To byli ještě Ondřej Liška a Martin Bursík spojenci. Dnes chce Bursík sesadit Lišku z čela zelených a znovu se stát předsedou.

To byli ještě Ondřej Liška a Martin Bursík spojenci. Dnes chce Bursík sesadit Lišku z čela zelených a znovu se stát předsedou. | foto: David Neff, MAFRA

Bursík chce vést zelené. Strana se pře, zda byl omyl být ve vládě

  • 54
Martin Bursík se pokouší o návrat do nejvyšší politiky. O post šéfa zelených se utká s Ondřejem Liškou. "Mé srdce a plíce dýchají za Stranu zelených," řekl Bursík při veřejné debatě s Liškou. Straně vyčetl, že je málo vidět a málo se věnuje ekologii. Oba politici se ale nejvíc pohádali o to, zda byl omyl, když byli zelení ve vládě s ODS.

Mezi Liškou a Bursíkem to v neděli večer velmi jiskřilo. "Vítám po třech letech obnovený zájem Martina Bursíka o Stranu zelených," prohlásil ironicky Liška. A vyčetl Bursíkovi, že by pod jeho vedením zelení vstoupili v roce 2006 do koalice s občanskými demokraty a lidovci.

"Vstup do Topolánkovy vlády, za podmínek, které byly vyjednány, byl chybou," prohlásil Liška. Chybou podle něj bylo i to, že v ní strana tvrdošíjně zůstávala, i když se začala řešit privatizace zdravotnictví, nebo když se koalice snažila zamést pod koberec korupční kauzu kolem bývalého šéfa lidovců Jiřího Čunka.

Jeli jsme v tom společně, lidé mají paměť, vyčetl Bursík Liškovi

"Tak jsi tam neměl být, tohle si neodpářeš, ty jsi byl ministr. Jeli jsme v tom společně, lidé neztratili paměť," připomněl Bursík Liškovi. Ve vládě byl Liška ministrem školství, Bursík ministrem životního prostředí.

Bývalý předseda strany, který se pokouší o návrat na politické výsluní, zdůraznil, že je hrdý na to, co zelení v Topolánkově vládě dokázali. Připomněl třeba to, že zarazili snahu o těžbu zlata na Šumavě či to, že bránili snahám o těžbu černého uhlí v Beskydech.

"Nepřicházím stranu rozdělovat, přicházím ji posílit," řekl Bursík členům Strany zelených, kteří na debatu přišli. Do vedení strany chce, i kdyby se nestal předsedou, ale jen místopředsedou. "Jsme hodně tiší v oblasti ochrany životního prostředí," vyčetl Liškovi, v čem podle něj dělá největší chybu současné vedení zelených.

V jednom se oba soupeři shodují: s komunisty ne

V jedné podstatné věci se ale Liška i Bursík shodují. Pokud by se zeleným podařil návrat do Sněmovny, neúčastnili by se vládního projektu, který by se jakkoli opíral o nereformované komunisty. Bursík prohlásil, že zelení by se do Sněmovny měli pokusit dostat i proto, aby překazili snahu ČSSD o vládu s komunisty.

A jaký mají oba muži recept, jak by se zelení mohli pokusit vrátit na politické výsluní? "Tam, kde mají lidé přímou zkušenost s věrohodnými reprezentanty naší politiky, tam budou ochotni volit nás i v jiných volbách, než v komunálních," věří Liška. Zelení by podle něj měli sázet i na spolupráci s lidmi, kteří ve straně nejsou, ale sympatizují s jejími idejemi. Takto se zeleným letos podařilo do Senátu dostat bývalou místopředsedkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou či bývalého šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka.

Elišku Wagnerovou, které pomohli do Senátu, přemlouvali zelení i do prezidentské volby. Marně.

Právě Wagnerovou se podle Lišky zelení snažili přesvědčit, aby kandidovala na Hrad, ale kategoricky to odmítla. Za neseriozní označil postup ekonoma Jana Švejnara, který ho až do poslední chvíle ujišťoval, že by chtěl kandidovat, pak to odmítl, aby se jen těsně před uzávěrkou podávání kandidátek pokoušel v Senátu shánět podporu senátorů, kteří by ho nominovali. "To mi přišlo nedůstojné," řekl Liška. Zelení teď podporují herečku Táňu Fischerovou.

Podle Bursíka jsou Liškovy závěry o úspěšných komunálních politicích, kteří přesvědčí lidi, aby volili zelené i v jiných volbách, příliš banální. Strana podle něj musí oslovit veřejnost tématy silnými v celostátní politice. "Chybí nám ostrý střet s vládou na dominantních otázkách životního prostředí. To téma, které zdůrazňuji, tomu se nevěnuje vůbec nikdo," rýpl si do Lišky.

Už nikdy žádní Soukupové, kritizoval šéf zelených Bursíka

Současný vládce zelených to svému předchůdci oplatil slovy, že v Bursíkovi  vidí dobrého kandidáta na stínového ministra životního prostředí nebo kandidáta do Senátu. Jinými slovy: dobrého předsedu strany tedy ne.

"Je potřeba, aby si Strana zelených udržela finanční nezávislost, už nikdy žádní Soukupové," vpálil Bursíkovi, že to byl on, kdo stranu spojil s šéfem agentury Médea Jaromírem Soukupem, který v minulosti zelené pomáhal dotlačit do parlamentu a pak získal i pozici náměstka na ministerstvu školství spravovaném zelenými.

Zelení se pak tvrdě rozhádali a dvě jejich poslankyně z opozičního křídla ve straně pomohly na jaře 2009 Jiřímu Paroubkovi shodit Topolánkovu vládu. Bursík se proti spojování se Soukupem, který nyní navíc vlastní několik časopisů i televizi Barrandov, ohradil. "Já jsem byl první, kdo se proti němu postavil. Za odklad splacení faktur chtěl zakázky od státních firem a já to odmítl," zavzpomínal Bursík na minulost, když ještě zelení byli ve vládě.

Nového šéfa strany zelení zvolí o víkendu na sjezdu v České Třebové.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video