Úplatky se neřeší, když se jedná o vládní strany

  • 16
Není kauza jako kauza. Pokud podezření z korupce míří do řad opozice, jedná policie bleskově a zatýká. Jakmile však stopy vedou k vládním stranám, práce policie se podobá zpomalenému filmu. Vyplývá to alespoň ze srovnání dvou případů, na které loni upozornila MF DNES.

Loni v říjnu předala MF DNES policii záznam ze skryté kamery, kde vlivný podnikatel z Brněnska Dušan Kubíček na radnici v Kuřimi popisuje, jak se dají s pomocí úplatků získat na ministerstvu pro místní rozvoj státní dotace.

"Z jedné dotace se dávají tři procenta na provize. Podstatná část toho končí v Praze na ministerstvu a ve stranických kasičkách," řekl tehdy Kubíček místostarostovi Kuřimi Davidu Holmanovi, aniž tušil, že jej MF DNES natáčí na kameru.

Podnikatel Kubíček Holmanovi objasnil, jak velkou "provizi" je třeba odloupnout z dotace a jací vládní poslanci se v případu angažují.

Policie tehdy slíbila, že případ rychle a důkladně vyšetří. Co za půl roku udělala? Dá se říct, že téměř nic. Obešla pouze některé aktéry případu a jen si s nimi nezávazně popovídala, vyžádala si dokumenty z ministerstva pro místní rozvoj a udělala si analýzu k systému udělování dotací.

Celý půlrok nebyl případ uveden ani do fáze, kdy by policie mohla požádat o odposlechy a vyslýchat osoby.

"Policie mě kontaktovala až s několikatýdenním odstupem po zveřejnění reportáže. Jeden detektiv za mnou přijel do Kuřimi vlakem a vlastně jsme si jen tak popovídali. Nic jsem nepodepisoval. Nebyl to výslech. Bylo to velmi neformální," řekl místostarosta David Holman.

Půl roku na zametení stop
Teprve před dvěma týdny zpracovala protikorupční služba návrh, aby bylo zahájeno trestní řízení, což je úplně nejzákladnější krok k tomu, aby se mohlo rozeběhnout pořádné vyšetřování. Proč policie všem možným podezřelým v této kauze půlroční pasivitou umožnila, aby za sebou zahladili stopy a domluvili se na tom, jak případně vypovídat?

"Nemůžeme poskytovat žádné informace. Je to stále ve stadiu prověřování, kde policie pod dozorem státního zastupitelství ověřuje, zda byl, či nebyl spáchán trestný čin," odbyl veškeré dotazy náměstek protikorupční policie Milan Šiška.

Policie přitom dostala nahrávky skryté kamery (byly celkem tři) ještě o dva měsíce dřív, než MF DNES případ 2. prosince 2004 zveřejnila. Policie tak nevyužila ani toho, že mohla zmonitorovat konkrétní jednání Kubíčka, který městu Kuřim nabízel, že mu s pomocí poslanců a "provizí" zařídí dotaci na výstavbu hřbitova.

Padni komu padni?
Podezření z korupce míří v tomto případu na ministerstvo pro místní rozvoj, které loni vedl Pavel Němec (US-DEU) a pak Jiří Paroubek (ČSSD). Němec je teď ministrem spravedlnosti a Paroubek premiérem. Brněnský státní zástupce Radim Daňhel, s nímž policie případ konzultovala, vlažný postup policie odmítl komentovat. "Jsem vázán mlčenlivostí," řekl.

Náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně tvrdí, že policie nemá dvojí metr: na opoziční a vládní politiky. "Neznám detaily té kauzy s dotacemi, ale mohu říct, že po nás nikdy nikdo nechtěl, abychom něco selektovali. Řídíme se heslem Padni komu padni. Pokud bychom to nedělali, byli bychom nevěrohodní," prohlásil Macháně.

Úplně jiný přístup měla policie v případu, kdy byla v podezření opoziční ODS. Když policie loni v létě zjistila, že se vládní poslanec Zdeněk Kořistka MF DNES svěřil s tím, že se ho pokusili uplatit dva vyslanci ODS deseti miliony korunami, spustila policie rychlé a rozsáhlé vyšetřování.

Do dvou dnů měla schválené odposlechy a za měsíc už dva podezřelé obvinila z trestného činu a vezla je vrtulníkem do Ostravy, aby je mohla vsadit do vazby.

Nic se měnit nebude
Případ skryté kamery, s jejíž pomocí MF DNES natočila, jak se dá obchodovat s dotacemi, měl vést i ke zprůhlednění systému přidělování dotací. "Současný systém jednoznačně nahrává korupci.

Je to všechno mezi úředníky, kteří na svých místech sedí mnoho let, nepodléhají žádným volbám, mají své kontakty vybudované přes firmy, které znají různé lobbisty," řekl tehdy výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech.
Ministerstvo teď tvrdí, že není nutné systém měnit.

"Analýza auditorské firmy HZ Praha nepoukázala na závažné problémy v systému udělování dotací," řekla mluvčí ministerstva Radka Burketová. Auditoři pouze doporučili, aby resort vypracoval manuál pro poskytování informací o dotacích.

"S dotacemi nechci nic mít"
Celá aféra tak má vliv zatím jen na město Kuřim. "To prostředí se nemůže dramaticky změnit po jedné reportáži. Ale nepochybuji o tom, že minimálně kuřimské radnici se podobní ptáčci vyhnou obloukem," řekl místostarosta Kuřimi Holman v narážce na Kubíčka. Holman nelituje, že na podezřelé okolnosti udělování dotací upozornil. "Šel bych do toho klidně znovu," řekl.

A co podnikatel Kubíček? Ten tvrdí, že se jakýmkoli jednáním o dotacích od té doby raději vyhýbá. "Zásadně se vyhýbám všemu, co má cokoli společného s nějakou dotací. Jako firma tu rozjíždíme výstavbu průmyslové zóny, a i kdybychom měli normálně legálně přístup k dotacím, tak já o tom zásadně s nikým nehovořím a nic neřeším," řekl tento týden Kubíček.

Podnikatel Dušan Kubíček na schůzce zasvěceně hovořil o tom, že dokáže ovlivnit přidělení státních dotací. Netušil, že je průběh jednání nahráván skrytou kamerou. (1. prosince 2004)


Video