Zatímco Kubatovi předchůdci Miroslav Pátek a Ladislav Hruška šetřili a v Ústí se téměř nestavělo, za éry Jana Kubaty město dokončilo Mírové náměstí, změnilo se atrium, padlo strašidelné sektorové centrum, opravené je nádraží, mění se Městské sady.
Stavební boom rozjel už Petr Gandalovič, který Kubatovi primátorský řetěz předal v létě roku 2006. Za Kubaty se ale město měnilo až překotně.
PLUS A MINUS JANA KUBATYPlusKarola Haasová, lékařka Město opouští se strašlivou dopravní situací. Ale klobouk dolů, že pomohl Zdravotnímu ústavu, aby se jeho pravomoci nepřenesly do Prahy, a jako jeden z mála byl proti vzniku Krajské zdravotní, což vítám.
MinusArno Fišera, krajský radní ČSSD
|
Vloni již byl schodek půl miliardy a letos bude ještě o pár milionů vyšší. To znamená, že dnes každý Ústečan dluží 5 236 korun. A brzy bude Ústí muset začít splácet i obří evropské úvěry.
"Až pan Kubata odejde, Ústí zbude dluh 1,7 miliardy korun. A od roku 2013 budeme muset začít splácet miliardu Evropské a investiční bance a všichni ji budeme platit do roku 2032. Při současných příjmech a daních lituji každého, kdo do křesla primátora usedne," říká nezávislý zastupitel Jaroslav Kubín.
Ceny bobtnají
Navíc podle kritiků často šlo o zbytečné investice. Třeba v době krize postavená nová zasedací místnost za 32 milionů, atrium za 35 milionů. Jedním z nejviditelnějších příkladů je i stavba lanovky na Větruši.
Za vlády Jana Kubaty bobtnaly i zakázky stavebním firmám. Rekonstrukce muzea ze 178 až na 365 milionů, dostavba domu pro seniory na Bukově z 74,2 na 102 milionů.
Když šlo do tuhého, začal Kubata zvažovat prodej Mariánského mostu otevřeného v roce 1998. Městskou pokladnu vyšel na více než 750 milionů, a stal se tak nejdražší dopravní stavbou od roku 1948 financovanou některým městem.
Před dvěma lety radnice most prodala Ředitelství silnic a dálnic za 95 milionů korun. Jeho roční údržba totiž polykala desítky milionů.
Slib moderního města
Ke splnění své předvolební smlouvy s občany města, kterou Kubata podepsal v roce 2006, má daleko. V ní Ústečanům sliboval, že se z Ústí stane jedno z nejmodernějších evropských měst.
Úklid města kvůli šetření pokulhává, v depu MHD nestojí tolik trolejbusů, kolik Kubata slíbil, silnice jsou děravé. Zato v Ústí vyrostl les radarů měřících rychlost a město má jednu z nejpočetnějších městských policií v republice.
Podle sociálního demokrata a partnera v koalici Arno Fišery je největší problém úklid města. "Pokus svěřit jedné firmě úklid celého města i péči o zeleň se rozhodně nepovedl," říká.
Mnoho sportovců by zase citlivěji rozdělovalo peníze pro ústecké sportovní týmy. Nyní má jednoznačnou prioritu hokej.
Kultura špičatých bot
Éra Jana Kubaty v čele ústeckého magistrátu je spjatá s kulturou špičatých bot, drahých obleků a exkluzivních SPZ. S tím úzce souvisejí lidé, kteří byli Janu Kubatovi během jeho primátorské funkce na blízku a kteří symbolizují propojení byznysu a politiky.
Kubatův přítel Patrik Oulický proslul jako podnikatel, který svým vlivem a penězi zasahuje do stranické politiky a správy věcí veřejných víc, než je zdrávo. Zatímco firmy spjaté s Oulickým získávaly během Kubatova primátorování městské zakázky, oba se rekreovali na společných dovolených.
Kubatův kolega v městské radě Petr Ryšavý klidně hlasoval pro prodej majetku města ve prospěch své firmy a Kubata ho kritizoval až poté, kdy kauzu přinesla média.
Ryšavý s Kubatovým náměstkem Janem Řeřichou se navíc proslavili tím, že si u vilové čtvrti, kde žijí, nechali postavit značku zákaz vjezdu a žádali zbudování služebny městské policie.
Patriot, který drží slovo
Kubata na druhou stranu převzal v listopadu 2009 severočeskou ODS v mizerném stavu, kdy byla prolezlá velrybáři a zdecimována špinavými masovými nábory. Jako šéf byl při tom, když se měnily stanovy, jež možnost opakování podobných praktik minimalizovaly.
Také symbolizoval patriotismus. Pověstné je jeho fanouškovství. Má ale i dobrou pověst například mezi pedagogy univerzity. Berou ho jako chlapa, který drží slovo.
KDO NAHRADÍ JANA KUBATU?Primátor Jan Kubata už v podzimních komunálních volbách do zastupitelstva města nekandiduje. Kdo ho vystřídá, zůstává velkou neznámou. Po zkušenostech z parlamentních voleb, kdy voliči kroužkováním změnili představy stran, si nyní málokterá troufá označit svého kandidáta na primátora. Do ústeckého zastupitelstva kandiduje celkem 15 stran, jen čtyři z nich si za své volební lídry zvolily ženy. Nejvýraznější z nich je lékařka plastické chirurgie Blanka Vraspírová ze Strany pro zdraví, sport a prosperitu. Jako kandidátku na primátorku ji však strana neprezentuje. "Z našich prvních deseti kandidátů to může být všech deset," řekl předseda strany Zdeněk Kubec. Jedním z mála politických uskupení, které svého kandidáta na ústeckého primátora označilo, je ČSSD. Má jím být současný místostarosta městského obvodu Severní Terasa Josef Macík. Nejmladším volebním lídrem v Ústí se mohou pochlubit Věci veřejné. Je jím teprve třiadvacetiletý bankovní poradce Josef Záhořík. Na výrazné osobnosti vsadily některé malé strany - za Evropskou stranu důstojného stáří kandiduje dvaatřicetiletý boxer Lukáš Konečný, Česká pirátská strana si za svého ústeckého lídra zvolila šéfa Činoherního studia Jaroslava Haidlera. |