Jaromír Lukeš, Ivo Müller, Václav Cojocaru a David Vaculík, obžalovaní ze žhářského útoku ve Vítkově

Jaromír Lukeš, Ivo Müller, Václav Cojocaru a David Vaculík, obžalovaní ze žhářského útoku ve Vítkově | foto: iDNES.cz

Výpovědi odkryly nitra žhářů: v soukromí slaboši, ve Vítkově siláci

Navenek slušní mladíci, uvnitř sobci žijící ve vlastním světě. Svědecké výpovědi minulý týden prozradily něco o charakteru obžalovaných ve vítkovské žhářské kauze. Dnes o nich budou u soudu mluvit psychologové a psychiatři, kteří na čtveřici vypracovali odborné znalecké posudky.

"Vaška znám jako hodného kluka. Nikdy neměl problémy s ostatními dětmi, ani romskými. Když byl jako vedoucí, měl Romy i ve skupině. Snášel se s nimi, kamarádil s nimi," popsala v pátek vedoucí skautského oddílu, kam od 10 do 16 let docházel obžalovaný Cojocaru.

"Jerry nemá rád Cikány, to mohu potvrdit z toho, jak na ně nadává a vyjadřuje se o nich jako o černých tlamách," řekla loni na policii Lukešova přítelkyně a matka jeho dcery Nikola Š.

Právě na takových protikladech funguje svět čtyř obžalovaných - Jaromíra Lukeše, Davida Vaculíka, Václava Cojocaru a Ivo Müllera, kteří kvůli svému přesvědčení jsou zřejmě schopni i vraždit. Ten, kdo chce pochopit proč, musí si podle psychologa Jeronýma Klimeše uvědomit, že extremisté žijí ve dvou světech - oficiálním a vnitřním.

Oficiální představuje například již zmíněný skautský tábor. Patří do něj ale také média, policisté nebo soud, před nímž čtveřice stojí. "Vnitřní svět se snaží kamuflovat. Dostává se totiž do konfliktu s oficiálním, proto ho skrývají," řekl iDNES.cz Klimeš.

Oba světy se prolnuly ve výpovědích známých. Policistům loni popsali, jak se obžalovaní chovali před i po útoku na vítkovské Romy v soukromí. Ze svědectví vyplynulo, že "hrdinství", které čtveřice předvedla pod rouškou tmy a masek ve Vítkově, jim v osobním životě chybí.

Bezohlednost a sobectví

Například Lukeše, přezdívaného Jerry, popisují tři dívky, s nimiž měl paralelní vztah v době před útokem, jako bezohledného sobce. "Dával přednost kamarádům přede mnou a dcerou, navštěvoval hospody. V létě 2008 podal výpověď a byl nezaměstnaný. Pobírala jsem mateřskou a Jerry dostával podporu, z toho jsme platili nájem a domácnost. Pak ale dávky přestal pobírat a my žili jen z mateřské," popsala Nikola Š. V protokolu stojí i to, že výpověď na policii několikrát přerušil její pláč.

"Jednou pro něho někdo přišel. Řekl, že si jde zakouřit, a já ho pak viděla až za dva dny. Řekla jsem mu, že mi vadí, že chodí na demonstrace. Bála jsem se o něj a o naši malou holčičku. Bylo mu to ale všechno jedno, on si to vyslechne a více se o tom nebaví," stojí ve výpovědi Nikoly Š.

"Měli jsme spolu intimní vztah, neměl práci, nestaral se o dceru, neměl kde bydlet, tak jsem ten vztah ukončila," řekla policistům Renáta M. S Lukešem ji pojily rozchody a opětovná milenecká shledání.

Silácké řeči

Mítinky již zrušené Dělnické strany nebo demonstrace v ulicích Janova naplňovaly žháře rozhodností. "Po Janově jsme seděli u stolu, bylo tam jen takové tlachání, že by bylo dobré udělat něco většího," popsal například policistům Tomáš Vassiov, který patří mezi vůdčí opavské extremisty.

"V sobotu 18. dubna večer jsem Jerrymu volala, jestli se večer sejdeme. Řekl mi, že jo a že přijde později. Já řekla: Aha, jdete na Cikány? A on: Něco takového," vypověděla na policii další Lukešova přítelkyně Zuzana O.

Stejná rozhodnost ale Lukešovi ve vnitřním světě chyběla. "Je takový stydlivý, náš vztah jsem iniciovala spíše já, on se mnou chtěl chodit už když mu bylo 15 let," popsala Renáta M.

Strach z odhalení a fyzické bolesti

Žhářům chyběla také odvaha čelit následkům po hození zápalných lahví. Čtveřici ochromil strach z prozrazení. "Po dvou dnech za mnou přišel Lukeš, měl mi vrátit peníze. Klepal se, kýval hlavou a říkal, je to v pr***i. Nečekal, že to bude takové velké. Že neví, co má dělat, že je to špatné. Zeptal jsem se ho, jestli je to ten Vítkov, kýval hlavou a řekl, že jo," popsal policistům Vassiov.

