Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ

Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ | foto: Dan Materna, MAFRA

Bratr Daniela Beneše podniká v energetice. Investorem je právník ČEZ

  • 28
Bratr šéfa ČEZ Daniela Beneše podle zjištění MF DNES rozjel podnikání v technologii, která přeměňuje odpadky na elektřinu. Desítky milionů do firmy investoval Benešův osobní advokát, který zároveň zastupuje v miliardových obchodech i samotný ČEZ. Jakýkoliv střet zájmů oba muži odmítají.

Manažeři mamutí firmy ČEZ mají zákonem i firemními předpisy zakázáno podnikat ve stejném oboru: energetice. To proto, aby státem ovládané společnosti, o jejímž osudu sami rozhodují, nemohli nijak konkurovat. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v takovém střetu zájmů není. Jakékoliv jeho podnikatelské aktivity není možné dohledat. 

Když však MF DNES zkoumala byznys českých firem na východních trzích, narazila na jiné jeho vazby a zjistila, že důvody k tomu, aby jednomu možnému konkurentovi firmy ČEZ držel palce, mít může. 

Konkrétně jde o firmu Hedviga Group, kterou sám Beneš před lety zakládal. Dnes už v ní není, ale spoluvlastní ji Benešův bratr Marek, který firmu také řídí coby šéf představenstva. Vymýšlí, jak přeměnit odpadky na elektrickou energii.

Desítky milionů korun ovšem do rozjezdu Hedvigy investovala společnost I.C.P. Group, kterou dle obchodního rejstříku vlastní Ondřej David – rodinný právník Daniela Beneše. Zároveň je také mužem, který v miliardových obchodech radí přímo firmě ČEZ. 

Hedviga, jež potom, co z ní Daniel Beneš odešel, několik let nevyvíjela téměř žádnou činnost, od roku 2012 díky finanční injekci od Benešova rodinného právníka ožila a vyšplhala se k obratům v desítkách milionů korun.

Mezitím se ukázalo, jak moc se může stát byznys s energetickým využití odpadů perspektivním – od roku 2024 se totiž má podle aktuální legislativy zakázat vyvážení odpadu na skládky.

To znamená, že bude třeba hledat způsoby, jak se ho efektivně zbavit. Samotný ČEZ plánuje vybudovat jiné řešení, jak odpad energeticky využít - spalovnu odpadu v Mělníku.

„Vizí podnikání společnosti Hedviga Group je stát se lídrem na českém trhu v oblasti energetického využití organických odpadů na výrobu elektřiny, a poté se prosadit s technologií na mezinárodních trzích,“ píše se v jednom z auditů firmy Hedviga.

A je třeba přiznat, že se firmě daří. Na loňské výstavě EXPO z ní tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) učinil jednu z hlavních českých hvězd. Stejné ministerstvo jí také přikleplo eurodotaci ve výši 11 milionů. Krom ocenění na loňském Expo vloni na podzim dobudovala Hedviga továrnu na zpracování pneumatik v Londýně. Všemožní investoři do ní tehdy vložili okolo čtyř milionů euro.

Bratr od konkurence

Snadno se tedy může stát, že se na trhu bude dařit buď Danielu Benešovi a „jeho“ ČEZu, nebo naopak jeho bratrovi. Proti tomu se ale šéf ČEZ ohrazuje. 

„K žádnému střetu zájmů nedochází a nikdy nedocházelo. Skupina ČEZ s Hedviga Group, pokud vím, nijak nespolupracuje a nikdy nespolupracovala. Pokud by nějaký reálný střet zájmů měl nastat, pak bych to s bratrem řešil, i když mě nyní nenapadá, jak bych mu mohl zakázat jeho podnikatelské aktivity,“ brání se Daniel Beneš. 

Marek Beneš zase dodává, že se svým bratrem prý svůj byznys ani nekonzultuje. „V případě Hedviga Group zde nejsou informace nebo podmínky, jež by vůbec střet zájmů vytvořily. Hedviga postavila prototyp jednotky na tepelný rozklad odpadků, která ani nemá v ČR potřebné oprávnění k provozu a nabízí se do zahraničí,“ přidává se k němu advokát David. 

Všichni zároveň popírají, že by advokát držel nějaký podíl ve společnosti I.C.P. Group, která rozjezd firmy Hedviga zainvestovala, pro šéfa firmy ČEZ. „Samotná I.C.P. Group je téměř stoprocentně vlastněna mnou jako fyzickou osobou,“ říká Ondřej David. 

Ten zároveň rozporuje informace obsažené v posledních dokumentech firmy uložených do obchodním rejstříku loni v říjnu. Podle nich totiž firmu Hedviga stále vlastní firma I.C.P. Group. David ale tvrdí, že svůj sedmdesátiprocentní podíl vloni na podzim už přeprodal. Přesto jediným členem dozorčí rady společnosti zůstává Lukáš Kudlata, šéf účetního oddělení I.C.P. Group. 

