Za nehodou vrtulníku je špatný manévr

  10:49aktualizováno  10:49
Valašské Meziříčí - Květnovou havárii záchranářského vrtulníku ve Valašském Meziříčí způsobil nevhodný způsob přiblížení k přistávací ploše. Experti nevyloučili ani možnost negativního působení přehřátého vzduchu nad asfaltovou silnicí, přes kterou se stroj přibližoval k přistávací ploše. To vše bylo zapříčinilo, že ocasní vrtulka ztratila účinnost, stroj se začal otáčet, ztratil výšku, otáčky motoru klesly a následoval pád.

"Podle zprávy Úřadu pro civilní letectví rakouský pilot s praxí v USA nenastavil před přistáním regulátor otáček motoru na vyšší otáčky potřebné k zajištění vyššího výkonu pro zvolený způsob přiblížení k cíli," sdělila mluvčí vsetínské policie Lenka Urbánková.

Rakouský pilot byl podezřelý z obecného ohrožení. "Vyšetřovatel případ odloží. Nikdo nebude obviněn, protože podobný jev nebyl popsán v odborné literatuře. Seznámí se s ním však všichni piloti vrtulníků a informace bude zařazena do jejich výukového programu," dodala Urbánková.

Stav trosek vrtulníku, který 3. května havaroval při přistání u Valašském Meziříčí na Vsetínsku, posoudil specialista z kanadské firmy Bell Textron, která havarovaný stroj vyrobila. Inspektoři civilní letecké správy nechtěli o příčině havárie spekulovat. Stroj spadl na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice. Při nehodě nikdo nebyl zraněn. Vrak stroje si inspektoři odvezli.

Inspektoři si nevěděli rady
"Nutně potřebujeme vyjádření kanadského experta, na jehož příjezd čekáme, protože se v souvislosti s pádem stroje objevily nové okolnosti," řekl vedoucí vyšetřování leteckých nehod Úřadu civilního letectví Václav Kolouch.

Vrtulník, který řídil třicetiletý rakouský pilot, patřil olomoucké firmě Alfa Helikopter. Při jeho pádu nebyl nikdo ze tříčlenné posádky zraněn.

"Podobné případy jsem vyšetřoval, ale při této havárii musíme nějaký čas počkat, protože jen zkušený specialista může hledat vysvětlení pro nenormální chování vrtulníku," vysvětlil Kolouch, proč dosud nemůže upřesnit příčinu nehody.

Inspektoři si prohlédli trosky
K havarovanému stroji dorazili vyšetřovatelé ve čtvrtek 4. května po desáté hodině večer, prohlédli si trosky a se policisty vyslechli třicetiletého rakouského pilota i dva další pasažéry, kteří letěli pro pacienta. S odvezeným vrakem helikoptéry ještě dále pracovali.

Spolumajitel společnosti Alfa Helikopter Pavel Müller se přikláněl k názoru, že příčinou havárie nebyla ani technická závada vrtulníku ani chyba pilota. "Prvotní zjištění napovídají, že důvodem byl aerodynamický jev, který snížil účinnost řízení a vyřadil z činnosti ocasní vrtuli. Pilot byl v omezeném prostoru a nemohl pádu
zabránit," poznamenal.

Na trávník vyytekl motorový olej
Valašskomeziříčští hasiči mohli vrak stroje z travnaté plochy v okolí heliportu vyprostit teprve před půlnocí. V pátek ráno ještě museli odbagrovat půdy, do níž vyteklo asi dvanáct litrů motorového oleje.

Podle pracovníků referátu životního prostředí Okresního úřadu ve Vsetíně ale k vážnému ekologickému ohrožení nedošlo. "Kontaminovanou zeminu stačilo odstranit a letecký petrolej hasiči hned po havárii vyčerpali z nádrže. Z našeho hlediska se nehoda obešla bez komplikací," uvedl jeden z pracovníků referátu.

Olomoucká záchranná služba už získala od společnosti Alfa Helikopter nový vrtulník stejného typu, který již za několik hodin po nehodě převážel do Fakultní nemocnice v Olomouci nemocné dítě z Krnova.

