Úřad práce | foto: Miloslav Jančík, MAFRA

Polovina Čechů se bojí o práci, chtěli by konec opatření a děti ve škole

  • 537
Česko se pomalu vrací do života. A zároveň vstupuje do další fáze koronavirové krize. Do fáze ekonomické nejistoty. Až 50 procent občanů očekává, že se zpomalení ekonomiky dotkne jejich platů. Vyplývá to z ankety serveru iDNES.cz, v níž odpovídalo přes šest a půl tisíce lidí.

V rozsáhlém dotazníku přiznalo 28 procent Čechů obavy, že v nejbližších měsících očekává pokles příjmů. Dalším devatenácti procentům plat již klesl, dvě procenta lidí již dostala výpověď.

„Jsou to naprosto reálná čísla,“ komentuje anketu ekonom Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády. „Myslím, že budou nakonec ještě výrazně vyšší, protože koronakrizí je dotčen téměř každý.“

Na druhou stranu 50 procent odpovídajících doufá, že jejich příjmy nijak neklesnou. „To jsou zaměstnanci, kteří věří, že jsou pro svého zaměstnavatele natolik důležití, že je nepropustí,“ vysvětluje Kovanda. Zaměstnavatelé podle něj budou spíše vyhazovat než snižovat platy. Nechají si jen schopné lidi a klidně jim přidají část peněz ušetřených za vyhozené kolegy.

ANKETA: Češi a koronavirus

Zvýší se podpora?

Na nezaměstnanosti se zatím české zpomalení ekonomiky neprojevilo. V únoru a v březnu dosahovala tří procent. Nyní se odhaduje nárůst na 3,4 procenta. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová včera v televizi Prima řekla, že by se mohla zvýšit podpora, „pokud nezaměstnanost stoupne skokově“.

„Rapidní nárůst nezaměstnanosti bych očekával až v druhé polovině roku, až doběhnou všechna ta opatření typu kurzarbeitu,“ dodává Kovanda.

Na druhou stranu, většina Čechů má podle dat z ankety našetřeno. Zhruba 83 procent lidí odpovědělo, že během karantény měli finanční rezervy. Ale zbytek může mít velké problémy.

„Bude spousta lidí, pro které to bude složité. Nemají žádné rezervy, splácí nadoraz hypotéku, očekávám narůst úvěrů a exekucí,“ dodává Kovanda.

Rozdělené Česko

Národ se nemůže shodnout na názoru k znovuotevření škol. Na otázku „Je dobře, že se děti nevrátí do prázdnin do škol?“ odpovědělo kladně 49 procent lidí, negativně 51 procent. Stejně vyrovnané názory panují například na otevření obchodních center. Část lidí se bojí, část chce už absolutní svobodu.

ANKETA: Češi a koronavirus

Je Česko polarizované podobně jako třeba v politických názorech? „Neviděl bych v tom souvislost. Rozdělená totiž není jen laická veřejnost, ale i ta odborná,“ vysvětluje Jan Konvalinka, biochemik a prorektor Univerzity Karlovy pro vědeckou činnost. „Kdybyste přišel na diskusi třeba s biochemiky, viděl byste úplně stejnou polarizaci. O tom viru stále víme strašně málo…“

ANKETA: Češi a koronavirus

Ale zpět ke školním statistikám. Jako jasné vítězství může brát české školství většinový názor lidí na domácí výuku v koronavirové izolaci. Moderní technologie ji nijak neomezily. Naopak 62 procent lidí si myslí, že škola, kam chodí jejich děti, zvládá výuku (udělování instrukcí rodičům) dobře. S tím, jak vypadá samotné vyučování, je spokojeno 76 procent odpovídajících.

Disciplína, relikt minulosti?

Data z průzkumu zároveň prezentují disciplínu národa. Například své kontakty omezilo 83 procent respondentů. S regulací pohybu souhlasí 72 procent účastníků ankety. A 61 procent Čechů by ponechalo roušky i v červnu.

„To jsou zajímavá čísla, která přesně odpovídají konzervatismu Čechů. I když to často nevypadá, jsme velmi opatrný a disciplinovaný národ,“ myslí si prorektor Univerzity Karlovy Konvalinka.

Když nám odborník něco řekne, většinou ho poslechneme. „Třeba ty roušky – všichni na ně nadávají, ale všichni je nosí. To znovu vypovídá o naší disciplíně,“ říká Konvalinka. Podle něj navíc roušky pomáhají zlepšovat psychický stav.

Koronavirus v Česku

Vláda od pátku zrušila zákaz volného pohybu osob, lidé navíc mohou být nově na...
Druhým dnem pokračují odběry pro testování kolektivní imunity vůči koronaviru....
Lidé v rouškách nastupují do autobusu směřujícího do chebské průmyslové zóny....

„Bojujeme proti neviditelnému nepříteli, a když máme roušku na puse, připadáme si bezpečněji. Je to taková naše zbraň. Samozřejmě se vedou odborné diskuse o jejich účinnosti, ale já bych roušky určitě ještě nesundával,“ říká Konvalinka.

Podle něj nás k jistotě vycvičil komunistický režim. „Souvisí to třeba i s tím šetřením peněz,“ doplňuje. Desetině lidí je lépe Přesto hodně lidí zažívá nejistou situaci. Padesát tři procent přiznalo, že se cítí hůř než před krizí. Deseti procentům Čechů je naopak lépe, trávili čas s rodinou, zastavili se. Odbornou pomoc pak v souvislosti s psychologickou zátěží krize vyhledají jen čtyři procenta dotazovaných.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Hodně bude záležet samozřejmě na ekonomickém vývoji. Čeká nás horší krize než v roce 2009? „Ano, myslím, že to bude horší. Ale kratší,“ odhaduje Kovanda. Podle jeho předpovědi nás čekají dva roky recese. „Krize bude razancí hlubší než rok 2009. Ale ekonomika nebyla před krizí zásadně porušena, takže jsem optimista. Tehdy to trvalo čtyři roky, teď to snad bude méně.“

Češi zároveň doufají, že letošní dovolenou už stráví v zahraničí. Maluje si to 24 procent lidí. „Myslím, že cestování letos nebude téměř možné. Snad v nějaké velmi omezené míře. Ale zase se mi líbí optimismus těch lidí, to je přece pozitivní,“ usmívá se Konvalinka.

Nejvíce se Češi těší na znovuotevření restaurací a kaváren. Zároveň si ale osmdesát procent z nich myslí, že je nereálné tam dodržovat rozestupy.

Výzkum vznikl tak, že na iDNES.cz čtenáři vyplňovali minulý týden od úterý do neděle elektronické formuláře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video