Únosci dostali peníze, podnikatele nepustili

  13:03aktualizováno  13:03
Podnikatele Stanislava Brunclíka z Vysokého Mýta stále drží neznámí únosci. Na svobodu ho nepustili ani poté, co jim jeho otec zaplatil požadovaných několik milionů korun. Informaci přinesla v sobotu Česká televize. "Zkomplikovala tím naši práci," řekla MF DNES policejní mluvčí.

V sobotním hlavním zpravodajství Česká televize uvedla, že únosci už požadované peníze dostali. Otec Stanislava Brunclíka vyhodil podle jejich pokynů peníze z okna vlaku směřujícího do Pardubic.

Policie je reportáží zaskočena. „V této chvíli nám nezbývá, než potvrdit informaci, že Stanislav Brunclík skutečně zaplatil únoscům výkupné za svého syna. Česká televize ovšem touto reportáží zkomplikovala práci policie,“ uvedla ústeckoorlická policejní mluvčí Eva Sichrová.

Podle ní bylo důvodem, proč policie kontaktovala reportéra Vlastimila Weinera a Stanislava Brunclíka staršího, pouze zveřejnění informace o odměně, kterou otec podnikatele slíbil za zprávy vedoucí k nalezení syna.

Únosci nepustili Stanislava Brunclíka ani poté, co jim jeho otec zaplatil. Od té doby se ani neozvali. Teprve poté zavolal Brunclík starší na policii.

Ministr vnitra František Bublan uvedl v diskusním pořadu České televize, že rodiče uneseného udělali velkou chybu, když se neobrátili na policii hned. Ve vyšetřování únosů a vydírání je podle něho policie stoprocentně úspěšná.

Zdroj: ČTK

Únosy českých podnikatelů a jejich blízkých v posledních letech

5. září 1995 - Podnikatel a předseda ČMFS František Chvalovský byl při ranní procházce unesen dvěma muži, kteří se vydávali za policisty. Chvalovského drželi ve sklepě a příští den ráno jej propustili. Oba muže policie zadržela, dodnes není jasné, proč ho vlastně unesli.
Únor 1997 - Skupina pachatelů unesla 21letého syna kroměřížského podnikatele a požadovala po jeho otci výkupné. Mladíka spoutaného řetězy drželi v opuštěné zemědělské usedlosti na Benešovsku téměř deset měsíců. Únos si údajně objednal zlínský podnikatel kvůli pohledávce u otce uneseného. Vyděrači snižovali částku až na 3,5 milionu korun. Mladíka osvobodila 23. listopadu policejní zásahová jednotka, zadrženo bylo pět pachatelů, mezi nimi Češi a Slováci.
29. září 1998 - Jednatele a spoluvlastníka brněnské makléřské firmy Atlantik FT Daniela Gladiše spolu s jeho tříletou dcerou unesli čtyři rusky mluvící pachatelé. Muže propustili s požadavkem na výkupné 10 milionů korun. Dcera byla týž den v pořádku nalezena, předání výkupného se údajně neuskutečnilo. Finančník poté uvedl, že složí veškeré funkce i podíl ve firmě. Z neznámého místa oznámil, že opouští republiku.
3. února 1999 - Čtyři ozbrojení muži přepadli ve Vaňově na Ústecku podnikatele Františka Helešice, spoutali ho a odvezli na neznámé místo. Poté jeho manželku přiměli zaplatit výkupné 10 milionů korun. Podle policie šlo zřejmě o dosud nejvyšší zaplacené výkupné v historii českého zločinu. V květnu 1999 policie únosce zadržela. Byli odsouzeni k trestům vězení od 11 let a deseti měsíců do 13,5 roku.
31. října 2000 - Trojice mužů z Českolipska unesla v Liberci 45letou podnikatelku Radmilu Petkovovou a po jejím německém manželovi požadovali 10 milionů korun. Nedostali nic. Po 27 dnech ji vyvezli za německou hranici a propustili. Soud jednoho z únosců v říjnu 2002 odsoudil na 10 let a letos další dva na šest a pět let, oba se proti rozsudku odvolali.
Z 10. na 11. září 2003 - Pražského podnikatele Jana Š. a jeho tříletou dceru Barboru unesli tři muži na Tachovsko, kde je zadržovali v rekreačním objektu. Muže odvezli do Prahy, kde vyzvedl 5 milionů korun. Jeho dceru pak vysadili na dálničním odpočívadle poblíž Rudné u Prahy. Policie krátce nato zadržela tři pachatele a tři miliony korun z výkupného. Čtvrtý pachatel se přihlásil sám. Soud jim letos vyměřil tresty v rozmezí 5,5 až 10,5 roku vězení.
5. února 2004 - Tříčlenný gang unesl spolumajitele jedné brněnské firmy a za jeho vydání žádal 13 milionů korun. Po dvou týdnech ho policie zachránila ve chvíli, kdy měly být předány peníze. Trojice byla zatčena.

