Bylo to použití donucovacích prostředků, které má policie k dispozici, a bylo to v souladu se zákonem, říká Čermák.

Bylo to použití donucovacích prostředků, které má policie k dispozici, a bylo to v souladu se zákonem, říká Čermák. | foto: Michal Vlk

Čekal bych, že se mi Jacques omluví, říká očištěný expolicista Čermák

  • 345
Bývalý policista Tomáš Čermák, kterého soud tento týden zprostil obžaloby z napadení Kateřiny Jacques, nemá ani s odstupem dvou let pochybnosti o svém zásahu. Pomýšlí naopak na návrat do uniformy, řekl v diskusi TV Prima. Také by očekával omluvu od těch, kdo ho líčili jako surovou "mlátičku".

Čermák označil rozhodnutí soudu za vítězství "zákonu a práva". - čtěte Expolicista obhájil zákrok proti Jacques i u odvolacího soudu

Ani dnes si nepřipouští, že by byl zásah proti Kateřině Jacques, která spolu s dalšími zelenými i svými dětmi protestovala před dvěma lety proti prvomájové demonstraci neonacistů, příliš tvrdý. Třebaže šlo o ženu, jak namítl moderátor diskusního pořadu Nedělní partie.

"Vemte to opačně. Je v pořádku, aby se jinak zasahovalo proti osobám mužského pohlaví a jinak proti ženám? Policista musí zasáhnout tak, aby to bylo v souladu se zákonem, proti jakémukoli narušiteli pořádku a nemůže být zohledněno to, jestli je to muž, či žena," namítal.

Podle něj se to tak učí na policejní škole a rovněž zákon jasně vyjmenovává, koho smí policista šetřit - těhotné ženy, děti a mladistvé, starší a nemocné lidi. "Bylo to použití donucovacích prostředků, které má policie k dispozici, a bylo to v souladu se zákonem," dodal.

Podle svých slov je obětním beránkem. "Od začátku bylo rozhodnuto o mé osobě, aniž by kdokoli cokoli vyšetřil, tak už bylo jasné, že jsem tam v podstatě jako obětní beránek a že to na někoho hodit musí, aby se sami očistili," prohlásil Čermák, aniž konkretizoval, koho viní.

Proto také po zprošťujícím rozsudku očekává, že by se mu mohli omluvit ti, kdo o něm hovořili jako o brutálním policistovi, včetně tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka, který o Čermákovi krátce po zásahu prohlásil, že se "zřejmě totálně zbláznil".

Přivítal by "třeba osobní setkání s tím, že by pan premiér, nebo bývalý ministr vnitra se mi osobně omluvil, aby ta omluva byla opravdu upřímná, nejenom že se něco napíše, nebo se to řekne do médií. Já chci, aby uznali, že to nebylo fér proti mé osobě."

Omluvu by čekal také od poslankyně zelených, nicméně v ní nevěří. "Já jsem vlastně Kateřině Jacques i jejím příznivcům zachránil život. To si oni neuvědomují, ale k tomu klidně mohlo dojít," prohlásil expolicista. - více čtěte v rámečku Zákrok očima Tomáše Čermáka

Nevylučuje ani, že bude žádat ušlý zisk. O tom všem podle něj nyní vyjednává jeho právní zástupce.

Kateřina Jacques se v poslední době k této kauze už prakticky nevyjadřuje. Odmítla pozvání do Primy, nezvedala ani telefon, když se iDNES.cz pokoušel získat od ní komentář k Čermákovým výrokům.

Moderátor se svého hosta ptal také na jeho úmysl vstoupit do Národní gardy, o němž psal v březnu deník Blesk. Čermák tvrdí, že se šel pouze poptat, co jsou zač. "Jsem svým založením demokrat a až tak úplně nesouhlasím se vším, co má národní garda v úmyslu dělat," vysvětlil, proč nakonec neoblékne uniformu nacionalistické jednotky.

. zákrok očima tomáše čermáka

"Tam se jednalo o tu věc, že jsme dostali rozkaz, abysme skupinu demonstrantů ze Strany zelených zastavili a odklonili, aby nedošlo ke střetu. Je zřejmé, jak bylo řečeno i u soudu, jich bylo tak dvanáct, patnáct, těch ze strany Národního odporu bylo dvě stě, tři sta.

Takže šlo o to, pokud někdo ze Strany zelených bubnoval a něco pokřikoval, já jsem teda přímo neslyšel co, ale ze strany Národního odporu to slyšeli, a bylo řečeno něco v tom smyslu, že si to nenechají líbit.

Takže dovedete si představit, když hrstka deseti patnácti lidí nastoupí na tři sta, tak by tam určitě došlo k nějaké šarvátce mezi nima, a vemte si to, že klidně mohli je převálcovat, a nejenom že by tam došlo k újmě, nejenom dětí, to musím zdůraznit, že tam byly děti Kateřiny Jacques, a že tu mohlo dojít klidně i k usmrcení některých osob.

Já jsem vlastně Kateřině Jacques i jejím příznivcům zachránil život. To si oni neuvědomujou, ale k tomu klidně mohlo dojít," uvedl Tomáš Čermák v Nedělní partii na Primě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video