Tisková konference poslaneckého klubu SPD. Na snímku hovoří Tomio Okamura. (26....

Tisková konference poslaneckého klubu SPD. Na snímku hovoří Tomio Okamura. (26. dubna 2022) (26. dubna 2022) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Ruský a čínský vliv pomáhají šířit hlavně SPD a Vondráček, tvrdí analytici

  • 281
Šíření ruského vlivu v Česku pomáhali lídři hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Vyplývá to z analýzy Bezpečnostního centra Evropské hodnoty. Předseda SPD Tomio Okamura je navíc podle analýzy spolu s místopředsedou hnutí Radimem Fialou a bývalým předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) šiřitelem čínského vlivu v ČR.

Opačného skóre dosáhli především Piráti včetně nynějšího ministra zahraničních věcí Jana Lipavského, uvedli dnes autoři analýzyna tiskové konferenci v Praze. Okamura ČTK napsal, že považuje analýzu za zoufalou a lživou předvolební kampaň na podporu vládní koalice. Vondráčkovo vyjádření ČTK shání.

Bezpečnostní centrum Evropských hodnot označuje nepřátelský vliv Ruska a Číny za hrozbu pro národní bezpečnost a suverenitu Česka. Cílem analýzy, dostupné na webu Atlasu ruského a čínského vlivu, bylo proto shromáždit dostupné informace na jednom místě.

SPD chce, aby Česko požadovalo reparace za německou okupaci. Po vzoru Polska

Web hodnotí činnost poslanců a nynějších ministrů od roku 2014 do současnosti, u každého hodnotí vybraná hlasování ve Sněmovně a zapojení do různých kauz ve prospěch či proti ruskému a čínskému vlivu. U obou vlivů pak hodnotí, do jaké míry se politik ve prospěch dané země angažoval.

Celkem 25 politiků svým celkovým jednáním podle analýzy jednáním spíše napomohlo šíření vlivu Ruska, 28 pak přispělo čínským zájmům. Proti ruskému vlivu se pak spíše postavilo 150 politiků a 49 v případě Číny. Neaktivních pak bylo v případě Ruska 31 politiků a v případě Číny 129. Podle analytika Davida Pláška tento rozdíl vypovídá především o tom, že Rusko je takovým tématem, ke kterému musel v poslední době zaujmout postoj každý.

Ruský vliv podle výsledků nejvíc pomáhají šířit předseda SPD Okamura, jeho místopředseda Fiala a poslanec SPD Jaroslav Foldyna. V případě Číny dosáhl nejhoršího skóre místopředseda ANO Vondráček, následovaný Fialou a Okamurou.

Proti ruskému vlivu podle analytiků nejvíc bojují Lipavský, premiér Petr Fiala (ODS) a ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09). V případě Číny jsou to opět Langšádlová, Lipavský a šéfka TOP 09 a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Lživě, arogantně obvinil 100 tisíc občanů, tvrdí Okamura. Chce Fialovu omluvu

Okamura ČTK napsal, že jde o zoufalou a lživou předvolební kampaň na podporu vládní koalice s cílem pomluvit SPD. „Fialově koalici klesají preference a naopak SPD stoupají,“ uvedl. Organizaci Evropské hodnoty považuje za zcela nedůvěryhodnou, podporuje podle něj dlouhodobě politiku vládní koalice.

„Nezasluhuje větší komentář, protože toto lhaní bez jediného důkazu svědčí jen o naprosté zoufalosti nohsledů EU a nekompetentní Fialovy vládní koalice,“ uvedl.

SPD je vlastenecká strana, která nemá a neměla s Ruskem nikdy nic společného, doplnil Okamura. „SPD neslouží žádným cizím zájmům, což naopak dělá Fialova vláda. Jak známo, tak poslední čeští parlamentní politici, kteří se v Moskvě vřele objímali s (prezidentem Vladimirem) Putinem, byli Mirek Topolánek, Petr Nečas a Miroslava Němcová (všichni ODS) a Miroslav Kalousek z TOP 09,“ uvedl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video