Únosci dostali místo výkupného želízka

  • 3
Brněnští policisté zatkli v minulých dnech tři únosce. Ti se začátkem února zmocnili spolumajitele brněnské firmy a dva týdny ho věznili. Od jeho společnosti chtěli výkupné 11 milionů. Policisté útrapy uneseného podnikatele ukončili ve chvíli, kdy měly být předány peníze.

Byl to zdatný protivník. Tak hodnotí únosce, kteří si počátkem února ke svému činu vybrali spolumajitele brněnské firmy, policisté.

"Jednali jako profesionálové. Nechtěli všechno hned druhý den, měli čas. Zpočátku jsme si dokonce mysleli, že to musel zorganizovat bývalý policista, voják, nebo příslušník tajné služby," přiznal policejní komisař Roman Čech.

Přesto i oni dělali chyby - například šéf gangu šel hned druhý den po únosu do bankomatu a vybral tam peníze na podnikatelovu kartu. Přitom ho nahrála kamera. Nezřetelná fotografie však policistům příliš nepomohla.

Tříčlenný gang unesl podnikatele 5. února, když vstupoval ze svého vozu v brněnské Veveří ulici. Po jeho firmě požadoval jedenáct milionů korun.

Třicetiletý zajatec strávil čtrnáct dnů kdesi v Čechách. Na noc ho únosci připoutávali k zábradlí, jinak se ale chovali slušně - přinesli mu i učebnici cizích jazyků.

Specialisté z jihomoravské zásahové jednotky zveřejnili informace o únosu podnikatele až týden po jeho osvobození.

Policisté se o únosu dověděli od svědka. Pak se spojili s firmou. Tu kontaktoval mailem přes americký server a pak prostřednictvím textových zpráv a dopisů také gang.

"Ze statku nedaleko Prahy všechno řídil šéf skupiny - třiačtyřicetiletý muž, absolvent vysoké školy ekonomické a kandidát věd. Umí několik cizích řečí a živil se obchodováním na internetových burzách. Se spolupachateli se dal dohromady v době, kdy byli všichni ve vězení na Pankráci. On tam byl za dopravní nehodu, oni za loupeže," uvedl Čech.

Přiznal, že vzhledem k profesionalitě jednání únosců se specialisté domnívali, že unesený podnikatel se nikdy na svobodu nedostane. "Zbavili by se ho. Přece by si sami nevyrobili svědka," řekl komisař.

Právě kvůli těmto obavám trvali policisté z brněnské expozitury pro odhalování organizovaného zločinu (prostřednictvím zaměstnanců firmy uneseného podnikatele) na tom, že před předáním peněz chtějí zajatce vidět. Mezitím únosci povolili podnikateli pár telefonátů do firmy.

První zvrat nastal v pátek třináctého. Ten den se jeden ze zaměstnanců firmy vydal s jedenácti miliony korun na schůzku s únoscem k motorestu Devět křížů na dálnici D1.

"S tím zaměstnancem tam byli dva naši lidé, kteří se vydávali za jeho kamarády z posilovny - přece tam nepůjde s jedenácti miliony sám. A všude kolem, na stromech i v kanálech byli příslušníci zásahové jednotky," tvrdí komisař Čech.

Vyslaný zaměstnanec ukázal únosci peníze, ale nic mu nedal, protože muž nepřivezl podnikatele.

Druhý a poslední pokus se konal 18. února u motorestu Melikana. Tam už dva únosci zajatce přivezli. Chtěli si odvést peníze, ale policisté je chytili a podnikatele osvobodili. Šéfa gangu pak zadrželi na statku v Čechách.

Policisté soudí, že odhalení únosců brněnského podnikatele může být prvním krokem k ještě větší kauze. "Na tom statku jsme našli kobku upravenou pro zajatce. Byl tam slamník, staré křeslo, stolek a k podlaze byly přimontované okovy," vysvětlil Čech.

Kriminalisté se proto domnívají, že únosci toho mohou mít na svědomí mnohem více a probírají se seznamy pohřešovaných osob. Únoscům hrozí až dvanáct let vězení.

Policisté Roman Čech (vpravo) a Jiří Vokuš sledují na tiskové konferenci v Brně záznam ze zásahu, při němž byli zadržení únosci podnikatele, za jehož vydání chtěli 11 milionů korun. (25. února 2004)

,

Video