Okamura neuspěl s žalobou na Tachecí kvůli konečnému řešení

  17:56aktualizováno  17:56
Městský soud v Praze zamítl žalobu Tomia Okamury na Barboru Tachecí. Okamurovi se nelíbil moderátorčin výrok, podle kterého doporučoval vystěhování jako konečné řešení cikánské otázky. Žádal proto omluvu.

"Ve spojení s ním (s Tomio Okamurou pozn. redakce) se objevil termín konečné řešení cikánské otázky, proto se na to ptám, protože to je pan Okamura, který doporučuje, aby Romům byl zpřístupněn zvláštní stát, aby tady, v uvozovkách, neobtěžovali," ptala se Barbora Tachecí v pořadu televize Prima Karla Schwarzenberga.

Tomio Okamura se brání, že nikdy nedoporučoval vystěhování Romů a netvrdil o nich, že tu obtěžují. U soudu ho překvapivě nezastupoval advokát, ale Jaroslav Novák, známý pod přezdívkou Večerníček.

"Tomio Okamura nikdy nepodporoval vznik romského státu, neúčastnil se kvůli tomu žádné akce. On ani nikde nehodnotil, zda je to dobrá, nebo špatná myšlenka. Pouze uvedl, že není extremistická," řekl Jaroslav Novák.

Barbora Tachecí souhlasila s tím, že Okamura výslovně neřekl "doporučuji". Podle ní ale jeho podpora jasně vyplývá z jeho předchozích vyjádření. Ta Okamura odstartoval článkem na blogu iDNES.cz s názvem Buďme politicky nekorektní.  

Soudkyně Veronika Křesťanová dala Tachecí za pravdu. "Z jeho vyjádření lze dojít k hodnocení, že jde o doporučení," uvedla. Navíc připomněla, že "ošemetné téma" si vybral sám, když o něm začal psát na blogu. Už při jeho volbě má být podle soudkyně člověk opatrný a musí počítat s tím, že nezůstane bez reakcí.

Okamura se proti verdiktu chce odvolat. "Na jednu stranu soud uzná, že jsem výrok neřekl, ale pak tvrdí, že je možné ho odněkud dovodit. To je podle mě skandální zdůvodnění," uvedl Okamura.

Barbora Tachecí uvedla, že takové rozhodnutí soudu očekávala a ocenila, jak pečlivě se soudkyně připravila na líčení. "Jsem ráda, že nežijeme ve společnosti, kde je možné plácat nebezpečné řeči a ještě odsoudit ty, kteří na to upozorní," uvedla Tachecí.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Na Vysočině ujel strojvedoucímu vlak s lidmi, zastavil za šest kilometrů

Poláci vyzvali Česko, aby s pomocí Evropské unie elektrifikovalo trať z...

Šest kilometrů urazil po Vysočině v úterý dopoledne vlak bez strojvedoucího. Mimořádná událost se stala na lokální...

Muž se pokusil na Valentýna znásilnit kolemjdoucí ženu, hledá jej policie

Ústecká policie pátrá po muži, který chtěl znásilnit v Ústí nad Labem...

Ústečtí policisté pátrají po muži, který se na Valentýna pokusil znásilnit ženu, již si vyhlédl v centru města. Nejprve...

Vyhazov úřednice z kauzy ROP Severozápad neplatí, rozhodl krajský soud

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Výpověď, kterou dostala v roce 2012 od dotačního úřadu ROP Severozápad jeho pracovnice Irena Kotlanová, neplatí. V...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz