Dagmar Milatová

Dagmar Milatová - Primářka gynekologicko - porodnického oddělení rumburské nemocnice Dagmar Milatová přichází k soudu. Čelí obžalobě z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, 19. ledna 2004 | foto: Martin Adamec, MF DNES

Primářka gynekologie stanula před soudem

  • 6
Děčínský soud začal projednávat případ primářky gynekologického oddělení rumburské nemocnice. Čelí obžalobě z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle státní zástupkyně zanedbala při operacích své povinnosti při používání přístroje. Poškozené ženy mají trvalé následky.

Od běžného gynekologického zákroku mají ženy problémy s nohama a pobírají invalidní důchod. Jejich příběhy jsou podkladem pro žalobu na primářku Dagmar Milatovou.

"Primářka je podle mě odpovědná za to, že ženy operovala na špatně fungujícím přístroji, čímž jim způsobila těžkou újmu na zdraví," řekla státní zástupkyně Růžena Mašatová. Primářce hrozí až pětileté vězení.

Milatová začala v květnu 1999 operovat na přístroji Chiratom 400, který slouží pro zástavu krvácení operovaných tkání. Přístroj nemocnice pořídila ze skladu civilní obrany, kde jedenáct let stál.

Do září 1999 odoperovala sto deset žen. Až poté přivolaný technik zjistil, že přístroj nepracuje správně. Podle Mašatové mělo vedení nemocnice nechat prověřit správný chod zařízení. Protože ale nemocnice neměla v té době nikoho, kdo by byl zodpovědný za přístroje, padá podle ní odpovědnost na bedra primářky.

Primářka: Jsem nevinná
"Jsem nevinná. Žaloba mě viní z něčeho, co jsem neměla v popisu práce," řekla soudu primářka Milatová. O potížích operovaných žen prý věděla. S přístrojem je ale nespojovala. "Obtíže žen po operaci jsme léčili jako kdykoliv jindy," doplnila.

"Nebyla jsem schopná zvedat nohy. Zatla jsem ale zuby a po dvou měsících se nechala uschopnit. Měla jsem tenkrát malé děti a potřebovala do práce," vyprávěla před soudem Alena Virglerová, jedna z postižených.

Kvůli přetrvávajícím bolestem kyčlí musela z kanceláře odejít k obráběcímu stroji. Kvůli nervozitě a mrzutosti z neustálé bolesti ji prý po roce a půl opustil manžel.

Do tiskárny, ke své původní práci, se už nevrátila ani další postižená, Libuše Valová. Ještě dva roky po operaci chodila jen o berli. Chvíli pracovala na částečný úvazek v muzeu, ale od loňského května je v plném invalidním důchodu.

"Před operací jsem nikdy problémy s nohama neměla. Naposledy jsem ale na nich pevně stála ještě před operací," říká Valová. K soudu se rozhodla jít až po složitém jednání se zdravotní pojišťovnou.

Žaloba bude chtít i odškodné
Ačkoliv vedení nemocnice v březnu 2000 uvedlo, že za problémy žen stojí špatně fungující přístroj, posledním verdiktem pojišťovny odvolávající se na závěr ministerské komise bylo oznámení, že za potížemi je jen pooperační šok. "To mě rozčílilo," prohlásila Valová.

Znalecká komise ministerstva zdravotnictví totiž už v roce 2000 vyšetřováním neprokázala pochybení lékařů ani vadu přístroje. Šéf nemocnice ale přiznal, že potíže ženám způsobil vadný přístroj na zastavování krvácení. - více 

Jednání trestního soudu s obžalovanou primářkou bude pokračovat na počátku března. Soudkyně Zdeňka Stárková chce vyslechnout soudní znalce v oboru elektrotechniky a další lékařské znalce.

Státní zástupkyně odmítá možnost, že by obžaloba byla rozšířena i na někoho z vedení nemocnice.

"Odpovědnost za to, co se stalo, nese podle mne plně primářka," řekla Mašatová. Potvrdila však, že pro postižené ženy bude žádat bolestné. Jak veliké zatím neumí říci.

"Bude záležet na vyjádření soudních znalců," doplnila Mašatová. O podobném případu v Česku neví, nemůže tak vycházet z předešlých rozhodnutí soudu.


Video