(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

Anarchisté teroristický útok na vlak neplánovali, potvrdil soud

  • 22
Jednání, které obžaloba vyhodnotila jako přípravu teroristického útoku na vlak skupinou anarchistů, nebylo trestným činem. Pravomocně to potvrdil pražský vrchní soud, když zamítl odvolání státního zastupitelství proti loňskému rozsudku. Pětice obžalovaných se hájila, že to byla policejní provokace.

K postupu policie, která na anarchisty nasadila agenty, vyjádřili pochybnosti i soudci. „Je patrné, že tlak agentů na to, aby se akce s vlakem uskutečnila, narůstal, sílil. Byly tady určitě momenty, které přinejmenším zpochybňují to, nakolik se agenti pohybovali v rámci mantinelů daných zákonem,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Zdeněk Sovák. 

Obžaloba tvrdila, že Petr Sova, Martin Ignačák a Alexandra Ščambová „chtěli zastrašit obyvatelstvo a jejich cílem bylo ohrozit lidské životy“. Měl jim k tomu posloužit plánovaný útok na nákladní vlak s vojenským materiálem. K útoku prý chtěli v úseku mezi pražským Radotínem a Berounem použít zápalné lahve, které v dubnu 2015 zakopali poblíž železničního mostu v Chuchli. 

Další dvě dívky, Radka Pavlovská a Katarína Zezulová, stanuly před soudem kvůli tomu, že plánování útoku údajně nepřekazily. O jedné z nich obžaloba také uváděla, že společně se Sovou a Ignačákem vyrobila zápalné lahve k ochraně squatu Cibulka.

Trojici „útočníků“ hrozilo v případě prokázání viny až dvacet let za mřížemi nebo i výjimečný trest. Státní zástupce požadoval v hlavním líčení pro Sovu s Ignačákem dvanáct let, pro Ščambovou mírnější trest vězení. Jeho kolegyně marně usilovala o to, aby odvolací senát osvobozující verdikt zrušil a aby věc vrátil pražskému městskému soudu k dalšímu projednání.

Anarchisté mohou žádat odškodné od státu

Případ souvisí s rozsáhlou policejní razií proti extremistům z dubna 2014. Při ní chtěli policisté sledováním a odposloucháváním rozkrýt Síť revolučních buněk. Této organizaci připisují žhářské útoky na policejní auta nebo mýtné brány. Do skupinky kolem anarchisty Sovy se proto infiltrovali policejní agenti pod krycími jmény Petr a Robert.

Sova tvrdí, že mužům nevěřil a schválně „hrál jejich hru“. Prozradilo je prý mimo jiné to, že si navzdory proklamacím o ochraně práv zvířat dali v restauraci svíčkovou. Popsal také aktivitu agentů: platili prý za nákup materiálu na zápalné lahve, vybírali místo útoku a tlačili skupinu k násilné akci, kterou prý Sova záměrně obstruoval a odsouval.

Po zadržení strávil Sova osm měsíců ve vazbě, Ignačák v ní byl rok a čtvrt. Od státu nyní mohou žádat odškodné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video