Kardiologové se ohradili proti zprávám o zánětu srdečního svalu po očkování

  • 318
Čeští kardiologové se ohradili proti zprávám hovořícím o výskytu zánětu srdečního svalu. Taková reakce na vakcínu se podle nich vyskytnout může, průběh je ale jen mírný, objevuje se navíc méně často než komplikace související se samotným covidem-19. Upozornili, že pomalá vakcinace vytváří prostor pro vznik nových mutací.

„Příčin zánětu srdečního svalu či zánětu osrdečníku je spousta. Nějakou lehkou, často bezpříznakovou formu, prodělala řada lidí,“ upozornil předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.

Zprávy o zánětech srdečního svalu po vakcinaci přišly z Izraele. Od té doby se šíří po internetu. Podle Linharta ale nejsou nijak alarmující. Vědci posbírali data ze čtyřiceti amerických nemocnic. Ze dvou milionů očkovaných pacientů mělo dvacet zánět srdečního svalu, 37 zánět osrdečníku. Všichni měli mírný průběh. Za zmínku podle Linharta stojí i data americké armády, která svým vojákům podala 2,8 milionů dávek mRNA vakcín. Myokarditida se objevila u 23 vojáků.

„Je tam nárůst, který pravděpodobně skutečně v souvislosti s vakcinací,“ připustil Linhart. Nejvíce se vyskytuje u chlapců mezi dvanácti a sedmnácti let věku. Nárůst je ale podle něj jen malý, benefity očkování převažuji nad riziky. „Případy myokarditidy byly mimochodem popsány i při vakcinaci proti neštovicím, chřipce či papilomaviru,“ doplnil.

Kardiaky covid ohrožuje více

„Mýty kolem vakcinace se množí, odpůrci očkování jsou o své pravdě přesvědčeni natolik, že neakceptují ani základní vědecká data - a s dogmaty se bohužel argumentovat nedá,“ uvedl dále Linhart.

Řada lidí, včetně těch chronicky nemocných, tak podle něj čeká, co vakcína „udělá“ s ostatními. „Musíme si uvědomit, že pomalé tempo a neúplná vakcinace vytvářejí prostor pro vznik nových mutací. Zapomeňme, že delta je poslední v řadě. Pokud se nám nepodaří očkování plošně dotáhnout, hrozí reálné nebezpečí, že se nadějeme další vlny pandemie,“ doplnil. „Za svou kariéru jsem nikdy neviděl tolik lidí umřít jako při covidu,“ řekl.

Doplnil, že mRNA vakcíny, tedy látka od společnosti Pfizer a látka od Moderny, jej překvapily svou bezpečností. „Uvážíme-li, kolik vedlejších reakcí mají lidé po jiných očkováních, například před cestováním do zahraničí, pak vychází srovnání s vakcínou na covid-19 jednoznačně příznivě. Vedlejší účinky samozřejmě existují, některé jsou dány samotným mechanismem vakcíny, která má imunitní odpověď navodit. Bohužel se však mnoho nemocí, které se vyskytují i v době necovidové, přisuzují vlivu vakcíny,“ uvedl.

Pacienti s chorobami srdce patří mezi skupiny lidí ohrožené těžším průběhem nemoci covid-19. Již v začátcích vakcinace v Česku, kdy v zemi nebylo dostatečné množství dávek očkovací látky, měli od svých lékařů k dispozici prioritní kódy.

Kardiologové tehdy uvedli, že jde o jednu z nejvíce ohrožených skupin z hlediska úmrtnosti na covid-19. Ta je až třikrát vyšší než u zbytku populace. Pokud se kardiak nakazí a musí do nemocnice, umírá jich deset až patnáct procent.

Koronavirová pandemie navíc zbrzdila v prvním čtvrtletí poskytování plánované kardiologické péče, což se může projevit nárůstem komplikací v pozdější době. „Na vrcholu covidové krize se nemocní často báli jet do nemocnice a zanedbali i akutní projevy, včetně infarktů. Někteří na to doplatili cenou nejvyšší, jiní přicházejí nyní s projevy srdečního selhání a s dalšími komplikacemi, řekl Linhart.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video