Snímek lupiče, který 3.5.2011 použil při přepadení banky paruku s dlouhými...

Snímek lupiče, který 3.5.2011 použil při přepadení banky paruku s dlouhými vlasy. | foto: Policie ČR

Lupič se prokazoval falešnými údaji, soud vynesl rozsudek nad nevinným

  • 134
Nejvyšší soud bude řešit kuriózní případ bankovní loupeže z roku 2011, při které byli zaměněni dva lidé. Pravý pachatel se po celou dobu vydával za Slováka, jehož doklady zřejmě zfalšoval. Soud proto vydal rozsudek na jméno nevinného člověka. V případu je nyní podaná stížnost ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

Vyšetřování loupeže, která se stala 3. května 2011 na Tylově náměstí v Praze 2, se policistům podařilo rychle ukončit. Dopadli pachatele, nasbírali dostatek důkazů a dostali lupiče před soud. Ani téměř šest let od přepadení si ale tento pachatel žádný trest nevyslechl.

„Přistoupil k pokladně číslo 1, na pult vložil krabičku o velikosti 10 x 5 x 5 cm, na které byl viditelně umístěn kovový plíšek a drátek,“ popsala počínání pachatele na pobočce GE Money Bank obžaloba. Lupič tehdy pracovnici banky řekl, že krabička je bomba, kterou odpálí, pokud nedostane peníze. Z banky si tehdy odnesl 58 200 korun.

Kamerové záznamy z banky tehdy ukazovaly dlouhovlasého muže v kšiltovce. Policistům se ale záhy podařilo získat důležitou stopu. Zjistili, že lupič v civilu vypadá poněkud jinak. „Muž před samotným loupežným přepadením přišel nezamaskován na toaletu do obchodního centra na Praze 5, kde si posléze nandal paruku a odešel přímo do banky,“ uvedla tehdy mluvčí policie Eva Kropáčová.

Snímky z obchodního centra pomohly muže vypátrat. Policisté ho zadrželi 31. května, tedy necelý měsíc po činu. Prokázal se jim občanským průkazem Slovenské republiky, vydaným na jméno s iniciálami R. Č. V tu chvíli ještě nikdo nevěděl, že pachatel je ve skutečnosti Ukrajinec jiného jména. Fotografie odpovídala.

„Pachatel zneužil odcizené doklady jiného člověka, které pravděpodobně padělal. Falešnou identitu neodhalily ani další identifikační úkony. V dané situaci proto policie neměla důvod o totožnosti obviněného pochybovat,“ uvedl k tomu Ondřej Šťastný, mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2, které tehdy případ dozorovalo.

Soud lupiče v září 2011 potrestal podmínkou, pětiletým vyhoštěním a povinností uhradit bance způsobenou škodu. Rozsudek zaslal na adresu uvedenou v občance, jíž se pachatel od počátku prokazoval. A až tehdy se přišlo na chybu.

„Po vyhotovení rozsudku a jeho zaslání obviněnému na adresu uvedenou v průkazu totožnosti znějícím na jméno R. Č. obdržel Obvodní soud pro Prahu 2 sdělení od R. Č., že se za jeho osobu vydával někdo jiný a on sám se žádného trestného činu nedopustil a ani se neúčastnil trestního řízení vedeného v České republice,“ popisuje další události ministerská stížnost.

Policisté tvrzení dotyčného muže ze Slovenska prozkoumali a zjistili, že je pravdivé. Porovnali otisky prstů skutečného pachatele s databází a zjistili, že jde o Ukrajince s iniciálami M. G. Rozsudek nad nevinným Slovákem proto soud zrušil a státní zástupkyně podala novou obžalobu, tentokrát již se správně uvedeným jménem.

Jenže v únoru 2015 soud obžalobu na skutečného pachatele nepřijal a případ vrátil k došetření. Důvod? Proti Ukrajinci M. G. nikdy nebylo formálně zahájeno trestní stíhání. Podle soudu se proto musí začít zase od začátku - trestním stíháním M. G. a jeho vyslechnutím.

Právě proti tomuto požadavku je namířena stížnost ministra Pelikána z 24. února letošního roku. Podle ní byl sice skutečný pachatel stíhaný pod jiným jménem, nevznikly ale žádné pochybnosti, že je to on, kdo je stíhaný. Obvinění si převzal, ve vazbě byl také on, obhájce měl a soudu se osobně účastnil, zdůraznil ministr ve své stížnosti.

Zda je nutno začít s případem zase od začátku, musí nyní rozhodnout Nejvyšší soud. Ukrajinec, který se prokazoval cizími doklady, se mezitím musel u soudu zpovídat také z přečinu poškození cizích práv. „Za tento trestný čin již soud pachatele pravomocně odsoudil,“ uvedl mluvčí Šťastný. Dodal, že výše trestu není možné specifikovat, protože pachateli byl ukládán úhrnný trest za více přečinů.

Slovákovi, za kterého se lupič vydával, žádná újma nevznikla. Bylo to i díky tomu, že na doručení rozsudku zareagoval rychle. Kdyby verdikt nabyl právní moci, dostal by tento muž minimálně na nějakou dobu záznam do rejstříku.


Video