Policie: Únoscům jsme na stopě
Informaci o únosu přinesla první rozhlasová stanice Frekvence 1. „Po usilovném pátečním pátrání jsou policisté únoscům na stopě,“ řekla stanici ústeckoorlická policejní mluvčí.

„Únosci se ozvali rodině uneseného. Mohu potvrdit, že požadují částku v řádech milionů korun,“ upřesnila iDNES mluvčí. „Po důvodech, které vedly k únosu, policie pátrá,“ dodala.

Brunclík je nezvěstný od čtvrtka 23. září. Podle policistů ho ten den dopoledne viděli naposledy jeho kolegové. Brunclík tehdy nasedl do auta - červeného Fordu Escort s poznávací značkou UOJ 03 - 88 - a odjel z firmy ve Džbánově.

Auto policisté později nalezli v obci Hrušová na Vysokomýtsku.

Brunclík podniká v zemědělství
Stanislav Brunclík je společníkem v zemědělských a potravinářských firmách. Podle internetové verze obchodního rejstříku figuruje ve společnostech Toro VM a Agrokiwi.

„Je strašné, že se něco takového může stát v desetitisícovém městě, jako je Vysoké Mýto. Podle mého únos vůbec nesouvisí s obchodem a společností, přesto má teď celé užší vedení firmy strach. Nedokážu si představit, proč se to stalo. Navíc Stanislav Brunclík nebyl tak bohatý, aby se jej vyplatilo unést,“ řekl Tomáš Bystřický z dozorčí rady TORO VM.

Podnikatel je 174 centimetrů vysoký, štíhlý, má modré oči a kaštanové vlasy s delší ofinou. Na sobě měl v době únosu světle modré džíny a džínovou bundu. Na krku má jeden silnější plochý zlatý řetízek a jeden tenčí stříbrný s přívěskem, na kterém je znamení zvěrokruhu.

Podle ředitelky Agrární komory Pardubice Jarmily Vlasákové se něco podobného na území Pardubického kraje ještě nestalo. „Nevím o ničem podobném, co by se u nějaké zemědělské společnosti odehrálo,“ řekla viditelně zaskočená Vlasáková.

Otec nabízí odměnu
“Otec pohřešovaného je ochoten zaplatit finanční odměnu tomu, kdo poskytne policii informace, které by vedly k nalezení jeho syna,“ sdělila mluvčí policie Eva Sichrová.

Svědkové mohou kontaktovat policii buď na lince tísňového volání 158 nebo na telefonním čísle 974 580 101.

Na otázku, proč policie požádala veřejnost o pomoc při pátrání po více než týdnu od zmizení Stanislava Brunclíka a jak dlouho už vlastně ústeckoorličtí policisté na případu pracují, odmítla Sichrová odpovědět.

„Tyto informace nebudeme médiím poskytovat. Rodina ovšem požádala o pomoc policii jednoznačně dřív než v pátek 1. října,“ dodala mluvčí.

Ústeckoorlická policie podobný případ nepamatuje
Na případu uneseného Stanislava Brunclíka pracuje ústeckoorlická policie ve spolupráci s východočeskou policií se sídlem v Hradci Králové.

„Takový případ, kdy únosci požadují výkupné v řádu milionů korun, ústeckoorlická policie nepamatuje. Proto jsme požádali o spolupráci techniky a kriminalisty z Hradce Králové,“ uvedla Sichrová.

Mluvčí orlickoústecké policie Eva Sichrová s pasem uneseného podnikatele Stanislava Brunclíka z Vysokého Mýta, 3. října 2004. Fotografie z pasu uneseného podnikatele Stanislava Brunclíka z Vysokého Mýta, 3. října 2004. Dům uneseného podnikatele Stanislava Brunclíka z Vysokého Mýta, 3. října 2004. Auto uneseného podnikatele Stanislava Brunclíka z Vysokého Mýta. Vůz se našel v obci Hrušová, 3. října 2004.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Muž z Chomutova dostal za zastřelení řidiče napotřetí deset let vězení

Odsouzený Petr Benda.

Vrchní soud v Praze poslal na deset let do vězení Petra Bendu, jenž před dvěma lety na chomutovském sídlišti Písečná...

Matka zemřela po pádu z koně, dcera žádá milion po národním hřebčínu

Tradiční Hubertovu jízdu letos v kladrubském hřebčíně zakončili honem „na...

Okresní soud v Pardubicích otevřel případ smrti jednačtyřicetileté ženy, která v říjnu 2016 při tradiční Hubertově...

Cyklista vedl kolo po krajnici a smetla ho dodávka, jež vjela do protisměru

Cyklista vedoucí kolo podlehl zraněním po střetu s dodávkou u Bohuslavic nad...

Ani to, že vedl kolo při krajnici, ráno neochránilo cyklistu na Náchodsku. Z protisměru náhle vyjela dodávka a muže...

Najdete na iDNES.cz