Ač všichni protagonisté střet zájmů odmítají, šéf protikorupční organizace Oživení Martin Kameník tuto síť firem hodnotí velmi přísně. „Struktura vztahů vykazuje znaky klientelistické sítě vytvořené kolem Daniela Beneše,“ hodnotí situaci Kameník. 

To je podle něj dané především tím, že advokát Ondřej David a jeho kancelář v právních věcech pomáhá jak Danielu Benešovi, tak firmě, které on šéfuje. Advokát David společnosti ČEZ dříve dokonce radil přímo v oblasti, v níž firma Hedviga vydělává. 

„Pan David nám aktuálně poskytuje právní služby například v oblasti správy a řízení společnosti, zřízení a správy fondu kvalifikovaných investorů v ČR a poradenství pro oblast ZEVO (zařízení pro energetické využití odpadů),“ sděloval už v roce 2013 médiím mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. 

Firemní i osobní rádce David

Není jasné, kolik přesně firma ČEZ Davidovi za jeho právní služby platí, protože polostátní firma tradičně podobné informace tají s tím, že jde o obchodní tajemství. Z veřejných zdrojů je ale dohledatelné, že stál u několika prominentních obchodů této polostátní energetické firmy.

Vloni například firmu zastupoval v kontroverzní kauze prodeje sedmi stovek bytů na sídlišti v pražské čtvrti Písnice za více než miliardu, proti kterému nájemníci dlouhodobě protestovali. 

Davidova advokátní kancelář DBK si své práce pro ČEZ velmi cení. Třeba v roce 2015 v jednom z mediálních rozhovorů zástupci této kanceláře označili za její nejvýznamnější počiny právě práci pro energetický kolos. V tomto roce pro dceřinou společnost ČEZ jeho kancelář zařizovala emisi akcií investičního fondu spravujícího kolem 14 miliard korun. 

 „Z hlediska prevence střetu zájmů by mělo být nemyslitelné, aby určitý právník dodával služby ČEZ a zároveň pracoval soukromě pro generálního ředitel ČEZ,“ říká ředitel Oživení Kameník. Sám Ondřej David v tom všem ale problém nevidí. 

„Předpokládám, že si nás na některé právní úkony pan Beneš najímá proto, že máme pověst kvalitní právní firmy. S ČEZ to může souviset leda tak, že ze zkušenosti vidí, že práci tam odvádíme kvalitně,“ komentuje to dnes David. „Železnou zásadou v rámci mých aktivit je, že dbám na eliminaci střetu zájmu,“ dodává. 

Ani podle Beneše přitom práce Davida pro něj osobně a pro ČEZ není nijak provázaná. „Pro Skupinu ČEZ pracuje aktuálně dvacet advokátních kanceláří. Dá se říct, že naprostá většina významných a renomovaných advokátních kanceláří působících v České republice má nějakou vazbu na Skupinu ČEZ, a to jak v minulosti, tak v současnosti. Advokátní kancelář DBK pro ČEZ pracovala dříve než pro mě osobně,“ komentuje to Beneš.

A to je pravda. Už v roce 2009 podpisem tehdejšího místopředsedy představenstva Daniela Beneše ČEZ prodal svoje severočeské byty soukromé firmě Murom v průměru za 60 tisíc jeden. Prodej připravoval advokát Ondřej David. Odborně ho zastřešil Milan Kindl. Opozice tehdy kritizovala, že Kindlova kancelář sice pracovala pro ČEZ, zároveň ale čile obchodovala s protistranou – firmou Murom. 

David tehdy působil jako blízký spolupracovník Milana Kindla, hlavního aktéra neoprávněného udělování titulů na plzeňských právech. Sám David se musel bránit odebrání svého doktorského titulu, který na fakultě získal. To už je ale dávná minulost. 

David se od Kindla v roce 2012 osamostatnil a přebral i část jeho klientů. Mezi nimi i ČEZ. Kromě práva se dal také na investice. A desítky milionů neputovaly zdaleka jen do společnosti Benešova bratra. 

David celkem skupinou I.C.P. zastřešuje téměř dvacítku různých firem Jak sám přiznává, do jedné z nich se na doporučení šéfa ČEZ rozhodl koupit chátrající chatu Letka ve Špindlerově mlýně. 

Jistotu známého souseda tak dostal sám Daniel Beneš. Od roku 2012, kdy mu na úřadech právnička z Davidovy kanceláře začala vyběhávat stavební povolení, si totiž sám hned vedle Letky s manželkou budoval luxusní dům na tři tisíce metrů čtverečních rozlehlém pozemku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video