Spisovatel se omluví za pomluvu Wonky, poslední oběti mezi disidenty

  14:37aktualizováno  14:37
Pavel Wonka zemřel v dubnu 1988. Je považován za poslední oběť komunistického režimu. Jeho bratr Jiří musel bránit jeho pověst ještě téměř třicet let po jeho smrti. V roce 2015 vydal spisovatel Petr Šámal knihu o případech bývalého předního pražského vyšetřovatele Jiřího Markoviče. V ní uvedl, že Pavel Wonka napadl svou matku a manželku. Nyní soud schválil smír, na jehož základě se Šámal omluví.

Petr Šámal se částečně omluvil už před odvolacím líčením u pražského městského soudu. Omluvu zveřejnil na webu nakladatelství Epocha, které knihu vydalo. V ní píše, že byl Pavel Wonka v roce 1981 uznán vinným z násilného vniknutí do bytu matky a své manželky, kde obě fyzicky napadl.

Pavel Wonka

Pavel Wonka

V omluvě Šámal uvádí, že při korektuře se stala chyba a mohl vzniknout dojem, že to byla matka bratří Wonků, ve skutečnosti v bytě byla Wonkova manželka se svou matkou. Navíc za fyzické napadení se v té době považovalo už samo násilné vniknutí.

S tím Jiří Wonka nebyl spokojen. U soudu připomněl, že dosáhl zrušení tohoto verdiktu. Soudce Tomáš Novosad následně uvedl, že při zrušení verdiktu je třeba věc posuzovat, jako by se vůbec nestala.

Pavel Wonka

Je považován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení. Stalo se to 26. dubna 1988.

Během svého života byl celkem třikrát vězněn, mimo jiné i za to, že v roce 1986 chtěl kandidovat do Federálního shromáždění jako nezávislý kandidát. Dohromady si odseděl téměř 3,5 roku. K poslednímu, pětiměsíčnímu trestu, jej odsoudila trutnovská soudkyně Marcela Horváthová.

Okolnosti jeho smrti nejsou dodnes úplně vyjasněné. Zčásti za to prý mohla jeho protestní hladovka, zčásti lékaři, kteří ignorovali vážný zdravotní stav.

Šámal vysvětloval, že o zrušení nevěděl, neřekl mu o něm ani soudce, který původní verdikt vydával. S omluvou souhlasil. Text omluvy připravil senát městského soudu ve znění, že Pavel Wonka nikdy nebyl souzen za napadení matky a manželky a v případě porušení domovní svobody byl verdikt zrušen. Text omluvy dostane rodina a agentura ČTK.

Pro Jiřího Wonku je taková omluva úspěchem. Při předchozím líčení mu ji totiž obvodní soud nepřiznal. „Rozsudek vlastně v celkovém kontextu vyznívá tak, že žalobce prohrál na plné čáře, ačkoliv byl v právu,“ řekl Jiří Wonka v lednu serveru Lidovky.cz.

U soudu už však Wonka naznačil, že tím pro něj snaha očistit bratra nekončí. Žalobu chystá i na bývalého policistu Markoviče.

Autor:
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

VIDEO: Žena zmatkovala na sjezdu z D1, půl kilometru jela v protisměru

Ve velmi nebezpečné situaci se ocitla žena, která nezvládla sjezd z D1 a zamířila do protisměru dálnice D46. Ostatní...

S policií jsem byl domluvený, napadl zvukař u soudu zásah při mítinku Zemana

Pražský městský soud se začal zabývat žalobou zvukaře Jaroslava Hensla, kterého v listopadu 2017 zadržela policie kvůli...

Podvodník opravoval seniorce údajně vyhořelou televizi, vzal jí dvacet tisíc

Dva případy okradených seniorek evidují pražští policisté, podle kterých se podvodu dopustil totožný muž. V jednom...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz