Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Obíhat úřady by měl papír, a ne člověk, říká prezident Notářské komory ČR

Sněmovna schválila novelu notářského řádu. Ta má velkou šanci projít i Senátem a získat podpis prezidenta. Jaké novinky přinese, přibližuje v rozhovoru pro iDNES.cz prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Radim Neubauer | foto: archiv NK ČR

Novela umožní některé záležitosti s notářem vyřídit online. Které konkrétně?
Konkrétně s notářem bude moci občan zakládat například s. r. o. na počítači, bez nutnosti osobního setkání, dále bude možno po zadání určitých údajů nebo načtení QR kódu ověřit pravost doložky o ověření podpisu notářem nebo ověřit pravost notářského zápisu.

Bohužel v době nových technologií se často falšují ověřovací doložky nejen notářů, ale i například pošt či obecních úřadů. Notáři tedy nově jako jediní nabídnou možnost ověřit si pravost ověřovací doložky a ten, kdo bude mít zájem o vyšší bezpečnost, může zvolit tuto cestu.

Také se usnadní dostupnost apostil, což je ověření dokumentu pro zahraničí. Ty se dosud vydávaly pouze v Praze a lidem ze vzdálených regionů se jejich pořízení značně prodražilo. Ať už kvůli času na cestu a cestovním výdajům, nebo kvůli vysokým cenám za zprostředkování.

Bude založení „eseróčka“ na počítači dostatečně bezpečné?
Do novely se nám podařilo prosadit postup, který zabraňuje tomu, aby si každý na internetu pouze odklikal nějaký formulář, zadal třeba i falešné údaje a následně si vytisknul, že je s. r. o. založeno. Takový postup byl naštěstí smeten ze stolu, protože by vedl k množství obchodních společností založených na tzv. bílé koně, které následně slouží ke krácení daní, karuselovým podvodům apod.

Notářská komora vystavěla digitální komunikační kanál s vysokým stupněm zabezpečení, do kterého se žadatel připojí přes víceprvkové ověření, mj. elektronickým občanským průkazem, a prostřednictvím videokonference s notářem mu bude umožněno získat elektronický notářský zápis, tedy zakládající listinu své obchodní společnosti.

Radim Neubauer (1977)

  • Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, Aledo High School v Illinois (USA) a Gymnasium Liebigschule ve Frankfurtu nad Mohanem.
  • Od roku 2015 je prezidentem Notářské komory ČR.

Zůstane i původní možnost, tedy přijít do kanceláře osobně?
Samozřejmě tato možnost zůstává, ne všichni preferují či využívají elektronický styk, takže notářské kanceláře zůstávají přístupné i nadále. Digitalizace některé notářské agendy je logické využití takové možnosti, protože technologicky na tom civilizace nikdy nebyla lépe a pojďme proto využít toho, že si můžeme život v této poměrně hektické době usnadnit. Důležité je to určitě i pro handicapované zájemce o podnikání, na druhou stranu plně chápu to, že pokud o založení obchodní společnosti bude žádat šedesátník, raději k notáři přijde osobně.

Je nově vyvinutý systém pro komunikaci s notářskými úřady uživatelsky náročný?
Snažili jsme se o co nejvíce uživatelsky přívětivé prostředí, ale nějaká minimální počítačová gramotnost samozřejmě nutná je. V tomto ohledu se ale domnívám, že pandemie – kromě toho, že mnohým otevřela oči ve smyslu nutnosti zpřístupnění služeb on-line – také zvýšila uživatelskou úroveň technických prostředků, protože někteří lidé zkrátka neměli na výběr a museli začít více komunikovat přes počítač. Pro založení obchodní společnosti se tedy žadatel připojí k videokonferenci a notář si relevantní údaje načte ze základních registrů, rovněž bude pro identifikaci využívat také bankovní identitu, pokud účastník nevyužije přihlášení přes NIA (národní bod pro identifikaci a autentizaci).

Co dalšího novela notářského řádu přináší?
Další změnou je možnost vyhotovit doložku o ověření podpisu i v jiném jazyce než v češtině. Podnikatelé bezpochyby uvítají i skutečnost, že na žádost osoby, jejíž podpis je ověřován, může ověřovací doložka obsahovat také údaj o tom, že tato osoba je ke dni vyhotovení ověřovací doložky zapsána ve veřejném rejstříku právnických a fyzických osob jako člen statutárního orgánu právnické osoby, oprávněný právnickou osobu zastupovat a také způsob jeho jednání za právnickou osobu zapsanou v takovém veřejném rejstříku.

A již zmíněné apostily?
To jsou dokumenty ověřené pro přeshraniční styk a nově se nebudou vydávat pouze v Praze na ministerstvu spravedlnosti, ale i v regionálních notářských komorách. Tím dojde nejen k významnému odbřemenění úředníků ministerstva, ale i ke snazší dosažitelnosti na regionální úrovni a k nemalé úspoře nákladů pro občany, ať už časové nebo finanční, pokud využívali služeb zprostředkovatelů.

Jak velký posun je digitální transformace vašeho oboru?
Je určitě dobře, že se politici nad nutností digitalizace shodli. V oblasti eGovernmentu Česká republika ještě trochu tápe, i přesto, že už hodně dlouho slýcháme, že „obíhat úřady by měl papír, a ne člověk.“ Také považuji za důležité přecházet do on-line prostředí jen tam, kde to má smysl.

Například dědická řízení je kvůli možným vyhroceným emocím určitě lepší projednávat osobně, notář zde mnohdy totiž působí jako rodinný mediátor. Ale je tu otázka rozvodů u notáře. V mnoha evropských státech notář rozvádí takové páry, které jsou schopny se samy na všem dohodnout a v klidu se rozejít. U nás i tyto tzv. nesporné rozvody stále musí před soud, a to i přesto, že se o nic nesoudí. Neznamená to jen větší zátěž soudů nebo časové zdržení žadatelů, on už samotný vstup do soudní budovy způsobuje mnoha lidem velmi stísňující pocity.

Jak celkově hodnotíte přijetí novely?
Přijetí této novely je velmi důležitý krok k usnadnění styku občanů s notářem tam, kde není nutná osobní přítomnost. Téma digitální transformace bylo v České republice dlouho opomíjené a bohužel až pandemie potvrdila to, co notáři již několik let říkali. Tedy že v této oblasti nám oproti vyspělým západním ekonomikám ujíždí vlak. Nový notářský řád je tak alespoň dílčím úspěchem a nezbývá než doufat, že politici vyslyší i volání dalších odvětví.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Dobře už bylo, důchody budou vůči mzdě i nadále klesat, říká odbornice

„Lidé, kteří půjdou do důchodu za deset a více let, se mohou s velkou pravděpodobností dočkat toho, že dostanou jen...

Udělejte kariéru v IT. Na vzdělání nezáleží, stačí trocha talentu a píle

Ti špičkoví programují od šesti let. To ale neznamená, že kariéru v IT nemůže udělat absolvent sociologie, nebo žena po...

Hypotéky překonaly za pololetí celoroční objemy. Sazby dál rostou

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5...

Soused má z bytu hotel a všem to vadí. Jak řešit problémy s AirBnb?

Krátkododobý pronájem (AirBnb) je možná výhodou pro turisty hledající ubytování, sousedům v domě ale může způsobovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolik štěstí nám přináší práce a jaké je největší přání zaměstnanců

Každý druhý zaměstnanec si myslí, že být spokojený v práci je důležitější než výše výplaty. Leckteré podniky tak...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Čtyři tipy, jak bezpečně financovat výstavbu a rekonstrukci domu či bytu

V posledních měsících jsme svědky obrovského zdražování cen v oboru stavebnictví. Nedostatek některých materiálů žene...

Jak si umět říct nejen o zvýšení platu, radí psycholog

Umíte si říct o to, co chcete? Nebo patříte k těm, kdo váhají a mají zábrany? „Přání, které nevyjádříte, se vám naplní...

Dobře už bylo, důchody budou vůči mzdě i nadále klesat, říká odbornice

„Lidé, kteří půjdou do důchodu za deset a více let, se mohou s velkou pravděpodobností dočkat toho, že dostanou jen...

Finanční gramotnost děti odkoukají doma. Ve škole se ji nenaučí, říká odbornice

Premium Kapesné by podle výkonné ředitelky Asociace pro kapitálový trh České republiky Jany Brodani měly děti dostávat vždy,...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...