Předseda Senátu Miloš Vystrčil na Tchaj-wanu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil na Tchaj-wanu | foto: AP

Babiš se nedistancuje od Vystrčilovy cesty. Vadí mu slova o Milionu chvilek

  • 662
Premiér Andrej Babiš se nedistancuje od cesty předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, jak to žádá KSČM. „Já se od té cesty distancovat nebudu,“ řekl iDNES.cz Babiš. Řekl, že cestu Vystrčilovi nedoporučili on, prezident Miloš Zeman, lídr ČSSD Jan Hamáček ani šéf diplomacie Tomáš Petříček. Babišovi vadí, že Vystrčil na Tchaj-wanu mluvil o Milionu chvilek pro demokracii.

Komunisté, kteří tolerují vládu a podporují ji v parlamentu, vyzvali kabinet premiéra Andreje Babiše a i přímo ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby se jednoznačně distancovali od cesty šéfa Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Vedení KSČM v opačném případě vyzvalo Petříčka k odstoupení z funkce.

„Svévolná, až rituální a zbytečná návštěva předsedy Senátu PČR Vystrčila na Tchaj-wanu byla v rozporu s doporučeními prezidenta, vlády i ministra zahraničních věcí České republiky, ale také předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které vláda za svoji činnost odpovídá,“ uvedla strana.

„Média píší, že s tou cestou nesouhlasí Zeman a Babiš, ale tou cestou nesouhlasil ani Petříček, ani Hamáček. Já se od té cesty nebudu distancovat. Já jsem na to dal názor, ten názor je stejný, jako měli Hamáček, Petříček i prezident. Vyjádřili jsme názor v souladu s naší dlouhodobou politikou. Vyjádřili jsme názor, ale pan předseda tam jel. Proč bych se měl od toho distancovat,“ podivil se v pátek Babiš.

„My jsme čínskou stranu opakovaně ujistili o tom, že česká zahraniční politika vůči Číně se nemění. Stejně jako všechny státy Evropské unie i my chceme vést dialog s Čínou, který bude odrážet naše ekonomické zájmy a také naše hodnoty,“ řekl loni na podzim po jednání za účasti všech nejvyšších ústavních činitelů ministr zahraničí Tomáš Petříček. To se ještě schůzky účastnil Vystrčilův předchůdce v čele Senátu Jaroslav Kubera, který se na Tchaj-wan chystal, ale letos v lednu zemřel.

Babišovi vadí, že Vystrčil mluvil o Milionu chvilek

Co předsedu vlády Babiše překvapilo, bylo to, že Vystrčil na Tchaj-wanu mluvil o Milionu chvilek pro demokracii. „Není obvyklé, aby někdo na zahraniční cestě mluvil o vnitropolitické situaci. O Milionu chvilek a dalších věcech, to si myslím, že je protokolárně a diplomaticky velice nezvyklé,“ řekl iDNES.cz předseda vlády k Vystrčilově vystupování na Tchaj-wanu.

„My u nás v Česku máme skupinu mladých lidí s názvem Milion chvilek pro demokracii, kterým není jedno, že u nás dochází k pro demokracii a svobodu velmi nebezpečnému propojení moci ekonomické, politické a mediální. U Vás na Taiwanu zase studentské slunečnicové hnutí 318 nedávno upozornilo na netransparentní vyjednávání o obchodních dohodách s Čínskou lidovou republikou. Dobře Vy mladí, díky za to!“ prohlásil totiž Vystrčil v projevu na na Národní univerzitě Chengchi.

V rozhovoru pro Parlamentnilisty.cz se Babiš opřel do jazykových schopností šéfa Senátu. „Každý, kdo má aspoň elementární diplomatické znalosti ví, že o domácí politice, obzvláště způsobem, jakým to předvedl pan předseda Vystrčil, se se zahraničními partnery prostě nemluví a on s nimi vlastně ani mluvit nemůže, protože neumí anglicky,“ uvedl premiér. Babiš na dotaz iDNES.cz, jak ví, že Vystrčil anglicky nemluví, opáčil: „My jsme byli na americkém velvyslanectví a pan Vystrčil neumí anglicky.“

Sloužilo to jen sebeprezentaci, tvrdí KSČM

Podle komunistů Vystrčilova cesta neposloužila nikomu a ničemu, snad kromě sebeprezentace pana Vystrčila a jeho suity a těm, kteří ochotně nahradí české zboží na čínském trhu.

Vystrčil na Tchaj-wanu, to není součást české diplomacie, říká Petříček

„Rozhodně není prospěšná národním zájmům České republiky vycházejícím z historické zkušenosti naší země, spočívající, mimo jiné, v respektování mezinárodního právního řádu, jako nejlepší cesty k ochraně suverenity a nezávislosti České republiky,“ uvádí se v textu.

„Fráze o obraně svobody a demokracie jsou pouze ubohým pokusem zdůvodnit zjevnou neopodstatněnost celé akce, mající za cíl poškodit vztahy České republiky a Čínské lidové republiky. Vměšování se do vnitřních záležitostí suverénní a nezávislé země, v rozporu s mezinárodním právem a dobrými mravy a podpora separatismu, zcela jistě vyvolají reakci, která může mít neblahé následky pro zájmy České republiky a většiny jejích občanů,“ napsali také komunisté.

Po Petříčkovi komunisté chtějí, aby prohlásil Vystrčilovu misi za „nulitní“ anebo ze své funkce odstoupil.

Ministr zahraničí v úterý v pořadu Rozstřel na iDNES.cz podotkl, že cesta předsedy Senátu není součástí zahraniční politiky a sám ji nedoporučoval. Prohlášení čínského ministra zahraničí Wanga I, který nezvykle tvrdě pohrozil Vystrčilovi, označil však jako „za hranou“ s tím, že taková slova do politiky nepatří. Vystrčil s delegací svou zhruba týdenní návštěvu Tchaj-wanu ukončil v pátek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video