Politička věří, že 41 podpisů sežene. Když poslanci vidí ten nátlak na Iry, připojí se, tvrdí.

Politička věří, že 41 podpisů sežene. Když poslanci vidí ten nátlak na Iry, připojí se, tvrdí.

Bobošíková a poslankyně shání hlasy pod další stížnost na Lisabon

  • 87
Bývalá europoslankyně a předsedkyně strany Suverenita oznámila, že začne shánět mezi poslanci podpisy pod novou stížnost proti Lisabonské smlouvě. Uvedla to na setkání kritiků smlouvy, které se dnes večer konalo před irskou ambasádou. Už nyní jí pomáhají poslankyně ODS.

Bobošíková tak navázala na výrok poslankyně ODS Evy Dundáčkové, která na stejné akci před týdnem svědčila o tom, že v Poslanecké sněmovně se o Lisabonu hlasovalo pod nátlakem a v atmosféře strachu a vydírání. Řada poslanců se jí prý svěřila s tím, že se stydí, že tlaku podlehli a smlouvu podpořili. - čtěte O Lisabonu se hlasovalo pod tlakem, tvrdí poslankyně

Podle Bobošíkové se v některých z nich hnulo svědomí a byli by ochotní podepsat se pod novou stížnost Ústavnímu soudu, kterou by podali nezávisle na senátorech. Ve shánění hlasů poslanců má Bobošíkové pomoci právě Dundáčková a její kolegyně Alena Páralová, taktéž z ODS.

"Rozhodla jsem se po svých zkušenostech a na základě kontaktů s významnými ústavními právníky vypracovat ústavní stížnost," potvrdila iDNES.cz Bobošíková. Protože nemá poslanecký mandát, obrátila se na dvojici poslankyň.

"Začneme v co nejkratším termínu shromažďovat podpisy, je jich potřeba 41," řekla s tím, že nezáleží na politické orientaci, podpora půjde napříč politickým spektrem. Stížnost by tak mohlo podepsat i 26 komunistů, kteří jsou proti Lisabonu a Bobošíková za ně dříve kandidovala na prezidentský post.

Bobošíková je také ochotná zaplatit špičkové právníky, kteří stížnost vypracují a celou věc tak financovat. Věří totiž, že když její kolegové vidí tlak na Iry či výhrůžky prezidenta Sarkozyho, jednačtyřicet podpisů sežene.

Optimistická je i Eva Dundáčková. "Už dnes jsem oslovila okruh mých kolegů. Věřím, že mezi 35 poslanci ODS, kteří hlasovali proti, a mezi 11, kteří se zdrželi, najdeme dost hlasů," řekla poslankyně iDNES.cz. "Zvláště dnes, když stejně padla vláda, kvůli které někteří smlouvu podpořili," řekla. Připomněla i výměnu Lisabonu za radar, která mnohé poslance přesvědčila a nyní se ukázala jako zbytečný ústupek ČSSD.

Poslankyně věří, že se ke stížnosti připojí kromě ODS i další kolegové ve Sněmovně. "Je to teď úkol dne, abychom něco takového podnikli," tvrdí.

Přišli politici ODS

Akce před irskou ambasádou je druhou ze tří, které mají podpořit Iry před jejich druhým referendem. Série protestů má den po referendu vyvrcholit pochodem na Hrad po vzoru studentského podchodu z roku 1948. Odpůrci Lisabonu chtějí prezidenta Klause vyzvat, aby smlouvu nepodepisoval.

Před ambasádou se dnes sešlo zhruba 250 lidí, více než před týdnem. Na akci také dorazil senátor ODS Petr Pakosta či europoslanci téže strany Ivo Strejček a Hynek Fajmon, kteří oba promluvili.

Strejček zalitoval, že to není ODS, která tuto akci organizuje. Protest totiž svolalo hnutí D.O.S.T. s podporou euroskeptických stran a občanských sdružení, které jsou proti evropské integraci. Kritizoval také svoji stranu za to, že smlouvu ve Sněmovně a v Senátu podpořila.

"Je nehorázné, jaký je na Irsko vyvoláván nátlak. Irové jdou k referendu jen proto, že ho mají zakotveno v ústavě. Jiné země k referendu neměly odvahy," řekl na akci Fajmon.

"Hanba", zakřičel pak europoslanec, když si moderátor akce Michal Semín posteskl na nezájem médií a naznačil, že pokud veřejnoprávní ČT bude protesty i nadále ignorovat, sejdou se odpůrci příště na Kavčích horách.

Britský poslanec: Doléhá na nás doba temna

Před závěrečnou irskou a českou hymnou pak předseda Svobodných Petr Mach přečetl zdravici od významného britského politika Nigela Farage. Ten byl donedávna lídrem britské strany nezávislosti (UKIP), funkce se ale vzdal, aby se mohl naplno věnovat volební kampani. Nyní je šéfem europoslanců za tuto stranu.

"Čelíme nesmiřitelnému nepříteli lpějícímu na moci, která ohrožuje naše svobody, naši demokracii, naši prosperitu a ve svých vojenských ambicích také naše samotné životy. Jakkoliv poctivý byl výklad Německého ústavního soudu, pouze statečné odhodlání vašeho prezidenta Václava Klause a irská neohroženost stojí nyní v cestě tomuto nepříteli a jeho úděsné Smlouvě," vzkázal do Prahy Farage.

Varoval před EU coby novou diktaturou. "Tušíme, že na nás pomalu doléhá nová doba temna srovnatelná s evropskými diktaturami dvacátého století.

Na závěr ale upozornil, že před třemi dny zveřejnila jedna z nejrenomovanějších agentur na výzkum veřejného mínění (Gael Poll) průzkum, podle kterého po odečtení odpovědí ´nevím´ takřka 60 procent dotázaných řeklo, že hodlá hlasovat proti smlouvě.

Podle něj byly dosavadní průzkumy zmanipulované. "Nyní se však musela zjevit pravda, aby nebyla kompletně pošramocena kredibilita výzkumných agentur a jejich zadavatelů z velkých médií," tvrdí politik.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video