Vrtulník pilotoval Rakušan
Ve stroji byl zkušený rakouský pilot, zdravotník záchranář a jeden lékař, který měl převézt pacienta z Valašského Meziříčí do Olomouce. "Na nic se mě neptejte. Jenom si pamatuji na náraz," řekl jeden z pilotů. V policejním autě čeká na příjezd leteckých inspektorů.

Zatím nikdo z policistů nebo hasičů nedokázal odhadnout příčinu nehody.

Pilot už nemohl nic dělat
Příčinou havárie vrtulníku Bell 206 je podle spolumajitele společnosti Alfa Helikopter Pavla Müllera tzv. aerodynamický jev. "Nejde o žádný vzdušný vír, ale ofukování jednoho z rotorů. Při takové situaci je dočásně sníženo ovládání vrtulníkem. Pilot už s ohledem na fázi letu neměl možnost tuto situaci nějak vyřešit," popsal možnou příčinu Pavel Müller po té, co hovořil se všemi členy posádky.

Let vrtulníku Bell 206
15.40 - vrtulník startuje z Olomouce
16.00 - vrtulník se zřítil u nemocnice
16.02 - na místo příjíždí hasiči
Firma stroj koupila před dvěma lety přímo od amerického výrobce. Jeho cenu odhadl Pavel Müller na osm set tisíc dolarů.

Zároveň odmítl informace, že vrtulníku bránily v přístání stromy v okolí heliportu. "Stroje zde přistávají docela běžně bez jakýchkoliv potíží," podotkl Müller.

Dětské hřiště bylo prázdné
Trosky vrtulníku pokrývají dětské hřiště vedle heliportu, kde běžně přistávají stroje letecké záchranné služby. "Hřiště bylo prázdné, protože jej vždy před přistáním vrtulníku vždy vyklidíme a hlídáme, aby se na něj někdo nedostal," popsal pravidelná opatření jeden z městských policistů.

Podle svědků ztratil pilot při přistávacím manévru asi sedmnáct metrů nad zemí kontrolu nad strojem. "Vrtulník se začal točit a asi mu i odletěla jedna vrtule," uvedla dívka, která nehodu viděla z okna svého bytu. Vrtule leží asi třicet metrů od nehody.

Rozhovor s lékařem, který havaroval už podruhé čtěte zde

Při letu nebyly problémy
Olomoucký lékař Milan Brázdil, který s vrtulníkem letěl pro pacienta, řekl, že při cestě nebyly žádné problémy. "Až při přistávání se stroj rozechvěl, dvakrát se rychle otočil a pak spadl," popsal poslední chvíle lékař. "Myslím, že šlo spíše o technickou závadu než chybu pilota," poznamenal.

Na místě havárie jsou policisté a hasiči, kteří však nemuseli zasahovat. "Naštěstí po dopadu nevypukl požár. Museli jsme ale několik minut stroj chladit, aby nezačalo něco hořet. Teď už jenom hlídáme, aby se nestalo něco nenadálého," řekl ředitel valašskomeziříčských hasičů Zdeněk Hub.

"Budeme muset zřejmě po odvezení letadla odstranit půdu kontaminovanou po pádu stroje pohonnými hmotami, které vytekly z nádrží," řekl ředitel hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Mojmír Jurka.

Následky leteckého neštěstí amerického stroje Bell 206, který má jméno Kryštof 09, sledovala asi stovka lidí z nedalekého sídliště.

Zatím jediná vážná nehoda záchranářů
Od roku 1993 havaroval v České republice jediný vrtulník záchranné služby 16. května 1998. Vrtulník ostravské záchranné služby přepravoval pacientku z Bruntálu do Ostravy. Nehoda si vyžádala její život, lékař, zdravotník a pilot vrtulníku byli vážně zraněni. Příčinou havárie byla zřejmě technická závada motoru.

