Radní za ANO šířil pomluvy o šéfovi STAN. Teď tvrdí, že o ničem neví

  17:42aktualizováno  17:42
Středočeský radní za hnutí ANO Martin Herman se před loňskými komunálními volbami pokusil neobvyklým způsobem zaútočit na politickou konkurenci. Podle ověřených informací MF DNES si loni na podzim objednal pomlouvačný leták na starostu Kolína, poslance a současného šéfa hnutí STAN Víta Rakušana.

První místopředseda STAN Vít Rakušan | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Snažil se ovšem přitom tvářit, že s letákem nemá nic společného. Objednal si ho totiž pod smyšleným jménem „Jaromír Havlíček z Kolína“ a Rakušanovi, který pomlouvačný leták ještě před volbami komentoval na svém Facebooku, tehdy pod příspěvek napsal: „Ať už je po volbách… Popravdě jsem si vůbec nedovedl představit, co taková kampaň obnáší.“

Záhy se však sám radní Herman nechal kuriózně usvědčit. Policie totiž neměla problém zjistit, že více než pět tisíc korun, které byly za distribuci letáků zaplaceny, odešly z účtu, který si Herman několik dní před volbami založil pod svým pravým jménem, ale nazval ho „Havlíček“. Účet pak několik dní nato zrušil.

Členové ANO ve Středočeském kraji Martin Herman a Karel Horčička

Politici ve Středočeském kraji – Martin Herman (ANO) a Karel Horčička (ČSSD)

V anonymním letáku, kterého bylo mezi Kolíňany distribuováno přes třináct tisíc výtisků, mimo jiné stálo, že Rakušan zadlužil město Kolín navíc téměř o 18 milionů korun, nebo mu vyčetl mu, že vydělává statisíce korun měsíčně, protože „sedí na mnoha židlích najednou“.

„Obojí jsou lži. Kdyby ten leták vydal ve stejném znění a podepsal se pod to, bral bych to jako formu negativní politické kampaně. Věděl bych, s kým to řešit. On se ale úmyslně vydával za jiného člověka, což mi u kandidáta na starostu připadá úplně neuvěřitelné,“ uvedl k letáku pro MF DNES Vít Rakušan.

Kuriózní byl také zdroj, z kterého Herman pomluvy a částky ohledně „krocení městského dluhu“ čerpal. Policistům přiznal, že je zaslechl během rozhovoru několika pro něj neznámých lidí v hospodě. A protože byl prý sám nespokojen se situací ve městě a dotyční se báli na záležitost upozornit veřejně, rozhodl se k výtisku anonymního letáku. „Že nechal na leták proti mně vytisknout drby, které zaslechl někde v hospodě, to je historka, kterou by lépe vymyslela moje osmiletá dcera,“ diví se Rakušan.

Jermanová: Nic o tom nevím

Na dotaz MF DNES ohledně smyšlené osoby reagoval středočeský radní Martin Herman podrážděně a stroze. Tvrdí, že s letákem nemá nic společného. „Nevím, o čem mluvíte. Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ odpověděl na dotaz, proč vystupoval pod falešnou identitou a také dodal, že nemá „žádnou informaci o tom, že by policie případ uzavřela“. Poté zavěsil telefon.

Fotogalerie

Herman však policistům už loni přiznal, že za letákem, který nechal vytisknout a poté roznést po Kolíně, stojí on sám.

Příliš sdílná na dotazy deníku nebyla ani hejtmanka Středočeského kraje a místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. „Nemám o tom žádné informace,“ odpověděla na dotaz, zda o chování svého radní ví a zda po něm bude žádat vyvození osobní odpovědnosti.

Leták teoreticky mohl ovlivnit průběh komunálních voleb v Kolíně. „Museli jsme rychle vydat náš protileták a zajistit jeho roznos. Spousta lidí pak v různých diskusích psala věci z toho letáku,“ popisuje Vít Rakušan.

Boj o Kolín

Martin Herman byl Rakušanovým přímým konkurentem, jako kandidát hnutí ANO se ucházel o post starosty Kolína. Nakonec mu to však nebylo nic platné. Rakušan se svým uskupením Změna pro Kolín ovládl volby se ziskem téměř 63 procent hlasů, druhé ANO s Hermanem získalo 11 procent hlasů.

Policie nakonec případ odložila s odůvodněním, že Rakušan je jako politik veřejně činná osoba, a tak musí snést větší míru kritiky. Rakušan připouští, že podobné odůvodnění očekával, od Hermana ale bude požadovat omluvu. „Byť to policie neposoudila jako trestný čin, v odůvodnění je dáno, že šířil nepravdy. A teď, když vím, že to byl pan Herman, tak jsem ho požádal o veřejnou omluvu také formou letáku,“ uzavírá Rakušan. Zda se dočká omluvy, zatím není jisté.

Předražení externisté Středočeského kraje zůstávají v utajení

Celá „kauza“ se však ještě bude řešit v pondělí na kolínském zastupitelstvu. Martin Herman tam totiž zastává post předsedy kontrolního výboru. A z programu jednání zastupitelstva, který je oficiálně vyvěšen na webových stránkách města Kolína, je totiž zřejmé, že se bude hlasovat o jeho odvolání z této funkce.

Středočeský krajský radní pro oblast investic a veřejných zakázek Martin Herman se na svůj post dostal loni v lednu, když se v krajské radě uvolnilo jedno z míst. Předtím pracoval ve dvou zastupitelských výborech jako místopředseda finančního a člen kontrolního výboru. Je také předsedou oblastní organizace hnutí ANO v Kolíně a zdejším zastupitelem. Neúspěšně také v roce 2017 kandidoval do Poslanecké sněmovny.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Doprava: Žádné větší opravy nebo snižování jízdních pruhů na začátku léta

Ministr dopravy Vladimír Kremlík

Odborníci v čele ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem představili na tiskové konferenci prázdninový provoz na...

Brňan měl v těle smrtelnou dávku alkoholu, nadýchal 5,5 promile

Opilec měl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice.

Apatického muže polehávajícího na chodníku u nákupního centra v Bednaříkově ulici v brněnské části Líšeň si v sobotu...

Policisté prověřující údajný únos Babišova syna nespáchali trestný čin

Usnesení Okresního soudu v Havlíčkově Brodě o vyslovení přípustnosti převzetí...

Státní zástupce Ondřej Šťastný neshledal podezření z trestného činu u policistů z Prahy 1, kteří odložili oznámení syna...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz