Šrejber odjel z věznice mercedesem

  • 81
Netrvalo to ani čtyři hodiny. Ve 14:00 vynesl Nejvyšší soud rozsudek, kterým zrušil bývalému tenistovi Milanu Šrejbrovi pětiletý trest. Krátce po 17. hodině Šrejber věznici v Českých Budějovích opustil. Řekl, že se cítí dobře a nastoupil do černého mercedesu svého právníka. S novináři odmítl mluvit. Z věznice vyšel v džínách a bílém triku. Na očích měl černé brýle. Na první pohled působil klidným dojmem.

Podle verdiktu Nejvyššího soudu v Brně porušily nižší soudy zákon. Vyhověl tak stížnosti ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše ve prospěch Šrejbra. Pražský soud bývalého tenistu loni odsoudil k pěti letům vězení za zneužívání informací v obchodním styku. Trest si odpykával od března v Českých Budějovicích.

Nejvyšší soud zrušil verdikty pražského městského i vrchního soudu a též Šrejbrovu vazbu. "Rozsudky obecných soudů porušily zákon v neprospěch obviněného," uvedl soudce Jiří Pácal, který senátu Nejvyššího soudu předsedal.

"Obecné soudy dostatečně nevyvrátily Šrejbrovu obhajobu a neprokázaly skutkovou podstatu trestného činu, záměr opatřit sobě nebo někomu prospěch," konstatoval Pácal.

Glosa Martina Komárka: Šrejberův soud

Obecné soudy neprokázaly, že by Šrejbrova společnost dosáhla prospěchu. "Prospěch byl vypočítán chybně. Bude třeba ho nově spočítat," řekl Pácal. Na počátku i na konci transakce měla Šrejbrova společnost majetek na stejné úrovni. Soudy se však otázkou konečného zisku firmy dostatečně nezabývaly, upozornil Pácal.

Dodal, že soudy dostatečně neprokázaly, že by Šrejber znal předpokládaný vývoj kurzů akcií. Ceny prodávaných akcií odpovídaly aktuálním cenám na pražské burze, dodal. Soudy neprokázaly ani případné antedatování smluv.

Zúčastněné strany vnímají verdikt různě

Verdikt Nejvyššího soudu vnímají obě strany sporu zcela odlišně. Státní zástupce Roman Hájek z nejvyššího státního zastupitelství míní, že pokud budou provedeny všechny požadované důkazy, jak navrhl Nejvyšší soud, může na to Šrejber ještě více doplatit. "Jsem přesvědčen, že prospěch vznikal mnohem dřív, než naznačuje Nejvyšší soud. Může dojít paradoxně k rozšíření viny oproti tomu, co jsme navrhovali my původně," poznamenal.

Naopak Šrejbrův advokát Tomáš Král se nového řízení nebojí a naznačuje, že jeho konec je nejistý. "Jsem rád, že jsme se dočkali spravedlnosti," řekl novinářům. "Důkazy nebyly provedeny k naší škodě, nebojíme se jich. A vzhledem k tomu, že je to už pár let, bude obtížné některé důkazy dávat dohromady," dodal.

Žalobce musí začít od začátku
Případ se tak vrací zpět k pražskému státnímu zástupci. Ten bude muset doplnit vyšetřování o výslechy svědků obhajoby a soudních znalců a vypracovat novou obžalobu.

Státní zátupce musí navíc znovu shromáždit veškeré důkazy. "Bude nezbytné si vyžádat potřebné doklady u komise a střediska pro cenné papíry. Tyto údaje budou poté předloženy znalci, který spočítá zisk," uvedl soudce.

Musí se vyjasnit také nesrovnalosti mezi nálezy znalců.

Vazba Šrejbrovi hrozí stále
Šrejber bude sice propuštěn z vězení a nyní nejsou důvody, aby byl vzat do vazby, ale tato situace se může změnit.

"Důvodem by mohlo být to, že se obviněný vyhýbá nebo maří vyšetřování," řekl soudce Nejvyššího soudu. V takovém případě by bylo znovu na státních orgánech, aby opětovně posoudily možnost vzít Šrejbera do vazby.

Bývalý tenista ve středu opustí brány českobudějovické věznice, kde si výkon trestu odpykával.

K Nejvyššímu soudu se Šrejber nedostavil. Sám požádal, aby se jednání nemusel účastnit. Senát mu vyhověl.

Advokát žádal zproštění obžaloby
Dopoledne, před vynesením rozsudku, nikdo nepožadoval ani nepředložil nové důkazy. Nejvyšší soud jen konstatoval podstatu problému.

Šrejbrův advokát Tomáš Král ve své řeči požádal, aby soud vyhověl stížnosti ministra vnitra a zároveň, aby zprostil Šrejbra obžaloby v plném rozsahu.

Stížnost ministra spravedlnosti proti postupu vrchního a městského soudu v Praze přečetl zástupce Nejvyššího státního zastupitelství.

O čem Nejvyšší soud rozhodoval
Nejvyšší soud mohl na základě ministerské stížnosti nařídit nový proces u soudu nižší instance, nebo sám ve věci rozhodnout a vynést rozsudek, což učinil. Mohl také zamítnout Šrejbrovo odvolání i Burešovu stížnost.

Ministr spravedlnosti má právo odložit nebo přerušit výkon rozhodnutí, proti kterému podal stížnost.

Za co bývalý tenista pyká
Šrejber podle pravomocného rozsudku v roce 1996 nezákonně obohatil svoji společnost Šrejber Tennis Investing (ŠTI) o 13 milionů korun. Peníze odčerpal z podílových fondů, které spravoval. ŠTI jim podle rozsudku prodávala akcie za vyšší cenu, než za kterou je poté od nich odkupovala.

Ministr označil soudní řízení se Šrejbrem za neúplné. Podle něj také zjištění, která rozsudek obsahuje, buď neodpovídají důkazům, nebo jsou nesprávná. Svou stížností Bureš vyhověl Šrejbrovu advokátovi Tomáši Královi.

"Ministr dospěl k závěru, že rozsudkem Vrchního soudu v Praze byl porušen zákon v neprospěch obviněného," uvedl šéf tiskového oddělení resortu Vladimír Voráček.

KAUZA ŠREJBER V DATECH

10. dubna
1998

Ministerstvo financí podalo na Šrejbra trestní oznámení na základně upozornění banky o podezřelých finančních operacích týkajících se jeho fondů. V září 1997 resort Šrejbrově investiční společnosti udělil desetimilionovou pokutu za nelegální obchody s cennými papíry.

2. září
1998

Šrejber byl obviněn ze zneužívání informací v obchodním styku.

Červen
1999

Státní zástupce Šrejbra obžaloval. Bývalý tenista uzavřel v letech 1995 a 1996 celkem 26 kupních smluv. Jejich předmětem byl prodej a nákup cenných papírů mimo organizovaný trh, přičemž z těchto obchodů vznikl pro společnost Šrejber Tennis Investing (ŠTI) celkový finanční prospěch 14,1 milionu korun. Naopak pro Šrejber fond dividendový znamenaly tyto obchody údajně ztrátu 8,4 milionu a pro Šrejber fond růstový 11,9 milionu.

3. dubna
2000

Líčení u Městského soudu v Praze bylo odročeno, Šrejber omluvil svou nepřítomnost obchodním jednáním v USA. Ani další jednání se nekonalo. Šrejber zaslal soudu omluvu, v níž vysvětlil, že se jeho obchodní aktivity v USA protáhly.

19. října
2000

Šrejber po návratu ze Spojených států převzal na Městském soudu v Praze obžalobu.

4. prosince
2000

Líčení před pražským městským soudem se na Šrejbrovu žádost konalo v jeho nepřítomnosti. Městský soud v Praze vydal na Šrejbra zatykač.

6.-7. ledna
2001

Šrejber byl zatčen v noci na letišti v Praze-Ruzyni po příletu z Londýna do Prahy.

7. ledna
2001

Městský soud v Praze uvalil na Šrejbra vazbu. Stanovil zároveň pětimilionovou kauci. Částku složila o dva dny později Šrejbrova matka na účet soudu.

12. ledna
2001

Soud se rozhodl kauci přijmout, Šrejber však zatím zůstal ve vazbě. S rozhodnutím soudu totiž nesouhlasil státní zástupce a podal stížnost k vrchnímu soudu.

19. ledna
2001

Městský soud v Praze odsoudil Šrejbra k 5,5 roku vězení za zneužívání informací v obchodním styku. Uznal jej vinným ze zneužívání informací v obchodním styku. Dopustil se ho údajně nezákonnými obchody s cennými papíry, jimiž podle soudu nezákonně obohatil o 13 milionů korun svoji společnost ŠTI.

1. února
2001

Šrejber byl po třech týdnech propuštěn z vazby. Vrchní soud v Praze totiž zamítl stížnost proti rozhodnutí pražského městského soudu o přijetí peněžní kauce.

27. září
2001

Vrchní soud v Brně Šrejberovi zrušil pětiletý trest a pustil ho na svobodu.

Bývalý tenista a podnikatel Milan Šrejber (na archivním snímku z 24.11.1997), který čelí obžalobě ze zneužívání informací v obchodním styku, byl v noci ze 6. na 7 .ledna zatčen policií na letišti v Praze Ruzyni.

Milan Šrejber zůstává i po složení kauce ve vazbě, 12. ledna 2001

Milan Šrejber zůstává ve vazbě, 12. ledna 2001

Bývalý tenista Milan Šrejber prošel se svým advokátem bránou pankrácké věznice a je opět na svobodě. Propustil ho Vrchní soud po 25 dnech vazby, během níž byl podnikatel odsouzen k 5,5 roku vězení (1. února 2001).

Bývalý tenista Milan Šrejber prošel se svým advokátem bránou pankrácké věznice a je opět na svobodě. Propustil ho Vrchní soud po 25 dnech vazby, během níž byl podnikatel odsouzen k 5,5 roku vězení (1. února 2001).

Bývalý tenista Milan Šrejber prošel se svým advokátem bránou pankrácké věznice a je opět na svobodě. Propustil ho Vrchní soud po 25 dnech vazby, během níž byl podnikatel odsouzen k 5,5 roku vězení.

Bývalý tenista a podnikatel Milan Šrejber přichází k Vrchnímu soudu, který začal projednávat jeho odvolání v kauze zneužívání informací v obchodním styku, 24. září 2001

Nejvyšší soud zrušil bývalému tenistovi Milanu Šrejbrovi pětiletý trest a Šrejber pak opustil věznici v Českých Budějovích. Nastoupil do černého mercedesu svého právníka. S novináři odmítl mluvit. (26. června 2002)

Nejvyšší soud zrušil bývalému tenistovi Milanu Šrejbrovi pětiletý trest a Šrejber pak opustil věznici v Českých Budějovích. Nastoupil do černého mercedesu svého právníka. S novináři odmítl mluvit. (26. června 2002)

Nejvyšší soud zrušil bývalému tenistovi Milanu Šrejbrovi pětiletý trest a Šrejber pak opustil věznici v Českých Budějovích. Nastoupil do černého mercedesu svého právníka. S novináři odmítl mluvit. (26. června 2002)

,

Video