Letos v březnu pilot vrtulníku vojenské lékařské pomoci lehce poškodil stroj, když při výcviku na letišti Líně na Plzeňsku zavadil těsně nad zemí vrtulí o strom. Pilot bezpečně přistál, nikdo nebyl zraněn. Poškození stroje W3-A Sokol nebylo závažné.

 

Přehled leteckých havárií vrtulníků na území České republiky

7. července 1988 - V prostoru Sečské přehrady , okres Chrudim,  havaroval vojenský vrtulník. Jeho posádka se zachránila.
22. dubna 1992 - Vrtulník letecké služby Federálního policejního sboru se zřítil v obci Habrůvka v okrese Blansko. Pilot vrtulníku byl vážně zraněn.
17. července 1992 - Při nouzovém přistání se vznítil vojenský vrtulník 31. smíšené letky v Bechyni. Posádka vyvázla bez zranění.
18. listopadu 1992 - Bitevní vrtulník Mi-24 havaroval u obce Strašice u Plzně. Nehoda si vyžádala tři lidské životy.
5. srpna 1993 - Z výšky asi 200 metrů se zřítil vrtulník MI 2-2743 ministerstva vnitra. Dopadl přibližně kilometr od bývalého svazarmovského letiště u Slaného. Oba členové posádky utrpěli lehká zranění.
5. května 1994 - Vrtulník americké výroby Robinson R-22 havaroval u Mladé Boleslavi, odkud startoval z letiště Na Hejtmánce. Pilot i druhý člen posadky zahynuli.
8. října 1996 - Malá dvoumístná helikoptéra havarovala v husté mlze krátce po startu z letiště v Krnově na Bruntálsku. Pilot, který ve vrtulníku letěl sám, zahynul.
2. července 1997 - Po nárazu do drátů elektrického vedení u Velkého Meziříčí na Žďársku se zřítil soukromý vrtulník značky Robinson. Pilot nehodu nepřežil.
30. září 1997 - Vrtulník se čtyřčlennou osádkou se zřítil do údolí Bílého Labe v Krkonoších. Tři lidé na jeho palubě zahynuli.
16. května 1998 - Život pacientky si vyžádala havárie vrtulníku ostravské záchranné služby, který ženu přepravoval z Bruntálu do Ostravy. Lékař, zdravotník a pilot utrpěli vážné zranění.
10. listopadu 1998 - Bojový vrtulník Mi-24, který letěl z letecké základny Kbely do vrtulníkové základny v Přerově, se zřítil u Slatinic na Olomoucku. Havárii nepřežil nikdo z čtyřčlenné posádky.
12. února 2001 - U Úval v okrese Praha Východ se při cvičném letu zřítil vojneský vrtulník W3-A Sokol polské výroby. Tři členové posádky byli těžce zraněni.
3. května 2001 - Vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce se zřítil ze sedmnáctimetrové výšky u heliportu nemocnice ve Valašském Meziříčí. Při havárii byl jeden z členů posádky lehce zraněn.

Policisté zkoumají trosky havarovaného vrtulníku letecké záchranné služby, který se zřítil u nemocnice ve Valašském Meziříčí. (3.5.2001)

Policista zkoumá trosky havarovaného vrtulníku letecké záchranné služby, který se zřítil u nemocnice ve Valašském Meziříčí. (3.5.2001)

Vybavení vrtulníku Bell 206. Stejný typ se zřítil u nemocnice ve Valašském Meziříčí. (3.5.2001)

Vrtulník letecké záchranné služby Bell 206. Stejný typ se zřítil u nemocnice ve Valašském Meziříčí. (3.5.2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Na dětské hřiště u heliportu valašskomeziříčské nemocnice na Vsetínsku spadl vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce. Nikdo nebyl zraněn. (3. května 2001)

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Další z rubriky

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Muž přiznal zastřelení švagra po více než 20 letech, trestu možná unikne

Pistole (ilustrační foto)

Martin Kunc se u soudu přiznal k tomu, že před více než dvaceti lety zastřelil na pražské Ořechovce svého švagra,...

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz