Nezvládneme to bez jádra. Vláda představila novou strategii ochrany klimatu

  • 242
Premiér Andrej Babiš, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministr životního prostředí Richard Brabc představili novou strategii ochrany klimatu. Uvedli, že Česká republika snížení emisí nezvládne bez jaderné energie a bez finanční pomoci. Na přechod k nízkoemisní ekonomice požadují finance od Evropské unie.

Babiš uvedl, že Česká republiky své závazky plní. Problém je podle něj v zemích mimo Evropskou unii. „My v Čechách zavřeme uhelné elektrárny, ale Čína dělá pravý opak. To je ten problém,“ řekl. Země EU podle něj ztratí svou konkurenceschopnost, pokud budou jediné, které dodrží Pařížskou dohodu.

Premiér také uvedl, že česká vláda připravila realistickou strategii pro ochranu klimatu. „Napsal jsem dopis Macronovi a předsedkyni Evropské komise, kde jasně říkám: I my bojujeme proti klimatické změně, ale potřebujeme jádro. Jádro je pro nás klíč,“ řekl.

S tím souhlasí i ministr Havlíček. Cestou ke snížení emisí je podle něj snížení závislosti země na uhlí, a to za pomoci většího využívání jádra. 

„Česká republika je stále fatálně závislá na uhlí. Míříme z 47 procent předběžně k 10 procentům do roku 2050,“ řekl. K tomuto cíli má dopomoct například investice do nového bloku elektrárny Dukovany „Nezvládneme to bez jádra,“ dodal Havlíček.

Mimo energetiku považuje Havlíček za klíčové snižování emisí v průmyslu postupným přecházením na nové technologie. „Svým způsobem je řešením rostoucí cena emisních povolenek, ale průmysl s ní má vážné problémy. Jsme na průmyslu závisí z více než 30 procent, spolu s Německem a Irskem jsme nejprůmyslovější země Evropy. Máme-li průmysl přestrukturalizovat tak, abychom snížili emise, bude to obrovská práce,“ řekl. Dále chce podporovat takzvanou čistou mobilitu. Role vlády podle něj spočívá v přípravě infrastruktury dobíjecích stanic a čerpacích stanic pro vodík.

ČR sama transformaci nezvládne

Ministr Brabec dodal, že Česko samo přechod na nízkoemisní ekonomiku nezvládne. Od EU chce mimo kohezní fondy stovky miliard. „Sama Evropská komise říká, že náklady členských zemí jako je Česká republika budou až dvojnásobně vyšší ve srovnání se starými zeměmi,“ řekl.

Česká republika se tak podle všeho nepřidá k zemím, které do roku 2050 slíbily, že dosáhnou uhlíkové neutrality. „Nejedeme na Evropskou radu s tím, že za stávajících informací řekneme: přidáváme se k uhlíkové neutralitě do roku 2050,“ řekl Brabec. Takový slib by podle něj byl nezodpovědný vůči příštím vládám a navíc nerealistický.

Cena k bezemisní Evropě podle něj musí být spravedlivá a musí umožnit konkurenceschopnost jednotlivých zemí. Požaduje, aby EU nemluvila do toho, jakým způsobem Česko získává svou elektřinu.

Babiš strategii přednesl pár dní před svou cestou na klimatickou konferenci Organizace spojených národů COP25. Ta se koná od pondělí 2. prosince do pátku 13. prosince v Madridu. Zúčastnit se jí chce kromě zástupců členských států třeba i klimatická aktivistka Greta Thunbergová. Řešit by se měla například uhlíková neutralita rozvojových zemí.

Vláda svou strategii představila jen den poté, co europoslanci přijali rezoluci o vyhlášení klimatické krize. Symbolické rozhodnutí má zvýšit tlak na členské země Evropské unie k přijímání dalších závazků v boji proti klimatickým změnám.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video