ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bič na léčitele nebude. Ministerstvo zdravotnictví nemělo čas

  • 4
Ministerstvo zdravotnictví ustoupilo od zákonné úpravy alternativního léčitelství, bylo třeba řešit jiná témata. Ve čtvrtek do uvedl Kryštof Berka z tiskového oddělení resortu. Zákon počítal s povinnou dokumentací a se vznikem registru. Na stole byl návrh od roku 2018. Tehdy diskuzi spustil dokument o kontroverzních metodách Aktipu.

Ministerstvo původně připravovalo samostatný zákon, poté alespoň novelu zákona o zdravotních službách. Léčitelé a další lidé provozující metody alternativní medicíny by museli svou praxi hlásit krajskému úřadu.

Nenahlášeným by hrozila pokuta 100 tisíc korun, při opakovaném přestupku až milion a deset let zákazu činnosti. Zákon počítal se vznikem registru, povinností vést dokumentaci a odpovědností za způsobené škody.

Končící poslankyně Miloslava Rutová ve čtvrtek uvedla, že by si přála, aby pro alternativní medicínu vznikla v Parlamentu mezistranická skupina. Podporu má podle svých slov i u několika dalších poslanců ANO.

Léčitelé

Česká televize v roce 2018 odvysílala dokument o kontroverzních metodách pražského centra alternativní medicíny Aktip. S návrhem zákona poté přišlo ministerstvo zdravotnictví.

V Česku jsou podle zprávy k návrhu stovky až tisíce léčitelů. Nefunguje ale žádná organizace zastřešující celou oblast, jen její jednotlivé části podle metody. 

Zákon odmítala část zdravotnické veřejnosti, ale i někteří léčitelé. Ministerstvo pak chtělo problém vyřešit v novele zákona o zdravotních službách. Ta počítala s tím, že bude působení v oborech, jako jsou homeopatie, tradiční čínská nebo indická medicína, ajurvéda, reiki, biotronika, psychotronika nebo lidové léčitelství, volnou živností podle živnostenského zákona.

Podvodní léčitelé teď dostanou strach, řekla v Rozstřelu režisérka

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) používá alternativní medicínu přes 100 milionů z přibližně 740 milionů Evropanů. Data o tom, jaký je zájem v Česku, podle Tomáše Pfeiffera, který vede Institut pro tradiční, komplementární a integrativní medicínu, neexistují. Ve vyspělých zemích jde podle něj o 30 až 70 procent populace, v rozvojových pak ještě více.

Pfeiffer odkázal na průzkum veřejného mínění společnosti STEM/MARK z roku 2014, podle nějž by více než 80 procent lidí uvítalo, aby byly metody alternativní medicíny uznány jako oficiální doplněk klasické léčby. Podle 45 procent oslovených by je ale měl aplikovat pouze lékař.

Část lékařů alternativní metody odmítá, protože nejsou založené na vědeckých důkazech jako klasická léčba. Podle Pfeiffera by je ale měli alespoň znát, protože se s nimi u pacientů ve své praxi mohou setkávat. „Mnoho lékařů je používá jako doplněk k běžné medicíně,“ řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video