Některé Zelenkovy oběti mohly žít, kdyby lékaři „nezaspali“

  3:32aktualizováno  3:32
Petr Zelenka vraždil heparinem pacienty v havlíčkobrodské nemocnici – nakolik však nesou za jeho vraždy odpovědnost lékaři? Závěrečná zpráva zvláštní komise ministerstva zdravotnictví, kterou získala MF DNES, přichází s jasným závěrem: obětí ošetřovatele Zelenky mohlo být méně, kdyby lékaři dělali to, co měli.

Heparinový vrah Zelenka dostal doživotí. (21. února 2008) | foto: MF DNES

Podle zprávy to byl Zelenka, kdo zabíjel – soud mu prokázal odpovědnost za smrt sedmi lidí. Nicméně tamní personál se dopustil hrubých chyb.

Doktoři neudělali vše, aby přišli na to, co startuje patologické změny srážlivosti krve pacientů. V některých případech to přispělo k osudovému zhoršení zdraví nemocných, takže několik lidí vykrvácelo. Totéž potvrzují informace, které se MF DNES podařilo získat ze zdrojů blízkých vyšetřování.

"Lékaři na opakovaná a nevysvětlitelná úmrtí reagovali zcela chybně," řekl jeden z expertů, který s redakcí hovořil jen pod podmínkou přísného utajení své totožnosti. "Je ale bez debaty, že hlavní viník je Zelenka a že patří za mříže," dodal.

Primáře oddělení klinické biochemie liberecké nemocnice Petra Wagnera, který má mnohaletou praxi na ARO (anesteziologicko-resuscitačním oddělení) a jako jeden z mála souhlasí s uvedením jména, překvapilo, že v havlíčkobrodské nemocnici nebyli neobvykle silně krvácející pacienti důkladně hematologicky vyšetřeni.

"A tahle laxnost trvala půl roku! Neumím si představit, že by se něco podobného stalo u nás. Co na ARO neuděláte do deseti vteřin, nemusíte dělat vůbec," řekl primář Wagner.

Vyšetřovatelé vyčítají havlíčkobrodským zdravotníkům zejména to, že rozbor krve pacientů indikoval děsivé a někdy až patologické výsledky krevního srážení, ale nikdo z nich na to nereagoval. A že primář Pavel Longin nenařídil zevrubné testy, které by s jistotou řekly: máme silné podezření na přítomnost obrovských dávek heparinu v krvi pacientů.

"V sedmnácti případech Zelenka aplikoval pacientům heparin. A oni jednali až půl roku poté," říká nevěřícně vyšetřovatel. A dodává: "Už pátý případ neslýchaného krvácení je měl probudit! Neudělali ani zdaleka vše, co mohli, aby zjistili příčinu patologických jevů."

Primář Pavel Longin se brání. "Sériového vraha neodhalíte po dvou třech případech. V zahraničí šílení zdravotníci usmrtili i desítky lidí, než byli zatčeni. Ani na okamžik jsme neuvažovali, že by mohl zabíjet někdo z nás. Proto jsem celou věc odhalil později," řekl nedávno MF DNES.

Lékař na lavici obžalovaných?
Zelenka se proti doživotnímu vězení odvolal. O jeho osudu rozhodne definitivně příští středu Vrchní soud v Praze. Lékaři se však ocitli v neznámé situaci. Nikdo dříve totiž lidi děsivými dávkami heparinu nevraždil.

"Existují metody, jak na přítomnost heparinu v krvi rychle přijít. Jenomže Havlíčkobrodští se o to šest měsíců ani nepokusili a primář Longin pátral amatérsky na vlastní pěst," sdělil jiný vyšetřovatel.

Měli by si tedy zdravotníci sednout na lavici obžalovaných vedle Zelenky? Zatím se na ní ocitl jen někdejší ředitel nemocnice Josef Pejchl, protože nepodal trestní oznámení kvůli heparinovým vraždám, za což mu hrozí až tři roky vězení.

Oslovení lékaři, policisté i právníci, nicméně připomínají, že vraždy odstartoval Zelenka. Nebýt jeho, žádná tragédie by se nekonala. Zdravotníci v Havlíčkově Brodě chybovali až následně. Jeden z expertů, se kterým MF DNES kauzu konzultovala, stále ještě ohromeně říká, že lékaři na havlíčkobrodském ARO neměli připravené postupy, když ve tři ráno začne opět velmi podivně krvácet už pátý pacient.

V podobném případě je bezpodmínečně nutné vědět, co dělat, koho volat či jaký lék aplikovat... Havlíčkobrodští v čele s primářem Longinem se nepozastavili ani nad tím, proč mají obrovskou spotřebu krevních derivátů a heparinu.

"Ani páté úmrtí v krátké době je nepřimělo k vypracování takového scénáře či parametrů, které by zřejmě mohly některé krvácející pacienty zachránit," říká rozčarovaně jeden z předních českých expertů.

"Neobvyklé věci je nenutily k činům, k analýze toho, co a proč se děje. S takovým přístupem nevíte, proč vám lidé umírají, nebo naopak, proč jste je zachránili," bilancuje vyšetřovatel.

MF DNES kontaktovala opakovaně primáře Longina, aby se k závažným závěrům vyšetřovatelů vyjádřil. Marně. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt vysvětluje, že resort nemá možnost podat na havlíčkobrodské lékaře trestní oznámení pro zanedbání péče.

"To je věcí policie či státního zástupce. Pokud se tak na základě zprávy naší komise rozhodnou, nebudeme to nijak ovlivňovat. Dosud se navíc prokazuje jen vina pana Zelenky," říká Cikrt.

Zpráva o kauze Zelenka je podle něj průlomová i v tom, že přední lékaři vůbec poprvé kritizují selhání svých kolegů.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Tři děti se popálily na táboře v Rokycanech, jednu dívku odvezl vrtulník

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Na příměstském táboře v Rokycanech museli v pátek záchranáři ošetřit tři děti s popáleninami. Jedno z dětí odvezl...

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Řidiči se vzájemně předjížděli, až se napadli a jeden druhého pobodal

Ilustrační snímek

Na jihu Čech pobodal jeden řidič druhého. Okolnosti roztržky nyní zjišťují policisté a hledají případné svědky....

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz