Ústecký radní hlasoval pro prodej budovy firmě, kterou ovládá

  17:03aktualizováno  17:03
Jednání ústeckého radního Petra Ryšavého prověřuje hospodářská kriminálka. Ryšavý hlasoval pro prodej městské budovy akciové společnosti, kterou ovládá. Spojení s firmou při jednání zamlčel. Primátor Jan Kubata požaduje jeho okamžitou rezignaci.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

"Obdrželi jsme podnět od státního zastupitelství k tomuto případu, který v současné době šetříme," potvrdila mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. "Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nebudeme sdělovat bližší informace," dodala.

Sdílnější byl ústecký státní zástupce Pavel Kaláb. "Mohlo by zde být podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Za to hrozí vězení na šest měsíců až tři roky," upřesnil Kaláb.

Ryšavý coby člen majetkového výboru města zvedl ruku pro prodej domu firmě StratoCruiser. Dokazuje to zápis z jednání majetkového výboru. Z přítomných členů hlasovalo pro všech sedm. Ze zápisu vyplývá, že Ryšavý před jednáním nenahlásil podjatost a neoznámil své vazby na společnost StratoCruiser.

Informace dnes potvrdil další člen majetkového výboru Bronislav Špičák. "Pan Ryšavý určitě nikomu nesděloval, že by byl spojený s firmou, o níž hlasoval. A doteď jsem to ani nevěděl," řekl Špičák. Podle České televize vlastní Ryšavý 90 procent akcií společnosti, zbylých deset má jeho kolegyně z ODS, ústecká zastupitelka Marcela Kubátová.

"Tohle už s politikou nemá nic společného. Je to morálně zvrhlé," zlobí se opoziční zastupitelka Květoslava Čelišová. Primátor Jan Kubata je ještě razantnější. "Pokud se potvrdí propojení pana Ryšavého a firmy, budu požadovat jeho okamžitou rezignaci," uvedl.

Ryšavý se k celé věci odmítl vyjádřit. "Ode mě žádné informace nečekejte," řekl a zavěsil telefon. Stejně reagovala i zastupitelka Kubátová, když se jí redaktor MF DNES ptal na vlastnické poměry ve firmě StratoCruiser.

Majetkový výbor přitom nerozhoduje přímo o tom, kdo skutečně dům získá. "Jeho stanovisko je pouze doporučující, o prodejích rozhoduje rada a zastupitelstvo," poznamenal mluvčí magistrátu Milan Knotek.

Záměr prodat dům v Poláčkově ulici v ústecké čtvrti Dobětice značně zkomplikoval život Centru služeb pro sluchově postižené (CESPO), které zde sídlí a zdejší prostory má pronajaté. To nabízelo za dům 3,6 milionu korun, ale neuspělo. Činnost organizace, jež připravuje výukové programy, právní pomoc a volnočasové aktivity pro sluchově postižené, je závislá na grantech z Evropské unie. A protože nebylo jasné, zda sluchově postižení splní hlavní podmínku dotace - mít stálé sídlo - nemohli žádat o evropské peníze.

Nakonec se ale stěhovat nemusí. Rada města na svém posledním jednání prodej zastavila.

Radní Ryšavý byl nedávno terčem kritiky kvůli prominentní ústecké čtvrti Nové Skorotice. Koupil rozlehlé pozemky, na nichž lokalita vzniká.  -  čtěte Ústečtí politici si staví Nové Skorotice

Ústecký magistrát pak ze svého zaplatil téměř celou infrastrukturu. Za chodníky a silnice utratil z městské pokladny 28 milionů korun. Vedení města tím značně zhodnotilo majetek Ryšavého. Řadu parcel na výstavbu rodinných domků vlastní také zastupitelka Marcela Kubátová.

Do zdejší ulice V Lánech, kde žijí ústečtí radní včetně Petra Ryšavého, pak magistrát nechal umístit značky zakazující vjezd. Protestovali lidé z okolí, cedule byla zbytečná i podle policie.

Odbor dopravy po nařízení vedení města nechal zkontrolovat smysl všech zákazových značek ve městě. Úředníci nyní oznámili, že jsou umístěny správně. - čtěte Ústeckou čtvrť prominentů budou dál chránit zákazy vjezdu

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí, kolize přibrzdila provoz

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí. (24.5.2019)

Pražskou Jižní spojku v oblasti Spořilova ve směru na Černý Most dopoledne krátce uzavřela kolize osobního auta se...

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

VIDEO: Zloděj strhl ženě řetízek, pak ho na útěku před cyklisty zahodil

krádež řetízku

Neobyčejnou drzost prokázal muž, který před jedním z ostravských domů oslovil starší ženu a z krku jí strhl řetízek....

Najdete na iDNES.cz