Matka „vlčích dětí“ byla amnestována, před policií a soudy se skrývá

  11:36aktualizováno  12:40
Městský soud v Praze rozhodl o zastavení části kauzy rodičů, kteří byli potrestáni za ublížení na zdraví a zanedbání péče svých dvou synů. Matky dětí se podle soudu týká amnestie. Nemusí proto na dva roky do vězení. Rozhodnutí je nepravomocné.

Manželé Martin a Hana K. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Před několika dny o tomto bylo rozhodnuto. Rozhodnutí zatím není pravomocné, protože nevíme, kde matka dětí je, proto jí ještě nebylo doručeno," řekl iDNES.cz místopředseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. Proti rozhodnutí se navíc může odvolat státní zastupitelství.

Podle právního zástupce Martina K. Jana Červenky se na část kauzy amnestie vztahuje, protože trestní stíhání bylo pravomocně ukončeno před 2. lednem 2013, kdy amnestie vstoupila v platnost. "A jde o dvouletý nepodmíněný trest odnětí svobody," řekl iDNES.cz Červenka.

Maximálně dvouleté tresty vězení odpouští článek III a IV amnestie prezidenta (celou amnestii si přečtěte zde). Ten sice říká, že trest se neodpouští tomu, kdo způsobil zločin proti životu a zdraví, proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti anebo proti rodině a dětem, podle Červenky se však amnestie na Hanu K. vztahuje, neboť se nedopustila zločinu, ale přečinu.

"Přečiny jsou všechny nedbalostní činy a ty úmyslné, které mají horní hranici sazby do pěti let. Zločiny zvlášť závažnými jsou ty úmyslné činy, jejichž sazba je neméně deset let," vysvětlil Červenka.

Žena se skrývá, amnestie nemůže začít platit

Haně K. odvolací soud v říjnu uložil místo podmínky dvouletý trest vězení. Jejímu manželovi Martinovi snížil osmiletý trest na čtyři roky vězení (více o rozsudku čtěte zde). Trest dostali za zanedbání povinné výživy, těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení mravní výchovy mládeže.

Soud posléze rozhodl o nástupu do vězení. Rozhodnutí si však Hana a Martin nevyzvedli a policie po nich začala před několika dny pátrat (více o hledání odsouzených čtěte zde). Respektive pouze po Martinu K., jeho manželka v databázi hledaných osob nefigurovala právě kvůli amnestii.

Amnestie neříká nic o tom, že by se nevztahovala na ty, kteří neuposlechli a nenastoupili do vězení. Hana K. ovšem může být teoreticky dodatečně potrestána za maření výkonu úředního rozhodnutí.

Na druhé straně její skrývání blokuje to, aby aktuální rozhodnutí Městského soudu v Praze nabylo právní moci. "Fyzické doručení do vlastních rukou je nezbytné, neexistuje ale žádná lhůta, do které tak musí být učiněno," doplnil Vávra.

Doručení přes advokáta není v tomto případě možné. "Rozhodnutí nemůžu obdržet, protože mně skončila nutná obhajoba," řekl iDNES.cz obhájce Hany K. Tomáš Hándl s tím, že dále věc nechce komentovat, protože k tomu není Hanou K. zmocněn.

Děti drželi v absolutní izolaci, přišla na ně policie

Trest přišel za to, že rodiče drželi své dva malé syny v absolutní izolaci v bytě v centru Prahy. Až na jednu výjimku s nimi nevyšli nikdy ven, o jejich existenci nevěděla ani nejbližší rodina. Soud však trestal především kvůli tomu, že podle znalců měly děti opožděný vývoj kvůli špatné stravě a nedostatečné péči.

Na to, že v bytě s Hanou a Martinem K. žijí ještě dva malí chlapci, přišla policie náhodou. Přivolala je matka dětí při jedné z hádek s manželem, protože měla strach o život. Děti následně skončily v kojeneckém ústavu, nyní je vychovává jejich strýc.

Soudní znalci konstatovali, že Martin K. si Hanu zcela psychicky podmanil a "vymyl jí mozek", i proto dostala nižší trest.

Jak žijí rodiče „vlčích dětí“. Poslechněte si rozhovor z června loňského roku:

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

VIDEO: Muže spícího v ostravské tramvaji okradl zloděj přímo pod kamerou

Zloděje z ostravské tramvaje zachytily kamery.

Únavy pasažéra ostravské tramvaje využil zatím neznámý zloděj. Počkal, až vůz přijede k zastávce, popadl batoh spícího...

Na přejezdu úzkokolejky v Kamenici nad Lipou vykolejil vlak

V Kamenici nad Lipou vykolejila vlaková souprava. Při nehodě nebyl nikdo...

Na úzkokolejce v Kamenici nad Lipou ráno vykolejil osobní vlak jedoucí do Jindřichova Hradce. Na místě zasahovala...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Najdete na iDNES.cz