Bezdomovci a opilci zabírají v Brně lavičky a zastávky hromadné dopravy.

Bezdomovci a opilci zabírají v Brně lavičky a zastávky hromadné dopravy. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Bezdomovci a opilci zabírají lavičky a vyhánějí Brňany ze zastávek

  • 166
Brňané si začínají zvykat na to, že se při čekání na hromadnou dopravu nemají kde schovat před deštěm. Přístřešky i lavičky ve středu Brna jsou totiž často obsazené bezdomovci. V Brně přitom právě kvůli nim od loňska platí vyhlášky o zákazu požívání alkoholu a žebrání na veřejných prostranstvích.

Ne všechno ale vyřeší vyhlášky. Lidé s odpudivým vzhledem, často pod vlivem alkoholu, mají v oblibě lavičky a ještě raději vyhledávají zastřešené prostory. Třeba kryté čekárny na tramvajových zastávkách před hlavním nádražím.

"Někdy mám pocit, že tam bezdomovci i bydlí. Vybírají si přístřešky na krajních nástupištích, které jsou zakryté i ze strany. Na lince číslo osm jsem už zažil, že za deště zabrali všechny kryté lavičky, zatímco se cestující tlačili u schodů do podchodu," popisuje řidič tramvaje Pavel Šušlík.

Strážníci je vykážou. Ale bezdomovci se zase vrací

Přístřešky na zastávkách spravuje reklamní agentura euroAWK. "Staráme se jen o plochu pod zastřešením. Pokud nám někdo zavolá, že je přístřešek znečištěný, zajistíme jeho úklid," uvádí František Tomka z agentury euroAWK. Případy, kdy kryté prostory pro cestující zaberou bezdomovci, ve firmě ale neřeší.

Ani brněnští strážníci s bezdomovci mnoho nezmohou. "Pokud některé osoby dlouhodobě obsazují přístřešek, naši strážníci je upozorní, že svou přítomností omezují ostatní, a vykážou je pryč. Bohužel se však stává, že po odchodu hlídky se tito jedinci zase vrátí zpět," popisuje mluvčí městské policie Denisa Kapitančiková.

Brněnský magistrát eviduje od začátku roku 12 stížností týkajících se bezdomovců v centru. "Jde především o šíření zápachu z vyhořelé budovy bývalého kasina, kde si tito lidé vytvořili útočiště, a v podchodu u hlavního nádraží. Jedna stížnost přímo upozorňuje na bezdomovce obsazující lavičky na náměstí Svobody," vybírá ze statistik Soňa Haluzová z brněnského magistrátu.

Starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka se domnívá, že přítomnost zapáchajících lidí bez domova zdaleka neobtěžuje jen ty obyvatele, kteří píší stížnosti. "Stále se nám nedaří dostat problémové jedince z centra. Proto budeme v září jednat s městskou policií a také Armádou spásy, jak současný stav řešit," slibuje.

Lidé bez domova mohou využít denní centra Armády spásy a Charity, která se nacházejí nedaleko středu města. Větší z nich nabízí 49 míst a funguje po celý týden v Mlýnské ulici. "Letos máme i v létě plno. Je to jeden z důsledků hospodářské krize," sděluje ředitel brněnského centra Armády spásy Pavel Kosorin.

"Středisko je v provozu jen tři hodiny dopoledne a odpoledne. Proto se snažíme přesvědčovat naše klienty, aby využívali přechodné bydlení v azylovém domě s celkovým počtem 92 lůžek. Tam ale platí přesně stanovená pravidla. V tomto zařízení máme volné kapacity," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video