I v Česku by Rusové byli nemilosrdní, míní šéf BIS. Zmínil prověrku pro Koláře

  • 112
Bezpečnostní situace ve světě je nejvážnější od druhé světové války a Česka se bezprostředně týká, řekl v úterý šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka při setkání s prezidentem Petrem Pavlem v sídle kontrarozvědky. To, co dělají Rusové na Ukrajině, by bez milosti udělali u nás, upozornil Koudelka.

Koudelka zmínil, že nynější političtí představitelé země práci zpravodajských služeb věří a naslouchají jejím informacím. „Něktěří naši spoluobčané považují konflikty na Ukrajině nebo v Gaze za něco co se nás netýká. Opak je pravdou. Obě hrozby se nás týkají a musíme být připraveni jim čelit,“ varoval.

„Agresivní Ruská federace je velkou hrozbou pro demokratické země Evropy včetně ČR,“ uvedl. Mezi hrozbami zmínil i možnost návratu islamistického terorismu do Evropy. „Riziko nemůžeme podceňovat, i když nedisponujeme žádnou konkrétní informací o přímém ohrožení bezpečnosti ČR,“ řekl Koudelka.

Pavel řekl, že české tajné služby poskytují objektivní analýzy nezatížené politickou zakázkou. Umožňují podle něj informovaná rozhodnutí státu. V nynější bezpečnostní situaci je zásadní role tajných služeb, řekl. Ocenil, že v ČR fungují, jak se v demokratické zemi sluší.

Vrabel se poznal ve slovech šéfa BIS Koudelky a tvrdí, že snahu Rusů odmítl

Prezident uvedl, že by návštěva hlavy státu u tajných služeb měla být standardní. „Získávám tak informace, které zároveň konzultuji s analytiky,“ sdělil Pavel po jednání. Výhled geopolitické situace podle něj není optimistický, proto je činnost tajné služby podle něj zásadní. BIS je podle prezidenta objektivní a důvěryhodná a umožňuje i informovaná rozhodnutí státu.

„Bude důležité sledovat také vývoj energetické i jiné bezpečnosti,“ sdělil po jednání Pavel. Zdůraznil také důležitost mezinárodní spolupráce mezi tajnými službami a ocenil, že BIS komunikuje s těmi nejlepšími v oboru.

Kolář hrozbou není, říká ředitel BIS

Připomněl také hrozby islámského terorismu. BIS podle Koudelky tvoří analýzy, které před tímto typem mezinárodního terorismu varují. „Problém je také nelegální migrace. Musíme se ji pokusit alespoň zmenšit,“ podotkl Koudelka. Mezinárodní situace je podle něj nejhorší od druhé světové války.

Po jednání padl dotaz také na prezidentova externího poradce Petra Koláře, který mimo jiné stál za Pavlovou prezidentskou kampaní a nemá bezpečnostní prověrku. „Pan Kolář pro prezidenta ani jeho okolí podle našich informací hrozbou není a nevidím důvod, aby v rámci jeho pozice prověrku měl,“ sdělil ředitel BIS.

Ruský agent platil za šíření propagandy, ovlivnil i známé osobnosti, řekl šéf BIS

Na jednání řešil prezident s Koudelkou také deepfake videa, která by mohla teoreticky ovlivnit například evropské volby. „Důležité je na lež reagovat pravdou. Pro dezinformátora je noční můrou vzdělaný cíl,“ konstatoval Koudelka. Sám Pavel se stal obětí deepfake několikrát, podvodníci ho zneužili například pro lákání lidí na podvodné investování.

Lepší vztahy než za Zemana

Pavel jednal v BIS s ředitelem Koudelkou i širším vedením. S Koudelkou se Pavel sešel mimo jiné po svém zvolení loni v lednu. Uvedl, že probrali nastavení vztahů a spolupráci.

Francie reaguje na útok v Moskvě. Zavádíme nejvyšší stupeň opatření, oznámil premiér

„Bezpečnostní rizika, kterým naše země čelí, vnímáme podobně. Počítám s pravidelným setkáváním a těší mě, že se má rozhodnutí budou opírat o kvalitní informace,“ napsal tehdy na síti X Pavel.

S kontrarozvědkou má nynější prezident výrazně lepší vztahy než jeho předchůdce Miloš Zeman, který BIS opakovaně kritizoval. Pavel loni v květnu vyhověl návrhu vlády a Koudelku jmenoval brigádním generálem. Zeman obdobnému návrhu kabinetu sedmkrát nevyhověl.

Naposledy BIS navštívil Havel

Pavel je po 26 letech druhým prezidentem, který BIS navštívil. Naposledy v sídle tajné služby jednal koncem září 1998 Václav Havel. V roce 1998 jednal Havel v BIS s tehdejším šéfem tajné služby Karlem Vulterinem, seznámil se mimo jiné s projektem komplexního systému boje proti terorismu. Po čtyřhodinové návštěvě uvedl, že se přijel na vlastní oči přesvědčit, co se skrývá za báječným renomé českých tajných služeb ve světě.

Návštěvy politiků v tajných službách nejsou časté. Všechny tři však v poslední době navštívil premiér Petr Fiala (ODS). Předloni v říjnu zavítal do BIS, začátkem loňského roku pak jednal s vedením Vojenského zpravodajství (VZ) o válce na Ukrajině, kybernetické obraně či dezinformacích. Rozvědku Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) pak Fiala navštívil loni koncem března.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video