálními závěťmi sepsanými doma?
Pokud zůstavitel opravdu závěť sám podomácku sepsal a taková závěť je notáři jako soudnímu komisaři v rámci pozůstalostního řízení předložena, pak je-li platná se samozřejmě při dělení děděného majetku podle jejího znění postupuje. 

Problém těchto doma psaných závětí ale často bývá, že se nenajdou a příbuzní je přinesou, až když se za několik let např. stěhují a starou závěť objeví. Nebo ten, kdo takovou závěť doma sepisuje, nesplní přesné zákonné požadavky a taková závěť je pak kvůli formálním náležitostem z pozůstalostního řízení vyřazena.

Řešil jste během své kariéry nějakou kuriozitu, kterou byste vypíchl?Kuriózní situace se samozřejmě notářům dějí, ale každý notář je vůči klientům vázán mlčenlivostí a tak mohu zmínit záležitost jen obecně. Někteří příbuzní např. svým potomkům řeknou o závěti, ve které jim odkazují nějaký větší majetek, takovou doma psanou závěť jim třeba i ukáží, a pak za to od potencionálních dědiců chtějí např. výpomoc v domácnosti. 

Jenže takto se zachovají vůči více příbuzným najednou a ti v domnění, že oni jsou jediní dědici např. nějaké nemovitosti, přinesou k notáři po smrti zůstavitele větší množství podobných závětí, ale každou hovořící ve prospěch někoho jiného. Platná přitom bývá poslední.

Co myslíte, že bude lidi na dni otevřených dveří nejčastěji zajímat a na co se budou ptát?
Jak jsem již zmínil, lidé mohou v ČR nově zakládat s. r. o. on-line, ale s digitalizací a novelizovaným notářským řádem obecně souvisí např. i opatřování doložek o ověření podpisu notářem QR kódem, díky kterému si každý snadno ověří pravost jemu předložené doložky na webových stránkách Notářské komory. 

Událost dne

Každý den se děje něco významného. Portál iDNES.cz vybírá to nejzajímavější a ptá se přímo aktérů. Každý den nabízí rozhovor z míst, kde události ovlivňují svět kolem nás. V několika otázkách, jasně, stručně, výstižně.

Získá tak pohodlně informaci o tom, který notář, kdy a na jakém dokumentu ověřil podpis konkrétní osoby. Toto by mj. mělo přispět k omezení krádeží celých obchodních společností, jelikož takto bude možné ověřovat i pravost plných mocí k jejich převodu, pokud budou podepsané před notářem. 

Dotazy mohou směřovat i na novou možnost vyřízení apostil v sídlech regionálních notářských komor ve většině krajských měst. Očekáváme tedy samozřejmě dotazy k těmto novinkám. Dále lidé obvykle chtějí konzultovat např. manželské smlouvy a záležitosti týkající se práva ve vztahu k majetku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video