Policisté zakázali aktivistovi grilování před radnicí ve Varnsdorfu

  20:06aktualizováno  20:36
Před radnici ve Varnsdorfu dorazilo několik lidí, aby tam grilovali a přespali. Svérázný protiromský protest je dalším z mnoha, které ve městě v posledních týdnech organizuje Lukáš Kohout známý jako Kavanův létající asistent.

Svolavatel demonstrace ve Varnsdorfu Lukáš Kohout | foto: David AltneriDNES.cz

Varnsdorfští Romové tvrdí, že Kohoutova nebývalá aktivita souvisí s jeho nynějším rozvodem. Kohoutovi totiž žena odešla s Romem. Kohout to spojovat odmítá.

"No a co?! Tak moje žena utekla za Cikánem. Nejsem z toho šťastný, že moje děti vychovává Cikán, ale aspoň dělá," řekl Kohout. Nynější nocleh před radnicí je podle něj namířený proti starostovi Martinu Loukovi.

"Chceme panu starostovi ukázat, jak nepřizpůsobiví žijou, jak táboří. Starosta věděl od dubna, že je situace vážná. Měl zvednout telefon a měl volat policejního prezidenta nebo krajskou policejní správu a měl chtít posily. Měl navýšit počet strážníků," říká Kohout.

Kohout MF DNES řekl, že s ním bude před radnicí bivakovat také "Hanz z VyVolených". Pod touto přezdívkou vystupoval ve zmíněné reality show na Primě Jan Szenteczky, o kterém v té době vycházely články, že se jako mladý skinhead podílel na demolování rodinného domku Čonkových v obci Kratonohy a pomníků na židovském hřbitově v Hradci Králové.

Grilování před radnicí však netrvalo dlouho. Po necelé půlhodině podle redaktora iDNES.tv dorazila hlídka státní a městské policie a Kohouta vyzvala, ať oheň uhasí a shromáždění rozpustí.

Škraloup z minula má také Kohout, odsouzený za to, že v roce 2002 létal za státní peníze do exotických zemí, když si letenky objednával na faktury jako falešný asistent tehdejšího šéfa Valného shromáždění OSN Kavana (více zde).

"Já nevím, jak dlouho mi chtějí připomínat moji minulost. Já budu snad do konce života jako bývalá prokurátorka Brožová-Polednová," přirovnává se Kohout při zmínce o tomto případu k dosud jediné potrestané aktivní účastnicí vykonstruovaných komunistických procesů z padesátých let.

První akci raději odvolal, na poslední už vedl lid na Romy

Kohout ve Varnsdorfu stojí už za čtyřmi protiromskými demonstracemi. První z nich ohlásil už dva dny před útokem v Rumburku, po kterém se napětí ve Šluknovském výběžku vyostřilo. Tehdy akci odvolal, přesto na ni přišlo 60 lidí (více zde). Svolal ji pod hlavičkou Mladých sociálních demokratů, ti se od něj ale distancovali.

"Pan Kohout je podle mne psychicky narušen a my s tím bohužel nic neuděláme," zmínil místopředseda sdružení Petr Šelepa.

Další demonstraci Kohout svolal pod hlavičkou organizace Zelené Ústecko a už ji neodvolal, přestože nebyla řádně ohlášená. Zůstala však ve stínu masivnější demonstrace v Rumburku, která se ten den také konala  (více zde).

O týden později už ale Kohoutova demonstrace hrozila lynčem Romů a dvě stovky policistů musely bránit varnsdorfskou ubytovnu Sport před davem zhruba pěti set lidí (více zde).

Podle ČTK činí náklady na policejní tým, který odděluje romskou menšinu od rozhněvaných demonstrantů, za jednu demonstraci asi 660 tisíc korun. Další peníze stojí pohonné hmoty a vrtulník.

Kohout chce do politiky, vládě dal měsíční ultimátum

Na obou mítincích Kohouta zadrželi policisté. "To už je rituál. Vždycky se mě snaží vyslechnout, že jsem spáchal nějaký přestupek, ale já prostě nikdy nevypovídám. Já si myslím, že tohle byly praktiky před rokem 1989, kdy se lidi tahali z demonstrací," říká.

Další demonstraci Kohout ohlásil na tento pátek. "A to je pro tuto chvíli vše. Teda kromě toho, že ještě od pátku poběží městu a vládě třicetidenní lhůta na to, aby situaci ve Šluknovském výběžku vyřešily. Pokud ji nevyřeší, tak budeme demonstrovat znovu a já jsem ochoten zaplatit i lidem autobusy, dva nebo tři, a pojedeme demonstrovat i před Úřad vlády," dodává Kohout.

Kohout také oznámil, že chce kandidovat do varnsdorfského zastupitelstva. Odmítá, že by se protestními akcemi chtěl zviditelnit. "Já se zviditelňovat nemusím. Já jsem viditelný už dávno. Proč tu demonstraci neudělal pan starosta Varnsdorfu?" ptá se Kohout.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Cizinec usnul u přehrady, na zastávce pak potkal zloděje se svými věcmi

V Brněnské přehradě kvůli zelené vodě plné sinic hygienici zakázali po deseti...

Jen chvíli se mohl radovat z lupu zloděj, který okradl v Brně spícího cizince. Okradený muž se totiž po probuzení vydal...

V Moravě plaval mrtvý muž, viděli ho u Hodonína a má tetování v azbuce

Policisté pátrají po totožnosti mrtvého muže, který byl nalezen v řece Moravě....

Čeští a slovenští policisté marně zjišťují, kdo byl muž, kterého na začátku června vyplavila řeka Morava. Zveřejnili...

Pendolino srazilo na přejezdu v Olomouci chodce, nehoda blokovala koridor

Pendolino na olomouckém hlavním nádraží.

Komplikace zažili lidé cestující vlakem na hlavním koridoru mezi Prahou a Ostravou, případně na trase z Olomouce do...

Najdete na iDNES.cz