Česko zvýšilo po explozích bezpečnost. Letiště i metro hlídají experti

  9:20aktualizováno  9:46
České bezpečnostní složky přešly po útocích v Belgii do pohotovosti. Cizinecká policie zvýšila bezpečnostní opatření na pražském letišti. Na místě jsou i specialisté na vyhledávání výbušnin. Zvýšená bezpečnostní opatření platí i pro pražské metro.

Bezpečnostní opatření v pražském metru po teroristických útocích v Bruselu. (22. 3. 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

V souladu s krizovými plány začínají podle ministra vnitra Milana Chovance platit zvýšená bezpečnostní opatření. Ministerstvo vnitra ale nemá informace, že by ČR měly hrozit teroristické útoky.

„Na události v Bruselu aktivně reagujeme. Veškerá přijímaná bezpečnostní opatření odpovídají aktuální situaci a jsou preventivního charakteru. V tuto chvíli získáváme v rámci naší mezinárodní spolupráce aktuální bezpečnostní informace o současných událostech v Belgii,“ uvedl na tiskové konferenci premiér Sobotka.

22.března 2016 v 10:10, příspěvek archivován: 22.března 2016 v 10:23

České bezpečnostní složky přešly v souvisloti s útoky v Belgii do pohotovosti.V souladu s kriz. plány začínají platit zvýšená bezp. opatření

Po explozích na bruselském letišti Zaventem je více hlídané pražské letiště. „Povolali jsme specialisty na hledání výbušnin. Zintenzivňujeme hlídkovou činnost před všemi terminály a v tranzitních částech letiště,“ řekla iDNES. cz mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Zvýšenou pozornost policisté věnují letům a cestujícím z Belgie a Francie.

„Opatření budeme dále rozvíjet podle aktuálních informací,“ sdělila mluvčí cizinecké policie s tím, že policie nemá žádné indicie o hrozícím nebezpečí.

Poslední spoj odlétal z Prahy do Bruselu v úterý ráno před 07:00 a byl jedním z posledních, které ještě na letišti Zaventem před explozí přistály. „Cestující, kteří letěli z Prahy do Bruselu, čekali po přistání na palubě letadla na výzvu místních autorit k opuštění paluby. Před jedenáctou hodinou jim bylo umožněno vystoupit, byli v péči místních úřadů, prošli bezpečnostní kontrolou a předpokládám, že nyní už jedou do cíle své cesty,“ popsal iDNES.cz mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Fotogalerie

Ostatní lety z Bruselu či do Bruselu byly zrušeny. „O cestujících z Bruselu do Prahy nemáme přehled, protože nejdříve probíhala evakuace letiště. Do poslední chvíle jsme čekali na další vývoj a na další události. Ale před chvílí jsme zrušili ranní zpáteční let z Bruselu do Prahy, nyní jsou cestující obvoláváni, abychom je informovali o zrušení letu, mohli se s nimi domluvit a nabídnout jim alternativní přesměrování do Prahy nebo na nejbližší možný let, řekl Šabík.

Policie po explozích v Belgii rozšířila bezpečnostní opatření i na pražské metro. Mělo by tam být více policistů a také pyrotechnické kontroly.

Ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o tom, že by při výbuších na letišti v Bruselu byli zraněni nebo zabiti čeští občané. „V rámci doporučení budeme vyzývat české občany, aby odložili veškeré cesty do Bruselu do dalších pokynů,“ uvedla Valentová.

Ministerstvo Čechy upozorní také na to, že je v Belgii vyhlášen nejvyšší stupeň varování před teroristickými útoky nebo na aktuální omezení pohybu po Bruselu, které se týká například městské hromadné dopravy.

Kvůli bezpečnostním opatřením se sejde premiér Bohuslav Sobotka s vedením policie, tajných služeb a ministrem vnitra.

22.března 2016 v 09:41, příspěvek archivován: 22.března 2016 v 09:44

Na základě událostí v Bruselu policie zvyšuje bezpečnostní opatření. Ve 12 se k bezp. situaci sejdu s min.vnitra, zástupci služeb a policie.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Na smíchovském břehu Vltavy se budou cvičně stavět protipovodňové zábrany

Město čekají protipovodňové manévry.

Zejména na smíchovském břehu Vltavy se v sobotu bude cvičit stavba protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

Darování krve

Až tisíc nových dárců kostní dřeně hledá Český registr krvetvorných buněk IKEM prostřednictvím velkého náboru u...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz