Jméno Tomáše Pitra (vpravo) figuruje také v kauze Unipetrol.

Jméno Tomáše Pitra (vpravo) figuruje také v kauze Unipetrol. | foto: Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Pitr a Provod dostali celkem 17,5 roku vězení

  • 40
Jeden z nejbohatších obchodníků v zemi Tomáš Pitr a kontroverzní podnikatel Miroslav Provod mají jít na 8,5 a 9 let do vězení. Pražský soud je uznal vinnými z jedenáct let starých daňových úniků za víc než 58 milionů korun. Zakázal jim rovněž činnost.

Další obžalovaní, podnikatel Jiří Syrovátko a advokát Milan Junger, dostali 8,5 a 4 roky vězení. Soud všem obžalovaným také zakázal činnost.

Je to už druhý rozsudek městského soudu v tomto případu. První verdikt uznal vinným jen podnikatele Vratislava Romanovského, soud mu loni vyměřil osmiletý trest. Zbylé obžalované tehdy osvobodil. Odvolací vrchní soud ale letos rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Romanovský podle obžaloby v roce 1994 nezaplatil daně z obchodů, které s Pitrem, Provodem, Syrovátkem a Jungrem uzavřeli. Tito čtyři muži tehdy údajně neoprávněně vznesli na finančních úřadech nárok na vyplacení DPH přesto, že Romanovský nikdy sjednané a zaplacené služby nesplnil.

Podle státního zástupce byl Romanovský takzvaným bílým koněm. Pitr a jeho společníci podle žalobce předem věděli, že Romanovský smluvené služby nesplní - šlo jim prý jen o výplatu DPH.

Pitr: Jsem nepřítel státu
"Je absurdní, že stejný soudce rozhodl na základě úplně stejných důkazů úplně opačně než při předchozím soudu. Jediná podstatná změna v celém případu je, že teď jsem nepřítel státu číslo jedna," prohlásil po jednání soudu Tomáš Pitr. Proti rozsudku se odvolal.

Soud nechal podle něj dopracovat tři věci, přičemž všechny tři vyzněly ve prospěch obžalovaných, takže ke změně názoru nebyl důvod. K výši trestu řekl, že takový "dávají vrahům".

Soudce Petr Novák, který případ rozhodl před rokem i nyní, upozornil, že podnikatel Romanovský nebyl schopen stamilionových obchodů, které s ním měli Pitr a jeho společníci uzavírat. Povolení na obchodní činnost získal jen 14 dní předtím, než s nimi začal podepisovat smlouvy.

"Do té doby to byl takový usmolený člověk, který měl bezpečnostní agenturu a skoro nic nevydělával," uvedl soudce. Podnikatelé proto podle něj museli vědět, že smlouvy, které s ním podepisují, nemůže splnit.

Pitr je potravinářský magnát
Pitr ještě nikdy odsouzen nebyl, Provod byl odsouzen dvakrát, tresty ale už byly zahlazeny. V 80. letech byl trestán za hospodářské delikty.

Pitr spolu s dalšími společníky ovládá velkou část tuzemského potravinářství a stojí v pozadí miliardového uskupení asi 30 firem. Do nepřehledné struktury firem patří například Setuza.

Pitr nevystupuje ve firmách jako jejich majitel. Jeho jméno ale figuruje také v aféře spjaté s privatizací Unipetrolu. Pracoval pro něj Jacek Spyra, který je v kauze jedním z klíčových postav. - více zde

Pitr nedávno na Seychelských ostrovech navštívil uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře, který je v Česku stíhán například za celní úniky, přípravu vraždy celníka a vydírání obchodního partnera. Krejčíř byl podle policie hlavou zločinného spolčení, které se pokusilo vylákat dvě miliardy korun na státní firmě Čepro. - více zde

Premiér Jiří Paroubek o Pitrovi nedávno v souvislosti s korupční aférou kolem privatizace společnosti Unipetrol řekl, že rozkládá ústavní pořádek země.

Soudce Novák důrazně odmítl, že by to, co se děje kolem Pitra, hrálo při rozhodování nějakou roli. "Co je mi do nich (politiků)," řekl s tím, že on sám se nikdy nesetkal s žádným politickým tlakem.