Strach vyburcoval čtveřici a jejich kamarády k taktizování. "Přijeli za mnou Vassiov s Müllerem a Vaculíkem, že je to vážné. Domluvili jsme se, že pojedeme na městský hřbitov. Ptal jsem se znovu, o co jde. Řekli mi, že u mých dveří musela být kriminálka, že se vše dozvím pak. Na hřbitově v Opavě jsme se dohodli, že se sejdeme za hřbitovem, rozdělili jsme se, abychom nešli ve skupině," popisoval chování extremistů svědek Marek K.

KAUZA VÍTKOV

11. května: V Ostravě začal proces se žháři z Vítkova, hrozí jim až doživotí

Obžalovaný za žhářství: Útok ve Vítkově vymyslel Lukeš, chtěl se asi zviditelnit

12. května: Chtěli jsme jen zapálit sklad, brání se žháři z Vítkova doživotí

13. května: Soudce odročil líčení se žháři z Vítkova, musí řešit jiný případ

17. května: Soud se žháři: Lukeš říkal, že tam bydlí Cikáni, tvrdil Cojocaru policii

18. května: Obžalovaný žhář dráždil u soudu tričkem. Prý s nacistickou symbolikou

19. května: Vítkovské žháře pomohl odhalit dobrovolný hasič. Nahlásil, co slyšel

20. května: Omluvte se Natálce, až vyroste, řekl u soudu žhářům její otec

21. května: Hodní kluci, popisovaly u soudu žháře učitelka i skautská vedoucí

Strach i taktizování se prolnuly v chování Davida Vaculíka. Ten nemohl vydržet fyzickou bolest z popáleniny, zároveň se ale bál jít do lékárny. Poprosil o pomoc kamaráda. "Potkali jsme se venku, napsal mi zprávu. Přišel za mnou, abych s ním šel do lékárny, že jej bolí ruka. Byl zamlklý, měl na sobě obyčejnou teplákovku. Šli jsme do lékárny, dal mi peníze. Chtěl koupit chladivou mast. (...) Venku si tu ruku mazal krémem, viděl jsem červené skvrny po celé ruce," stojí ve výpovědi Vassiova.

Co se ale stane s člověkem, když insituce jeho oficiálního světa začnou odhalovat svět vnitřní? Minimálně zčásti se utvrdí v tom, že takové rozdělení světa je správné. "U Lukeše a Vaculíka je hodně patrné, že jsou zatvrzelí. Nechtějí se hájit. Vaculík například jako jediný odmítl vypovídat nejen u soudu, ale i na policii, k soudu navíc přišel v tričku, jehož značku nosí s oblibou neonacisté," popsal reportér MF DNES Jaroslav Baďura, který kauzu sleduje přímo v jednací síni.

Naopak Cojocaru a Müller se za útok u soudu omluvili. Oba vypovídali a Müller do jednací síně chodí oblečeni téměř až svátečně. "Vypadá to, že se čtveřice rozdělila a u soudu každý jedná sám za sebe," komentuje dojmy z líčení Baďura.

Jedno ale mají obžalovaní společné, na novináře působili všichni čtyři chladným dojmem. Emotivní výpověď Anny Sivákové sledovali bez pohnutí tváří.

Všichni čtyři navíc dokážou nahnat svému okolí strach. U soudu většina svědků nevypovídala. Výjimkou byl zedník, který se potkal s Lukešem na brigádě. Ačkoliv u soudu konstatoval jen několika větami, že s Lukešem opravoval cizí byt, soud ho musel nechat vypovídat v sedě a přinést mu vodu.

DŮSLEDKY NEDOKÁŽOU ODHADNOUT

"Vítkov je hodně podobný kauze v Bílině," hodnotí psycholog Jeroným Klimeš. Vražda sedmnáctileté dívky v Bílině šokovala veřejnost v roce 2005. Dívku zabil bývalý přítel se svými kamarády před domem, kde bydlela s rodiči. (čtěte Vrazi z Bíliny chystali kanibalské hody)

Podle Klimeše mají obě události stejný scénář: "Kluci si vymyslí plán. Vymyslí si ho mezi sebou, tedy v prostředí, kde panuje jiná morálka a v němž jsou sdíleny jiné hodnoty. Pak se vyhecují k činu a výsledkem je událost, která má takový dosah, jenž prvně nedokázali odhadnout."

Jiným slovy: v době přípravy vraždy nejsou vůbec připraveni na to, co takový čin obnáší v praxi. "Žijí ve snech své samorostlé ideologie," dodal Klimeš. Ze siláků jsou najednou slaboši. "Událost se snaží zahrát do autu, ututlat ji."

Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.