Každý druhý pacient s obezitou či vysokým tlakem ignoruje rady lékaře

  14:55aktualizováno  14:55
Každý druhý pacient s vysokým tlakem, cukrovkou či obezitou nedodržuje pokyny k léčbě tak, jak má. Lidé mají podle lékařů často pocit, že léčbu nepotřebují. Hůře jsou na tom s dodržování léčby mladí, kuřáci a chronicky nemocní. Vyplývá to z lednového průzkumu.

Když Simoninu matku v jednačtyřiceti letech zasáhl infarkt, rodinu to překvapilo, protože navenek vypadala jako zdravá žena. Po nemoci změnila životosprávu a přestala kouřit. A nechala vyšetřit obě své děti na hladiny cholesterolu.

Lékaři tehdy osmnáctileté Simoně i jejímu o šest let staršímu bratrovi diagnostikovali familiární hypercholesterolemii – nemoc, při které se v těle dlouhodobě hromadí cholesterol. Nemá sice žádné příznaky, ale do budoucna značí riziko srdečního infarktu nebo cévní mozkové příhody. A je na ni třeba brát léky.

Simona celých 31 let prášky poctivě polykala. „Vzhledem k tomu, že maminka měla infarkt, měli jsme přímo před očima následek toho, co se může stát,“ nastínila dnes devětačtyřicetiletá žena. 

Její bratr bohužel v braní léků tak důsledný nebyl a doporučeními lékaře se tolik neřídil „Nic vám není, jste mladí, nic vás nebolí,“ popsala Simona. 

Ve 34 letech infarkt zasáhl i jeho, ale on na jeho následky zemřel. „A to byl štíhlý sportovec,“ dodala Simona.

Simona proto později nechala vyšetřit obě své dcery. Starší z nich onemocnění podědila. Na apel své maminky proto dodržuje zdravý životní styl, od 18 let stejně jako Simona důsledně bere léky.

Pacienti měli dojem, že léky nepotřebují

Pacienti s vysokých cholesterolem, krevním tlakem a cukrovkou patří podle lékařů mezi největší „hříšníky“, co se dodržování léčby týče. „Nemoc je přímo nebolí ani nijak neomezuje. Špatná adherence jim vše spočítá až později. V mé ordinaci nedodržuje léčbu 20 až 30 procent pacientů, kteří mají vysoký tlak, cholesterol nebo cukrovku,“ komentoval místopředseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP Igor Karen. 

Podle průzkumu Ipsos společnosti Teva léky na předpis neužívala podle doporučení lékaře více než polovina (51 procent) dotázaných pacientů s vysokým tlakem, cukrovkou či obezitou. Téměř půlce (46 procentům) z nich se to stalo několikrát ročně, u 47 procent k tomu pak došlo alespoň jednou měsíčně. Sedmi procentům se to však stalo i několikrát týdně.

Češi podceňují léčbu astmatu. Polovina pacientů nebere správně léky

Nespolupráce pacientů se podle Štěpána Svačiny,  předsedy České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, projevuje mimo jiné častými pobyty v nemocnicích. Zdravotní systém to stojí miliardy korun navíc. „Jako nejčastější důvod uvádějí, že zapomněli nebo měli dojem, že léky v daný moment nepotřebují,“ doplňuje Svačina. 

Podle předsedy České společnosti pro aterosklerózu Michala Vrablíka ovlivňuje ochotu a schopnost pacienta dodržovat léčbu mnoho faktorů. „Například zda nemoc pacienta akutně trápí, jak trvá dlouho, kolik léků denně užívá, zda má nežádoucí účinky po braní svých léků, zda chápe, co mu lékař říká, jestli se s nemocí smířil nebo také doplatky léků,“ vysvětluje Vrablík. 

Průzkum se však týkal i naordinované změny životního stylu. Necelá polovina respondentů (46 procent) uvedla, že kouří – ať už příležitostně, nebo pravidelně. Téměř všichni dotázaní (95 procent) se také potýkají se stresem, necelá polovina dokonce několikrát týdně či denně.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Co dál s e-cigaretami? Ministerstvo zdravotnictví se zabývá varováním z USA

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Varováním amerických expertů na rizika plynoucí z e-cigaret se podle ministra Adama Vojtěcha zabývá ministerstvo...

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Babiš: Zemanovo vyjádření o abolici bylo zbytečné, jen vyvolá vášně

Premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří na tiskové konferenci po schůzi vlády v...

Vyjádření prezidenta Miloše Zemana o abolici je podle premiéra Andreje Babiše zbytečné. Řekl to v rozhovoru pro Rádio...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz