Pavel Bém dostal v roce 2007 za byt nadstandardní částku. Zisk byl v daňovém přiznání jeho ženy, primátor s ním neargumentoval, ani když se probíraly jeho podezřele vysoké výdaje.

Pavel Bém dostal v roce 2007 za byt nadstandardní částku. Zisk byl v daňovém přiznání jeho ženy, primátor s ním neargumentoval, ani když se probíraly jeho podezřele vysoké výdaje. | foto: Stanislav Peška, ČTK

Bém se vzdal regulovaného nájmu. Vydělal tak 3,5 milionu

  • 1344
Pražský primátor Pavel Bém vydělal 3,5 milionu korun na tom, že odstoupil od nájemní smlouvy. MF DNES řekl, že takovou sumu mu před dvěma lety vyplatil nový majitel domu na Hradčanech za jeho "dekret". Tedy za to, že se Bém vzdá bytu s regulovaným nájmem a majitel pak bude moci s bytem volně nakládat.

Byt na Hradčanech tenkrát od Béma koupil významný český podnikatel Petr Pudil.

"Když se člověk stěhuje dobrovolně, má na nějaké odstupné nárok. Vzhledem k tomu, že to byl krásný velký byt v centru města, byla to částka zhruba 3,5 milionu korun," říká k tomu Bém.

Místopředsedu sdružení majitelů domů Roberta Aksamita však výše primátorova odstupného překvapuje.

"Neslyšel jsem v poslední době o odstupném vyšším, než jsou dva miliony. A to mluvíme o opravdu luxusních rozlehlých bytech v Praze 1," komentuje cenu Aksamit.

Bémův rozpočet

Drahé hodinky, exotické cesty, okázalá oslava... MF DNES se primátora Pavla Béma už před půl rokem ptala, jak se mu daří pokrýt tyto náklady z primátorského platu, který jen o něco překračuje milion ročně.

Bém řekl, že měl v posledních letech některé výjimečné příjmy: například prý vydělal na autorských právech a na prodeji knihy. Podrobnosti chtěl uvést v daňovém přiznání, které zatím nezveřejnil.

Až nyní prohlásil, že se mu podařilo vydělat 3,5 milionu korun na dekretu za byt na Hradčanech.

Sdružení majitelů domů vadí i jiná věc: že si pravicový politik nechá zaplatit za to, že vyklidí cizí majetek, který užíval v dobách komunismu a díky tomu pak platil zvýhodněný nájem. Bémovi na tom nepřijde nic zvláštního.

"Byla to vzájemná dohoda. Naopak, byl bych hloupý pravicový politik, kdybych se nechal vystěhovat na ulici bez adekvátní náhrady," myslí si Bém.

"To je na životě v naší společnosti to jedinečné, že se lidé mohou dohodnout," dodává.

Odstupné: cena půlky bytu

Primátor Bém se do secesního domu nedaleko Pražského hradu nastěhoval před více než dvaceti lety. V devadesátých letech se dům vrátil staronové majitelce, která byla zatížena nájemníky, jako byl Bém. Nesměla je vystěhovat a i přes lukrativní lokalitu jim mohla vyměřit jen nízký regulovaný nájem.

Před dvěma lety se dům zalíbil Petru Pudilovi, spolumajiteli společnosti Czech Coal, které patří například mostecké uhelné doly. Dům koupil a Bémovi nabídl velkorysé odstupné.

"Byla to privátní investice, která nemá nic společného se společností Czech Coal," říká Pudil.

"My jsme si ten dům s manželkou vyhlídli, nyní ho opravujeme a chceme v něm bydlet. Vypořádání s jednotlivými nájemníky nechci nijak komentovat," dodává.

Že k obyvatelům domu s dekretem patří i pražský primátor, to se Pudil údajně dozvěděl až v průběhu jednání. O ceně, na které se nakonec dohodli, mluvit nechce.

Získat za vystěhování téměř polovinu tržní ceny bytu, tak jak se to podařilo primátoru Bémovi, nebylo ještě v devadesátých letech výjimečné.

"Když někdo potřeboval s bytem rychle disponovat, nabízel nájemníkům třicet, čtyřicet a někdy až padesát procent z tržní ceny," říká předseda Sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček.

Když se však Bémovi v roce 2007 z bytu stěhovali, už byla situace jiná. Tehdy začínala postupná deregulace nájemného a majitelé domu měli poprvé dobré vyhlídky, že se nájemníků s dekrety zbaví. Tím klesly i "ceny" dekretů.

Zisk více než tří milionů korun však vyvolává i další otázky. Primátor Bém čelí už řadu měsíců dotazům, jak financuje svůj náročný životní styl. Právě vypovězením nájemní smlouvy mohl řadu věcí vysvětlit. Přesto se rozhodl neuvést tuto sumu ve svém každoročním daňovém přiznání.

"Byla v daňovém přiznání mé ženy," říká primátor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video