U příležitosti 27. výročí úmrtí bývalého předsedy Federálního shromáždění...

U příležitosti 27. výročí úmrtí bývalého předsedy Federálního shromáždění Československa Alexandra Dubčeka se 7. listopadu nedaleko Humpolce uskutečnilo pietní setkání u pomníku nedaleko místa jeho tragické havárie. Na snímku je slovenský velvyslanec Peter Weiss, který na Dubčeka zavzpomínal. (7. listopadu 2019) | foto: ČTK

Výročí Dubčekovy smrti by nás mělo spojovat, řekl slovenský velvyslanec

  • 48
Slovenský velvyslanec Peter Weiss zavzpomínal u památníku bývalého předsedy Federálního shromáždění Alexandra Dubčeka na listopadové události roku 1989. „Dubček od samého počátku vnímal, že to velké lidové hnutí stojí o pozitivní změnu, nikoli o nějaké vyřizování účtů,“ řekl. Dubček zemřel na následky zranění při autohavárii 7. listopadu 1992.

Auto Alexandra Dubčeka v září 1992 havarovalo na 88. kilometru dálnice D1 u Humpolce. „Díky Alexandru Dubčekovi se před třiceti lety plnila náměstí nejen v Bratislavě, ale i v Praze. Výročí jeho smrti by nás mělo spojovat, nikoli rozdělovat,“ zdůraznil velvyslanec. 

Podle Weisse byl Dubček nejen výraznou osobností, ale i nadějí na změnu v roce 1968 a v době revoluce z listopadu 1989. To, co je pro Čechy Václav Havel, je pro Slováky Alexandr Dubček, řekl Weiss. S Dubčekem ho pojilo osobní přátelství. 

Dubček se narodil 27. listopadu 1921 v obci Uhrovec nedaleko Topoľčan. Většinu mládí prožil v Sovětském svazu, kam odešel spolu se svými rodiči. Na Slovensko se vrátil v roce 1938, a nedlouho poté vstoupil do komunistické strany. 

V jejích strukturách postupoval, v roce 1963 byl zvolen členem předsednictva Ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ) a prvním tajemníkem téhož orgánu v Komunistické straně Slovenska a v lednu 1968 se stal prvním tajemníkem ÚV KSČ.

V roce 1968 ztělesňoval snahu o reformu režimu v Československu. Po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy byl Dubček spolu s dalšími členy vedení KSČ internován v Moskvě, kde pod nátlakem podepsal protokol stvrzující okupaci. Právě tato skutečnost se stala základem Dubčekova rozporuplného hodnocení.

Zatímco pro jedny zůstal hrdinou boje za svobodu, demokracii a humanismus, jiní mu dodnes vyčítají slabost a nerozhodnost. 

Po vojenské intervenci byl Dubček postupně sesazen z funkcí, jako hlavní symbol takzvaného pražského jara musel odejít z veřejného života. Znovu ho do něj vrátily až třicet let staré události spojené s pádem komunistického režimu.

Havel po propuštění na svobodu slavil. Na večírek pozval i Dubčeka

Držitel řady domácích i mezinárodních ocenění byl v lednu 2003 vyznamenán prezidentem Václavem Havlem Řádem Bílého lva I. třídy in memoriam.

Pomník u dálnice stojí od roku 1998. Má podobu žulové desky s reliéfem Dubčekovy hlavy. Autory památníku jsou Karol Graniec a Dubčekův velký přítel Theodor Baník. Na jeho vybudování přispěla i univerzita v Bologni, kde Dubček získal čestný doktorát.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video