Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Místo srdce měl zpuchřelý míč, orgán dárce mu pomáhá už třicet let

  11:59
Srdce dárců vrací české pacienty do života už třicet let. V IKEM za tu dobu podstoupilo transplantaci už 938 nemocných. Než srdce získal vůbec první pacient, lékaři odběr a voperování orgánu léta nacvičovali. V prvním roce získali náhradní orgán čtyři lidé. Mezi nimi i nyní 77letý Rudolf Sekava.
Rudolf Sekava je v současnosti nejdéle žijící pacient s transplantovaným srdcem...

Rudolf Sekava je v současnosti nejdéle žijící pacient s transplantovaným srdcem v ČR. Vedle něj sedí profesor Pirk. | foto:  David Neff, MAFRA

"V mém životě to byla převratná událost. Byl to nejcennější dar, po kterém si člověk života daleko více váží," říká o operaci po bezmála třiceti letech Sekava.

Lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) mu srdce voperovali ve 48 letech. Tehdy byl třetím pacientem v Česku, přesněji Československé socialistické republice, který srdce získal. Dnes je na světě pátým nejdéle žijícím pacientem po tomto zákroku. Světově vůbec nejdéle žijící pacient podstoupil zákrok před 34 lety. 

První transplantace v ČSSR

První česká transplantace se uskutečnila 31. ledna 1984 a dvacetičlenný tým v čele s tehdejším ředitelem IKEM Vladimírem Kočandrlem kvůli ní držel nepřetržitou pohotovost o Vánocích i mezi svátky.

Hlavním operatérem byl tehdy Pavel Firt. Ten vzpomíná, že na zákrok se lékaři a zdravotníci připravovali dva roky, vyjmutí orgánu a jeho voperování příjemci trénovali na psech. Aby se však operace vůbec mohla konat, musel s ní tehdy souhlasit ministr zdravotnictví a vyjadřovala se k ní i vláda.

Prvním transplantovaným byl 43letý Josef Divina z Řepiště u Vratimova. Dělník v těžkém průmyslu získal srdce 35letého muže, který se zabil pádem z lešení. Před operací mu zbývaly tři týdny života, díky zákroku žil dalších více než 13 let.

"Neměl žádnou jinou naději než transplantaci, takže se držela pohotovost celé Vánoce i na Nový rok," vzpomíná Firt.

"Transplantace proběhla kupodivu bez komplikací. Když se srdce rozběhlo, tak si člověk říkal: 'Safra, ono to funguje.' Pohled na prázdný hrudník byl nezvyklý. Stejně tak pak na srdce, které v něm opět bije," dodal lékař.

"Nebyla to výjimečná senzace, ale nejvíc nás těšilo, že to je zahájení systematického programu. Abych řekl upřímně, na dně mé duše ale byl tehdy i smutek, protože jsem pochopil, že to je špička mé chirurgické dráhy a nic víc už mě nečeká," dodává lékař.

Sekava by bez srdce dárce nepřežil. Lékaři mu diagnostikovali kardiomyopatii, tedy nemoc, která je jednou z nejčastějších příčin transplantace i dnes. "Srdce při této nemoci pracuje jako zpuchřelý míč a sval ze sebe nemohl vydat žádný výkon. Byl jsem hrozně zavodněný, neprokrvovaly se mi základní orgány včetně mozku, kvůli dušení jsem musel spát v sedě. Jedinou úlevou pro mě tehdy byly odvodňovací prášky," popisuje.

"Léčil jsem se, ale srdce více a více selhávalo a žádné řešení v dohlednu nebylo," vypráví. Jeho lékař, jihlavský kardiolog, se proto obrátil na IKEM, kde pana Sekavu vyšetřili a nakonec i přemluvili k zákroku.

"Když mi řekli, že mi vymění srdce, zarazilo mě to. Je to přece jen něco, co s člověkem zatřese. Takže jsem začal tvrdit, že to ještě počká," vzpomíná Sekava. Lékaři se však nedali a pacienta argumenty přesvědčili. "Řekli mi, že mé orgány by po operaci mohly dobře fungovat. A jestli jsem viděl, jak dobře vypadá Josef Divina (první transplantovaný, který žil se srdcem dárce víc než 13 let, viz box). A taky, že ve Francii už někdo žije s transplantovaným srdcem patnáct let. Věděl jsem, že už se jiné pomoci nedočkám, tak jsem s operací souhlasil," líčí Sekava.

Transplantace se konala 23. října 1984.

"Pak jsem se probudil a to už mi sestřička vyřizovala pozdrav od manželky a od syna. A to už jsem měl příjemný pocit, nic mě nebolelo, jen jsem cítil tlak v řezu. A proběhlo mi hlavou: Bože můj, vždyť já zase žiju. A pak jsem zase usnul," popsal s tím, že operace mu umožnila vrátit se k povolání středoškolského učitele.

Rudolf Sekava má orgán 25leté dárkyně v těle bezmála třicet let. Tak dlouhá doba přitom není samozřejmostí. A to ze dvou důvodů. Jedním je délka přežití pacientů. Více než deseti let od operace přežívá 60 procent z nich. Dalším pak je potřeba orgán dárce časem nahradit jiným. To, zda bude takzvaná reoperace nutná, ale lékaři na začátku nevědí. V pořadí druhé srdce museli voperovat například dívce, která první zákrok postoupila v pouhých pěti letech. Dnes už je dospělá, ale stále je nejmladším pacientem, kterému lékaři v IKEM srdce voperovali.

Jak je tedy možné, že srdce dárce bije už bezmála třicet let? "Je to shoda všech možných věcí a nikdo neví přesně, jakých," domnívá se přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk.

Není to však jediný zázrak spojený s touto náročnou operací. Předloni lékaři dokázali zcela nahradit srdce zasažené rakovinou pumpami a pacient čekal na nové srdce (více o zákroku čtěte zde). To, jak křehký zázrak může být, se ukázalo ve chvíli, kdy jeho tělo po půl roce prohrálo boj s infekcí, proti které jsou lékaři v podstatě bezmocní.

Jiný zázrak pokračuje. V roce 2011 přivedla na svět dceru Lucii Petra Schánilcová. Ta transplantaci podstoupila 1. prosince 2008 v 27 letech. Novinářům 32letá žena ve čtvrtek řekla, že dcera rychle roste a obě jsou v pořádku. "Jsem spokojená, protože mám Lucinku. Ale bojím se, aby byla zdravá a já také, abych ji mohla vychovat," popsala své pocity Schánilcová. "Věděla jsem, jaká jsou rizika, ale vždycky beru život tak, jak jde, tak jsem tomu nechala volný průběh. V případě komplikací jsem byla připravena, že podstoupím přerušení těhotenství. Komplikace ale nenastaly," dodala.

V IKEM provádějí lékaři zhruba tři čtvrtiny všech transplantací v Česku. Od roku 1984 do současnosti srdce dárce získalo 938 pacientů. Zatím poslední transplantaci lékaři provedli v noci ze středy na čtvrtek. 

Nejvíc transplantací srdce zde vykonali v roce 2000. Bylo to 65. Loni dosáhli tamější lékaři a zdravotníci, kteří se na zákroku podílejí, padesáti operací.

Na "nové" srdce se nyní čeká v průměru jeden rok. Věkový průměr příjemců je 50 let a jsou to především muži. Transplantace srdce stojí 1,714 milionu korun a je nejnákladnější transplantací vůbec.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Kongresmanka z Ukrajiny byla proti pomoci. Zrada, říká její rodné město

27. dubna 2024  15:18

Neochota americké kongresmanky ukrajinského původu Victorie Spartzové hlasovat pro balíček pomoci...

Finský vládní poslanec se opil a vystřelil. Ponese následky, vzkázala šéfka strany

27. dubna 2024  14:23

Finský poslanec z krajně pravicové Strany Finů, která je součástí nynější vlády, se v pátek zapletl...

Pro mírové rozhovory s Ukrajinou nejsou důvody, řekl Kreml. Jednat odmítá i Kyjev

27. dubna 2024  11:45,  aktualizováno  12:14

V současné době neexistují důvody pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, protože Kyjev...

KOMENTÁŘ: Jako figurky na šachovnici StB. Akce Skaut byla obří past na odboj

27. dubna 2024

Premium Odboj, nebo provokace? Před pětasedmdesáti lety, v dubnu roku 1949, vrcholila u nás akce Skaut,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...