Jen 15 minut a žádné objímání. Bratři Michalákovi matku vidět nechtějí

  10:30aktualizováno  14:56
Eva Michaláková přišla o své syny, protože se o ní nezajímají a odmítají se s ní setkávat. Upozornil na to deník Právo s odkazem na rozhodnutí Krajské komise pro sociálněprávní ochranu dětí v Norsku. Starší chlapec podle něj nechtěl matku vidět déle než patnáct minut. Český petiční výbor na podporu rodiny tato tvrzení zpochybňuje.

Norské úřady odebraly Evě Michalákové a jejímu exmanželovi syny v květnu 2011. Od té doby o ně bojuje | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Starší syn Denis se nechce se svou matkou stýkat, přestože ho k tomu pokoušeli přesvědčit pěstouni i odbor sociálněprávní ochrany dětí. Odmítá setkání i se svým otcem Josephem, kterého komise na rozdíl od matky nezbavila rodičovských práv, píše deník ve svém středečním vydání.

„Denis stanovil při návštěvě sociální pracovnice v rodině pěstounů 12. ledna pět jasných požadavků, které paní Michaláková musí splnit, aby se s ní byl ochoten setkat. Nesmí ho objímat, zdvihat, ptát se, jestli se chce přestěhovat do Česka nebo k ní domů, fotografovat ho a mít s sebou telefon ani fotoaparát. Matka při setkání 20. ledna na tyto požadavky přistoupila, ale syn se s ní nadále odmítá sejít,“ cituje Právo rozhodnutí.

Ve zprávě figurují také psychologické posudky. Staršího syna Michalákových podle nich stresuje už samotná zmínka o styku se svými rodiči. Jeden z jeho dalších požadavků byl, aby schůzka s matkou netrvala déle než patnáct minut.

Mladšího Davida podle komise zasáhla medializace případu. Své matce prý vyčítá, že dává fotografie médiím a že lže. Rozrušila ho zejména fotografie, na které je se svou tetou na WC. David si navíc vytvořil silný vztah k pěstounům a po Michalákových se neptá ani se nedožaduje setkání s nimi.

Výroky dětí nemusí být autentické

Proti tvrzením z rozhodnutí krajské komise se ohradil Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových. „Pravdivost údajných výroků dětí neumíme ověřit, stejně jako je nemůže ověřit rodina, protože staršího syna nikdo už téměř dva roky neviděl. Letošní schůzky matky s mladším synem potvrdily přetrvávající mateřské pouto a interpretaci Komise považujeme za naprosto účelovou,“ upozornil Jakub Cyrani z výboru.

Podle něj je možné pochybovat o autenticitě výpovědí staršího chlapce v rozsudku také proto, že jeho požadavky jsou totiž téměř identické s těmi, které na Evu Michalákovou od počátku kladli úředníci norské sociální služby Barnevern (zakázané projevy citu, nezmiňovat Česko a neobjímat).

Děti byly z rodiny odebrány v březnu roku 2011. Eva Michaláková se s oběma syny setkala naposledy 27. března 2014. V letošním roce mohla nejmladšího Davida vidět pouze třikrát.

Norská krajská komise pro sociálněprávní ochranu dětí vydala 24. září rozhodnutí, v němž mladšího syna Michalákových poslala k adopci k jeho současným pěstounům. V případě staršího zbavila matku Evu Michalákovou rodičovských práv (více o rozhodnutí zde).

Michaláková se bude proti rozhodnutí odvolávat. Svůj případ se pokusí dostat až před Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, kde má podle právníků šanci uspět (více zde).

S projednáním ve Štrasburku souhlasí také ředitel Úřadu pro mezinárodně právní ochranu Zdeněk Kapitán. Podle něj by mezitím mělo Česko vyvíjet diplomatický nátlak, aby nezávislé orgány v Norsku rozhodly co nejrychleji (více zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Vondráčkův debakl. A před tím spor o to, kdo z koho dělá vola

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO)

Šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO utrpěl v pátek ve Sněmovně drtivou prohru. Poslanci z osmi stran odmítli a vrátili...

Letecký den v Plasích láká na krásku chodící po křídlech letadla

Opravdovou chůzi po křídlech letadla přímo za letu předvede kráska ze Švýcarska.

Žena na křídlech letícího letadla nebo vystoupení české akrobatické letky, která předvede světově unikátní prvky. To...

Exministryni Marksovou Tominovou z ČSSD poslanci zvolili do Rady ČTK

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová byla v tajné volbě zvolena do Rady ČTK. Dostala 87...

Najdete na iDNES.cz