Vláda Andreje Babiše

Vláda Andreje Babiše | foto: Michal Růžička, MAFRA

Babiš a jeho vláda budou přednášet na VŠE, studenti i kantoři se bouří

  • 262
Část studentů Vysoké školy ekonomické sepsala petici proti chystaným přednáškám členů vlády, které se mají na škole uskutečnit. Studenti se obávají, že jim bude prezentován jen jeden názorový proud, což je podle nich nepřípustné jen několik měsíců před komunálními a senátními volbami. Petici od soboty podepsalo víc než 200 lidí.

O chystané sérii přednášek s názvem Hospodářská politika pohledem jejích tvůrců informovaly dříve Hospodářské noviny.

První z přednášek na Národohospodářské fakultě VŠE je naplánovaná na 4. dubna, postupně by před studenty měli předstoupit jednotliví členové vlády. Sérii má uzavřít 10. května premiér v demisi Andrej Babiš. Mimosemestrální kurz je jedním z výsledků memoranda o spolupráci mezi Úřadem vlády ČR a Národohospodářskou fakultou.

„Je namístě se domnívat, že bude během hodin prezentován pouze jeden názorový proud a že bez přítomnosti pohledu opozičních stran či nestranných odborníků může být výrazně ohrožena objektivita výuky,“ píše se v petici.

„Mrzí mě, že se to některým studentům nelíbí. Kurzy jsou volitelné, tedy dobrovolné, a už teď je o ně prý slušný zájem. Nebyla to ale moje osobní iniciativa a nevadí mi, když si to škola z jakéhokoliv důvodu nakonec rozmyslí. Když ne, rád si na přednáškách samozřejmě se všemi petenty popovídám. Ať se ptají na cokoliv, co je zajímá,“ odpověděl na dotaz iDNES.cz premiér Andrej Babiš. Cílem přednášek podle něj není narušovat nezávislost vysokoškolského prostředí.

Záleží na studentech, zda se přihlásí

Podle autorů textu by VŠE měla být nestranická a názorově neutrální. Dobré jméno školy podle petice podkopává, že přednášející budou reprezentovat kabinet, který bez důvěry činí nedostatečně odůvodněné personální změny a jehož předseda je trestně stíhán a „opředen mnoha negativními kauzami“.

„Vysoká škola ekonomická je apolitickou institucí. Kurz Hospodářská politika pohledem jejích tvůrců je řádně akreditován a jedná se o volitelný předmět, který obsahově odpovídá zaměření Národohospodářské fakulty. Záleží tedy jen na studentech, zda budou tento předmět pokládat za přínosný a zda se na něj dobrovolně přihlásí,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí VŠE Martina Mlynářová.

Národohospodářskou fakultu čeká v dubnu volba nového děkana, připomněly HN. Mandát končí Miroslavu Ševčíkovi, jeho nástupce povede fakultu do roku 2022.

O místo děkana se ucházejí čtyři akademici, zvolí ho akademický senát fakulty. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video