Barbora Škrlová (10.1.2008)

Barbora Škrlová (10.1.2008) | foto: Otto Ballon Mierny, MF DNES

Norové stopovali Škrlovou 1640 kilometrů

  • 139
Třiatřicetileté Barboře Škrlové alias Aničce, která ve středu přiletěla z Norska, pomáhali při vytváření nové identity - třináctiletého Adama - další tři Češi. Jedním z nich byl divadelní dramaturg Martin Fahrner, další muž a žena, jejichž totožnost nechce policie prozradit.

MF DNES zjistila, že se Norům podařilo Škrlovou a další dva Čechy zatknout.  Když zadrželi Martina Fahrnera, ujali se Škrlové muž a žena, kteří s Fahrnerem a Škrlovou žili v pronajatém domě v Oslu.

S Barborou-Adamem  odjeli na výlet dlouhý 1640 kilometrů. Skoro tak daleko je z Prahy do Barcelony. Policie je zadržela ve městě Tromso ve chvíli, když vraceli klíče od pronajatého auta.

Na své cestě navštívili mimo jiné o půlnoci z 19. na 20. prosince luxusní hotel Neptun v Bergenu. "Vypadali jako otec se synem," vyprávěla MF DNES recepční Natalia Stormarková.

Byli jí podezřelí. Chlapec vypadal přinejmenším na třináct, přesto se držel svého otce pevně za ruku. "To u nás v Norsku třináctiletí kluci normálně nedělají," vysvětluje.

Dvojice se navíc v hotelu nechtěla ubytovat, jen použít počítač pro hosty a zatelefonovat si. K čemu potřebovali hotelový telefon, když chlapec držel v ruce mobil? "Kolega je po očku sledoval, protože máme v uvítací hale vzácnou sbírku obrazů. Myslel si, že to jsou Rusové," vypráví Stormarková.

Ve skutečnosti to byli Češi na útěku před norskou policií. A chlapec, který tiskl staršímu muži ruku, nebyl jeho syn, ale třiatřicetiletá Barbora Škrlová.

Den nato zavolala do hotelu norská policie, zaznamenala totiž, že odsud chlapec telefonoval. Vyšetřovatelé se vyptávali personálu, jak na ně chlapec působil, jestli se zdál vystrašený. "Řekla jsem jim, že vypadal spokojeně," vzpomíná Stormarková.

Až do včerejška nevěděla, kdo ve skutečnosti byli záhadní hosté. "Nečtu noviny," vysvětluje. V Norsku je asi tou poslední, kdo nezná případ malého Adama.

Ve chvíli, kdy si dvojice vyřizovala své záležitosti v bergenském hotelu, už vyšla v místních novinách Adamova fotografie s podtitulkem, aby policii ihned kontaktoval ten, kdo chlapce uvidí.

"Policisté si v té době mysleli, že malého Adama Fahrnera unesl gang obchodníků s dětmi," vypráví norský novinář Anders Johanssen.

Norská policie nejprve považovala Fahrnera za kuplíře
V polovině prosince otiskly norské noviny článek o třináctiletém českém chlapci Adamovi, kterého jeho otec údajně prodával pedofilům. Byl to velmi smutný příběh. Adam nastoupil do  norské školy v září. Hrál skvěle na klavír, každý den trávil šest hodin v knihovně a matematiku zvládal tak, že ho chtěli poslat do třídy se staršími dětmi.

I když se oblékal jako "skejťák" a po školním dvoře se proháněl na skateboardu s výrazem znuděného teenagera, učitelům řekl, že ho otec zneužívá. Poslali ho k psychologovi. Když chtěli malého Adama prohlédnout lékaři, nenechal na sebe ani sáhnout. A to byl pro psychology důkaz, že mluví pravdu.

Martina Fahrnera, který byl podle dokladů Adamův otec, obvinili ze sexuálního zneužívání a kuplířství s dětmi a poslali ho do vazby. Adam musel do dětského domova. Tady však zůstal jen pár dní, pak zmizel.

"Utekl během krátké vycházky, podle očité svědkyně nasedl do auta a odjel," uvedla norská policie.

Uprchlíky našla norská policie teprve před pěti dny ve městě Tromso, ležícím za polárním kruhem. Když zjistila, že nejde o Adama, ale třiatřicetiletou Škrlovou, musela celý případ přehodnotit.

Martina Fahrnera, kterému původně hrozilo několikaleté vězení, pustili z vazby. Musel však zaplatit v přepočtu něco přes třicet tisíc korun za to, že vydával Škrlovou za svého syna, a kvůli tomu, že policii neřekl o Adamově pravé identitě, když ho vyslýchala. Místo toho zarytě mlčel.

Co vlastně dělá Martin Fahrner na málo zalidněném fjordu u Osla? Ředitelce školy řekl, že pracuje v místním avantgardním divadelním spolku Nordic Black Theater, tam ho však neznají. Před policií zase prohlašoval, že je zaměstnán ve vodohospodářství.

Jisté je zatím jen to, že se do Česka vrátit nechce. Včera vzkázal po svém právníkovi, že má doma "strach z jednoho člověka".

. Fahrner: Barbora měla strach

Martin FahrnerNorský novinář se sešel s Martinem Fahrnerem v kavárně v centru Osla. Divadelník celou dobu mluvil, jako by to, co říká, byla spíš role ve hře než to, co ve skutečnosti prožívá.

Můžete mi popsat, jaká je Barbora Škrlová vlastně člověk?
Vždycky si všechno desetkrát rozmyslí,než to udělá. Dává si dobrý pozor, aby někomu neublížila. Nepotkal jsem nikoho tak uměřeného.

Jak dobře ji znáte?
Nechci říct velmi dobře, spíš docela dobře.

Kdy přijela Škrlová do Norska?
To vám neřeknu. Ale prozradím vám, že ona se nechtěla vydávat za někoho jiného, k tomu ji donutili.

Ale kdo?
To je komplikované, je to spousta paralelních příběhů, které byste nepochopil. Měla strach.

Z čeho?
O tom s vámi nebudu mluvit.

Proč si na sebe Barbora Škrlová vzala identitu vašeho syna?
Na to nechci odpovídat. Po tom, co se má rodina odstěhovala domů, jsme spolu ale nebydleli, jen jsme se vídali.

Říkal jste, že má Barbora Škrlová strach. Pořád nechápu proč.
Má k tomu dobré důvody, není duševně nemocná.

Ale jak mohla třiatřicetiletá žena všechny tak snadno přelstít?

Účelem nebylo někoho přelstít, to bych chtěl vzkázat každému, kdo se s námi v posledních měsících setkal. Ti, kterým jsme lhali, by se na to měli dívat tak, že pomohli lidem v nouzi.

Jste členem nějaké sekty?
To je hloupá otázka. Když chcete v Čechách někoho opravdu vyděsit, stačí mu říct, že je někdo členem sekty. V mnoha jiných zemích, jako je Brazílie, Německo nebo Kanada, se to bere jako normální náboženství.

Mluvila s vámi Barbora o tom, co zažila v Česku?
Na to musí odpovědět ona, ne já.

FRODE HANSEN, Dagbladet


Video